İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Asya
 3. Kırgızistan: Bir Türk Ülkesi | Hakkında Bütün Herşey

Kırgızistan: Bir Türk Ülkesi | Hakkında Bütün Herşey

kırgızistan

Turan ülkelerinden en önde gelenler arasında olan Kırgızistan, tarihi kültürü bakımından Türkiye’nin geçmişi ile çoğu kez kesişmektedir.Aynı zamanda Kırgızistan halkının Türk kökenli olması sebebi ile aynı Azeri kardeşlerimiz gibi canımızdan ve yanımızdan ayırmadığımız destek olmaktan çekinmediğimiz ülkedir.Türkiye sınırlarına komşu sayılacak kadar yakın bir mesafede olan Kırgızları sevmemiz için bir çok sebep var.Bunların başında gelen Türk ırkından olmaları ve bize her daim yardım etmeleridir.Aynı zamanda politik ve siyasi etnikleri geride bırakarak TuristRail ekibi olarak Kırgızistan’ın gezmek için ne kadar güzel bir belde olduğunu sizlere göstermek istiyoruz.

Kırgızistan Tarihi

Kırgızistan dediğimizde akla ilk gelen şey Türk olmalarıdır.Tarihinde milattan sonra 7. yüzyıl sularında Anadolu uygarlıklarına çetin bir savaş açıp galip gelerek Anadolu’ya açılmıştır.İnanılmaz bir mücadele ruhuna sahip halkının savaş konusunda en az Osmanlı deliler ordusu kadar deli askerleri vardır.Anadolu’da yaklaşık 300 sene kaldıktan sonra gene bir Türk devleti olan Karahanlılar tarafından işgal ediliyorlar ve savaş esnasında kültür ve din geçişi yaşayarak Müslüman bir halk haline geliyorlar.Müslümanlığı ülke olarak benimsediklerinden bu yana gerek Selçuklu gerekse Osmanlı imparatorluğuna güçleri yettikçe yardım etmeyi kesmemiş olan Kırgızistan, 1900 yıllarında Rusların işgaline uğramıştır.Komünist ve liberal Rus hükumetinin artık Kırgızistan hükumetine baş eğdirdiği ve kültürünü, dilini,hatta ve hatta dinini dahi zorla benimsetmeye çalışmışlardır.Ruslardan sonra etnik köken olarak Türk olsa’da Kırgızların belli bir kısmında ideolojik değişimler ortaya çıkmıştır.

Etnik Kökeni

Kırgızistan halkında düzenli bir şekilde yaşayanlara “Kırgız” denir.Türk kökenli ırka sahip Kırgızlar günümüzde hala aynı şekilde süre gelmişlerdir.

Dini İnancı Nedir ?

Kırgız halkının neredeyse bütünü Müslümanlık inancını benimsemiştir.Rus işgalinden sonra bu sayının %18 dilimi ideoloji değiştirip Ateizm inancına geçmiştir.

Kırgızistan Ana Dili

Asırlardır süren tarihinden gelen Kırgızcayı halk ana dil olarak kullanıyor.Aynı zamanda gene Ruslardan ötürü ideolojik farklılık yaşayan halk Rusça dilini’de en az Kırgızca kadar resmi yerlerde, devlet meselelerinde ve merkezi yerlerde konuşuyorlar.

Kırgızistan Nerededir ?

Kırgızistan dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip kıta olan Orta Asya bölgesindedir.

Nasıl Gidilir ?

Kırgızistan’a sefer düzenlemek istiyorsanız zahmetli olmayan yolları seçmelisiniz.Yoksa sürekli indi bindi yapmanız gerekecek.Hava yolu ile maksimum 10 saat süren yol, diğer ulaşım türleri ile ortalama olarak 1 hafta sürüyor.Kardeş ülke olduğu için Türkler çokça tur yapıyor ve bu sebepten dolayı her türlü hava yolu şirketinde yoğun olarak Kırgızistan – Türkiye arası seferler mevcuttur.

Kırgızistan Vize İstiyor mu ?

Mutlu olacağınız bir başlık daha.Ülkemizden gelişler için Vize talep etmeyen Kırgızistan’a rahatlıkla tur yapabilirsiniz.Vize alma derdi olmadan kararınızı verdiğiniz anda çabucak düzenlediğiniz bir sefer ile soluğu Türk topraklarında alıyorsunuz.

Kırgızistan Başkenti

Başkenti en yoğun ve gelişmiş olan Bişkek‘tir.Toplamda 5 milyon nüfusa sahip olan Kırgızların neredeyse %25 kadarı Bişkek’te yaşamaktadır.Zaten Türkiye’den buraya hava yolu ile geldiğinizde’de en çok gezilecek yerleri olan Bişkek şehrine iniş yapacağınız için fazla yorulmadan tertemiz bir gezi yapmış olacaksınız.

Kırgızistan Mutfağı

Kırgızların kendine has hazırladıkları yöresel yemeklerini’de Türklere çok yakın bir kültüre sahip oldukları için seveceğinizi umuyoruz.Kırgızistan’da yemeklere baktığınızda Türkiye mutfağı ile inanılmaz bir şekilde eşleştiğini göreceksiniz.Benzerlik açısından sanki kebapların çorbaların bir diğer versiyonunu yiyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz.Kırgızların meşhur yemekleri;

 • Borsok (Türkiye’de Kebap deniliyor.)
 • Şaşlık
 • Paloo
 • Manty (Türkiye’de ise “Mantı”.)
 • Kımız

Özellikle’de Kırgızistan ülkesindeki Kırgızların en meşhur yemeği Kımız’dır.Ülkelerin mutfak kültürüne, yeni şeyler denemeye meraklı olan kişiler Kımız sütünü içmeden ana vatana dönerse çok şey kaçırmış olur.

Kırgızistan’da Gezilip Görülmesi Gereken Meşhur Yerler

kırgızistan etkinlikleri
Kırgızistan’da bir at sürüsü

Kırgızların yaşadığı bu bölge Türkiye’den çok daha küçük bir ülkedir.Fakat gezilecek yerlerinin ülkemiz kadar fazla olduğu söylenemez.Tamamen doğal manzaradan oluşan hiç dokunulmamış kilometrelerce alanı vardır.Şehir yerlerindeki en meşhur yerler Göllerinden oluşmaktadır.Doğa ile iç içe olma olayını iliklerinize kadar yaşayabilme imkanınız olan Kırgızistan’da bolca dağ, oba, bayır, koy gezebilirsiniz.

Dağları

alakul gölü - kırgızistan
Kırgızistan – Alakul Gölü

Turlarla gezebileceğiniz muhteşem görüntüye sahip oksijen deposu bitki örtüsü ile dağlarını listeliyoruz;

 • Ala-Archa Gorge
 • Issyk-Kul Gölü
 • Ala Kul Gölü
 • Altyn Arashan

Meşhur Yapıları

 • Vladimir’in Kilisesi (Church of The Holy Vladimir)
 • Tunguch Mosque
 • Merkez Şehir Camisi (Central City Mosque)
 • Osh New Mosque

Gördüğünüz gibi Bişkek hava alanında indiğinizde çok fazla uzak mesafede olmayan yerleri sizler için sıraladık.Buralara otel turları aracılığıyla gidip rahatça gezebilir ve Türk ülkelerinden birini tecrübe edebilirsiniz.

Kırgızistan Turunda Neler Yapılır ?

kırgızistan kartal ile avlanma etkinliği
Kırgızistan kartal ile avlanma etkinliği

Aktivitelerin bolca bulunduğu Kırgızistan diyarında hiç çekinmeden karındaşlar ile konuşarak Türkçeyi bilmeseler’de etkileşim kurabilirsiniz.Cana yakın misafirperverliği ile Kırgızlar ovalarda ve dağlarda çadırlar içinde kalan ve Türk misafirleri ağırlamaya can atan sıcak insanlarla dolu.Bişkek’in karlı dağlarında kayak etkinliği yapabilir, oradan indiğinizde meşhur Kırgız yemeklerini mideye indirebilirsiniz.Kırgızistan’da yapacağınız en iyi etkinlik At sürmek olacaktır.At sürme etkinliğine inanılmaz bir rağbet gösteren turistler ve Kırgızların ilk ortaya çıkmasından itibaren sembolü olan atlar ile çokça haşır neşir olacaksınız.Karlı dağlara, zorlu yamaç yerlerine giderken atlar size yaver olacaklar.

Kırgız Boz-Üyler Barınaklarına Gidin

Boz-üy Kırgızca’da çadır demektir.Aynı Türkler gibi devletlerini kurup sakince yaşayan bir halk olana dek bu çadırlar gerekliydi.Hala bu kültürü üstünden atamayıp de-jenerasyon olmayan hasmı has Kırgızların çadırda kaldıklarını biliyor muydunuz ? Dağlık, ovalık, insanların unuttuğu yerlerde çadır kurup aileleri ile yaşayan Kırgızistan halkının vazgeçilmez tutkusunu Boz-üyler’den birine misafir olarak sizde yaşayın.

Kırgızistan Festivalleri

Eğer ki yaz aylarında bu güzel mi güzel ülkeye gittiyseniz Alpinada festivalinden yararlanabilirsiniz.Kırgız şarkılarının ve türkülerinin kendilerine has tulum ve orga benzer müzik aletleri ile söylüyorlar.Kış aylarında şehirlere bastıran ve gece hayatını olumsuz etkileyen kar nedeni ile pek bir etkinlik olmuyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap