İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Kayıp Zamanın İzleri: Lviv Gezilecek Yerler

Kayıp Zamanın İzleri: Lviv Gezilecek Yerler

Lviv Gezilecek Yerler

Ukrayna’nın bir şehri olan Lviv, ülkenin batısında yer alıyor. Lviv şehrin konum olarak Avrupa’ya daha yakın bir yerde bulunuyor. Karadeniz’e de oldukça uzak olan şehir, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e de 540 kilometre mesafede yer alıyor. Nüfusunun çoğunluğunu Ukraynalı oluştursa da yüzde 8’lik oranda Rus ve yüzde 1 oranda da Polonyalı’lar oluşturuyor. Şehir ismini Rus Kral Galiçyalı Daniel’in oğlu olan Leo’dan almıştır. Lviv şehrinde bulunan tarihi yapıların bazıları farklı uluslardan kaldığı göze çarpmaktadır. Lviv gezilecek yerler konusunda da bahsedince göreceğiz.

Lviv Hakkında Bilgiler

Tarihi yapılar ile süslü ve doğal güzellikleri ile Lviv’i gezerken içinize huzur dolacak. Ukrayna’da çok farklı bir yapı ve yaşama sahip olan Lviv sizleri çok şaşırtacak. Farklı olmasının sebebi ise çok fazla kültürün etkisinin olmasıdır.

 Yıkıcı geçen İkinci Dünya Savaşından sonra Sovyetler Birliği’ne katılmıştır. Daha sonrada 1991 yılında bağımsızlığına ilan ederek Ukrayna kurulmuş oldu. Çok fazla tarihi yapı barındırmasından dolayı UNESCO Dünya Mirası Listesine girmeye hak kazanmış bir şehirdir. Lviv gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehir olduğu için turistlerin en çok tercih ettiği destinasyonlardan biri oluyor.

Lviv Gezilecek Yerler Listesi

Lviv şehrinde yaşayan insan sayısı 860 bin civarında. Ukrayna ülkesinin nüfus bakımından en büyük 7. şehridir. Ayrıca Lviv şehrine günde ortalama 200 bin kişi giriş yapıyor. Oldukça hareketli bir kent olan Lviv, gezilecek yerler konusunda oldukça cömert. Lviv de iklim, kışın Kasımdan Ocak ayına kadar hava soğuk oluyor. Noel için turistlerin rağbet gösterdiği şehir, kış aylarında da tercih ediliyor ama siz soğuk mevsimde gitmeyi tercih etmezseniz Mayıs ve Eylül ayları uygun olacaktır.
Lviv’in tercih edilmesi uçuşların artmasına neden oldu. Uçakla yaklaşık 2 saatte Lviv kentine ulaşabilmek mümkün.

Rynok Meydanı

Rynok Meydanı

Lviv şehrinin en ünlü merkezi olarak kabul edilir. Rynok Meydanı, UNESCO’nun dünya mirasları listesinde de kendine yer buluyor. Dönemin tarihini yansıtan yapılar resmen sizi 16. yüzyıllara götürüyor. Rynok Meydanı, tarihi dokusuyla insanlara işliyor. Rynok Meydanı’nda bulunan yapılar 500 yılı aşkın geçmişiyle Lviv şehrinin tarihini ortaya koyuyor. 50 birbirinden farklı yapıdan oluşan Rynok Square meydanı kentin, uğrak noktası halinde. Yapılar Yüzyıllar boyunca farklı mimari tarzına bezenmiş. En son ise İtalyan ve Avustralyalı mimarlarla son halini almıştır. Rynok Square da Fazlasıyla müzede mevcut. Ayrıca her köşe başında farklı heykeller de dikkatinizi çekecektir. Rynok Square meydanında bulunan cafe ve restorantlar da oturarak bu tarihi anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Rynok Square meydanında bir de Latin katedrali bulunuyor. Katedral barok ve gotik tarzın karışımı ile ortaya çıkarılmış. Latin katedralin içinde fotoğraf çekimi ise yasaklanmış. Rynok Square meydanın da buna benzer birkaç daha mimari yapı bulunmaktadır. Meydanın Lviv kentinin merkezine yakın bir konumda olduğunu belirtmek isteriz.

Lviv Çikolata Fabrikası

Lviv Çikolata Fabrikası

Turistlerin gözde mekanlarından olan Lviv Çikolata Fabrikası, ailecek gezilebilecek en güzel yerlerden biridir. Eşsiz çikolataları ve tatlıları ile sizleri büyüleyecek olan bu yer sadece yiyecek olarak düşünmeyin. Çünkü içerisinde çikolatadan yapılmış eşsiz sanat eserleri yer almaktadır.
Rynok Meydanında yer alan çikolata fabrikasına çok rahat bir şekilde ulaşıp fabrikayı gezebilirsiniz.

Lychakiv Mezarlığı

Lychakiv Mezarlığı
Lychakiv Mezarlığı

18. yüzyıla ait mezarların bulunduğu yer adete açık hava müzesine dönüşmüş durumda. En eski mezarın 1675 yılına ait olan Lychakiv Mezarlığında, 3000’den fazla mezar taşı olduğu tahmin ediliyor. 400.000 civarında da kabir olduğu kayıtlarda geçiyor. Mezarlıkta çok sayıda sanatçı bilim adamı ve şehrin önde gelen isimlerinin bulunduğu belirtilmektedir. Yerli ve yabancı turistlere ilgisini çeken Lychakiv Mezarlığı dünyanın en çok ziyaret edilen açık hava mezarlık olduğu düşünülüyor. Öyle ki bu mezarlığa giriş ücretli. Mezarlığı ziyaret edebilmek için 25 Grivna ücreti ödemeniz gerekiyor. Bunun yanında fotoğraf çektirmek için de ayrı ücret bir ödeniyor. Mezarlıkta Özellikle hıristiyan ve Musevilere ait kabirler bulunuyor. Lychakiv Mezarlığında ayrıca İki askeri mezarlıkta mevcut. Ziyaretçilerin genellikle gün batımına doğru mezarlığı ziyaret ediyorlar bunun sebebi ise fotoğraf tutkunları Daha ölümsüz anlar yakalıyor. Şehir merkezinden uzak olan Lychakiv Mezarlığı buna rağmen gitmeye değeceğini düşünüyoruz. Lychakiv Mezarlığına 2 numara veya 10 numaralı tramvaylar gidiyor. Eğer sizde fotoğraf meraklısı iseniz, Lviv kentine yanınıza Fotoğraf makinası almayı unutmayın.

Lviv Ermeni Katedrali

Lviv Ermeni Katedrali
Lviv Ermeni Katedrali

Ermeniler tarafından Ukrayna’nın Lviv kentine yerleştikten sonra ibadet edebilmek için kilise inşa etmişlerdir. İlk Ermenilerin 14 yüzyılda Yerleştiği ve yerleşimden hemen sonra gene aynı yüzyılda Lviv Ermeni Katedralini yaptırdılar. Lviv kentinin En eski yapılarından biri olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda Lviv Ermeni Katedrali, UNESCO tarafından ‘Dünya Kültür Mirasında da Kendisine Yer bulmuştur. Ermenilerin Lviv’e yerleşme dönemi Selçukluların anadoluya gelmesiyle buradan göç ederek Ukrayna’ya gittikleri düşünülüyor. Lviv’de ermenilerin bulunduğu mahalle ve sokaklar mevcuttur. Hatta Ermeni sokağı veya Ermeni mahallesi olarakta bu yerler geçmektedir. Lviv’e Yerleşen Ermeniler kendilerine ait okul hastane tiyatro vb Kültürel eserlerini de getirmişlerdir.

Opera Evi

Opera Evi

1900 yıllarında inşa edildi. Fakat o tarihler de opera kültürü Lviv de oluşmadığı için kullanılamadı. Opera Binasının tam kullanımı 18. yüzyılın sonlarını bulmuştur. Şimdilerde de aktif olarak kullanılan Opera Binası, haftanın hemen hemen her günü etkinliklerle sanatseverleri buluşturuyor.
Opera Binasının ayrıca farklı bir hikayeye sahip. Lviv de yapılacak olan Opera Binası için yarışma düzenlendi. 1895 yılında yapılan düzenlenen yarışmada mimar Zygmunt Gorgolevski kazandı. Avrupa’nın da en iyiler arasına giren Lviv’de ki Opera Binası, farklı mimarisi ile göz dolduruyor. Lviv şehrini ziyaret ettiğinizde burada bulunan Opera Binasıda görmeden geçmeyiz deriz. Hatta Opera Binasının İnternet sitesinden etkinlik takvimine bakarak sevdiğiniz bir sanat gösterisine Lviv ziyaretinde gidebilirsiniz.

Potocki Sarayı

Potocki Sarayı
Potocki Sarayı

Potocki Sarayı 1880 yılında yaptırıldı. Avusturya Başbakanı Alfred Jozef Potocki adına yaptırılan Saray, Fransız mimar Louis Dauvergne’nin imzasını taşıyor. Potocki Sarayı’nın birinci katında 16. yüzyıla ait Meryem Ana Heykeli bulunuyor. Saray her devirde faal olarak kullanılıyor. 2000’li yıllardan sonra Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın devlet konutu olarak hizmete vermeye başladı. Potocki Sarayı’nda ayrıca 2016 yılında Dünya Kadınlar Satranç Turnuvası düzenlendi Lviv’in merkezinde yer alan Potocki Sarayı, ulaşımı oldukça kolaydır.

Lviv’de Ne Yenir ?

Lviv'de Ne Yenir

Genelde Lviv Mutfağı et ağırlıklıdır. Bu yüzden en ünlü restoranları da et yemekleri üzerine oldukça gelişmiştir. Ancak bu et yemeğinin yanı sıra hamur işleri, sebzeler ve tatlıları da oldukça lezzetlidir. Bir diğer meşhur yemeği ise Borshch çorbasıdır. Domates,pancar ve lahana sebzeleri ile yapılan çorba yerli halk tarafından oldukça fazla tüketilmektedir. Ara sıcak olarakta yiyebileceğiniz ve bize yabancı olmayan yemeği Varenyky  ise oldukça lezzetli bir hamur işidir. Hamurun içine doldurulan et ve patates ile harika bir öğündür. Bütün bu güzel yemekleri yedikten sonra tatlı yemeden olmaz. Pampushky isimli tatlıları ise hamur içine gül reçeli sürülüp pudra şekeri ile servis ediliyor. Saydığımız yemekler sizlere hitap etmiyorsa hiç telaşlanmayın. Lviv şehir merkezinde oldukça fazla Türk restoranı bulunmaktadır. Gönül rahatlığıyla Türk mutfağından yemekler yiyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap