1. Ana Sayfa
  2. İç Anadolu Bölgesi Makaleleri
  3. Kırşehir Meşhur Yemekleri

Kırşehir Meşhur Yemekleri

Kırşehir Meşhur Yemekleri

İç Anadolu Bölgemizi de yer alan Kırşehir pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi bir şehrimizdir. Hem kültürel hem de tarihi bir şehir olaması ile birlikte mutfağıyla da bilinen bir ilimizdir. Anadolu Bölgesinde yer almasının nedeniyle oldukça geniş yelpazede yemek çeşitleri vardır. Herkesin damak zevkine hitap edecek yemekler bulunmaktadır. Kendine has lezzetleri gelen ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Gelin bu lezzetlere yakından bakalım.

Kırşehir Yöresel Yemekleri

Kendine has yemekleri ile Kırşehir diğer şehirlerimizden ayrılmaktadır. Et yemeğinden, sebze yemeğine, hamur işinden tatlılara pek çok çeşit yemeği vardır. Kesme Aşı, Düğür Çorbası, Çullama ve Topalak gibi yöresel yemekleri bulunmaktadır.

Çullama

Çullama
Çullama

Kırşehir’in en meşhur lezzetlerinden olan Çullama, bu yöreye ait eşsiz bir lezzettir. Kırmızı et veya tavuk eti ile yapılan yemek, etlerin kuş başı doğranıp, un ile et suyundan karışım yapıp bulamaç haline getirilip kızartıp,tereyağ ile servis ediliyor. Kırşehir meşhur yemekleri arasında en çok bilinen lezzettir.

Tandırda Çömlek Paça

Tandırda Çömlek Paça
Tandırda Çömlek Paça

Yapılışı oldukça zahmetli olsa da çok lezzetli bir yemek olan Tandırda Çömlek Paça, diğer paça yemeklerine göre oldukça farklıdır. Kuzu veya koyunun baş ve ayakları parçalanıp, daha sonradan bir çömleğin içine sarımsak ve su konularak baş ve ayaklar konulur, Çömleyin üst kısmı kapatılarak bir tandır içine gömülüp pişirilir. Sirke veya limon sıkılarak servis edilir. Geleneksel olarak yapılan bu yemeği Kırşehir’in hemen hemen her restoranında bulabilirsiniz.

Çirleme

Çirleme
Çirleme

Kırşehir’in yöresel bir lezzeti olan Çirleme, kuzu eti,pekmez ve kayısı ile yapılan oldukça farklı bir yemektir. Damak zevkinize uygunsa bu lezzeti deneyebilirsiniz. 

Kesme Aşı

Kesme Aşı
Kesme Aşı

Yöre halkı tarafından gün içinde çok fazla tüketilen bir yemek olan Kesme Aşı, hamurdan yapılan bir yemektir. Hamurları kesme haline getirip, mercimek ile yapılır. Üzerine salçalı soğanlı sos dökülerek servis edilir. Öğle yemeklerin vazgeçilmezi olan bu yemeği Kırşehir’e yolunuz düşerse mutlaka deneyin.

Düğür Çorbası

Düğür Çorbası
Düğür Çorbası

Akşam yemeklerinde olmazsa olmaz Düğür Çorbası, Kırşehir denilince akıllara gelen bir lezzettir. İnce bulgur ve domates salçası ile yapılan çorbayı her restoranda bulup deneyebilirsiniz. Eşsiz lezzetleri ile Kırşehir meşhur yemekleri arasında yer almaktadır.

Lepe

Lepe
Lepe

Normal pilav yemeklerine göre oldukça farklı olan Lepe, daha sulu ve kıvamlı bir yemektir. Kırşehir’de çok fazla tüketilen yemeği mutlaka denemelisiniz.

Etsiz Topalak Çorbası

Etsiz Topalak Çorbası
Etsiz Topalak Çorbası

Bulgurdan yapılan köfteler ile hazırlanan Etsiz Topalak Çorbası, yöre halkı tarafından yapılan bir yemektir. Bulgurdan hazırlanan köfteleri rendelenen soğanlar ve salçaları ile üzerine su ekleyip köfteleri ilave edip pişiriliyor. Damak zevkinize hitap edecek bir yemektir.

Çömlekte Kuru Fasulye

Çömlekte Kuru Fasulye
Çömlekte Kuru Fasulye

Geleneksel bir lezzet olan Çömlekte Kuru Fasulye, yöresel bir yemek olduğu için geleneğe uygun olarak hazırlanmaktadır. Normal kuru fasulye yemeklerinin aksine çömlekte yapılıyor. Bu nedenle çok ayrı bir lezzet olan kuru fasulyeyi mutlaka tatmalısınız. Kırşehir meşhur yemekleri arasında en çok bilinenidir.

Ayran Çorbası

Ayran Çorbası
Ayran Çorbası

Herkes tarafından bilinen Ayran Çorbası Kırşehir yöresine ait bir çorbadır. Anadolu coğrafyasında da çok fazla tüketilen bu yemek soğuk olması ile birlikte yaz aylarında çok tercih edilmektedir. Kesinlikle benzersiz olan bu çorbayı birde Kırşehir’de yemelisiniz. Yolunuz düştüğünde veya evinizde yapabilirsiniz.

Pekmezli Pelte 

Pekmezli Pelte 
Pekmezli Pelte 

Şimdi sıra Kırşehir’İn tatlılarında. Pekmezli Pelte yöre özgü bir tatlıdır. Pekmez ve buğday nişasta ile yapıldığı için oldukça sağlıklı bir tatlıdır. Özel günlerde yöre halkı tarafından çokça yapılıp, tüketilir. 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap