kırşehir
KEŞFET

Kırşehir

DAHA FAZLA
Ortalama
Sıcaklık
0.2 ° / 11.2 °
Hangi
Bölgede
İç Anadolu
Turistrail
Puanı
2.5 / 10
Gezme
Süresi
12 SAAT

Kırşehir Hakkında

İç Anadolu Bölgesinin tam ortasında yer alan Kırşehir, doğusunda Nevşehir, batısında Ankara, güneyinde Aksaray ve kuzeyinde Kırıkkale bulunmaktadır. Abdallık kültürünün başkenti Kırşehir, tarihin en eski sayfalarında bile önemli bir merkez olarak bilinmektedir. Hititler dönemine kadar uzanan köklü tarihi ile içerisinde yer alan çok fazla tarihi eser bulunmaktadır. Hititliler döneminde Kırşehir Makissos olarak anılmaktaydı. Türklerin Anadolu'ya girişi ile birlikte bozkırın ortasında yükselen şehir Selçuklu İmparatorluğu için önemli bir merkez olur ve bu dönemde evler inşa edilirken, harçlarına katılan gül suyu nedeniyle Gül Şehri olarak anılmaktaydı. Son olarak kimliğini ve yapısını Kırşehir adıyla günümüze kadar taşımaktadır. Anadolu'nun Türkleşmesi sürecinde en büyük kalelerden bir olan Kırşehir Anadolu topraklarının bizlere vatan kılınmasını sağlayan tarihi şahsiyetlere ve büyük tasavvuflara ev sahipliği yapmış bir kültür şehridir.

Zamanın her parçasında bir iz bulmanız mümkündür. Pek çok medeniyetin buraya yerleşmesi ile birlikte tarihi eserler bulunmaktadır. Her köşesinde ayrı bir tarih görebileceğiniz Kırşehir'de çok fazla gezilecek yerler vardır. Her yıl yüzlerce turist tarihi ve doğal güzellikleri görmek için kente akın etmektedir. Sadece tarihi yerleri ile değil termal suları ile de oldukça popüler olan şehirde sağlık turizmi de oldukça gelişmiştir. Her derde deva şifalı suları ile hastaları iyileştirip yollamaktadır. Hala taş işlemeciliği, dokumacılık ve el sanatları yapılmaktadır. Burada üretilen ürünler yurt dışını ihracat edilmektedir. Kırşehir'e yolunu düşerse sevdiklerinize bu hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz. Taşı toprağı değerli olan Kırşehir'in yer altı madenleri de oldukça zengindir. Mermer,tuz ve kömür bu topraklarda oldukça fazla çıkmaktadır. En değerlisi ise mermerleridir. Oniks olarak adlandırılan bu mermerler burada işlenip satılmaktadır. Yolunuz bu şehre düşerse artık hakkında çok fazla şey bildiğinize göre sıkıntı çekmeden her yerini doyasıya gezip öğrenebilirsiniz.

Kırşehir Tanıtım Videosu

Kırşehir Gezilecek Yerler

Ahi ve Abdalların şehri olan Kırşehir, İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Köklü bir tarihe ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapması ile birlikte çok fazla tarihi mekanlar bulunmaktadır. Tarihi yerlerin yanı sıra çok fazla da doğal güzellikleri bulunmaktadır. Taşı toprağı değerli olan Kırşehir'in özellikle termal suları çok popülerdir. Her hastalığa iyi gelen şifalı suları ile yıl boyunca çok fazla yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Kırşehir gezilecek yerleri ile turistik bir ilimizdir. İçerisinde yer alan tarihi ve doğal güzelliklere yakından bakalım.

Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi
Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi

Tarihini bizlere tekrar yaşatacak olan Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, kesinlikle Kırşehir gezilecek yerler listesinde en başta yer almaktadır. Kent hakkında çok fazla şey öğrenebileceğiniz müzede kent içerisinde yapılan kazı çalışmaları sırasında bulunan arkeolojik kalıntılar yer almaktadır. Doğal bir bahçenin içerisinde yer alan müzede ilginizi çekecek çok fazla tarihi eser bulunmaktadır. Her bir parçası sizleri zamanda geri götürecektir.

Japon Bahçesi
Japon Bahçesi

Ahilerin şehri Kırşehir'de adeta küçük bir cennet olan Japon Bahçesi bulunmaktadır. Japon bitkileri ve kültürü ile donatılan bu yerde gezerken kendinizi Japonya'da bir ormanda hissedeceksiniz. Japonyan'ın eşsiz güzellikleri ile süslü olan bahçe, ziyaretçiler tarafından çok sevilmektedir. Özellikle çiçek açma mevsimine denk gelirseniz bahçe pembe bir manzaraya bürünmektedir. Sakura ağaçların eşsiz güzelliklerini görmek ve koklamak istiyorsanız Kırşehir Japon Bahçesine mutlaka uğramalısınız. Ayrıca bahçeye giriş için müze kart...

Cacabey Medresesi
Cacabey Medresesi

Sadece Kırşehir için değil Dünya için bile önemli olan Cacabey Medresesi ilk astronomi okuludur. Medrese sadece bu özelliği ile değil mimarisiyle de dikkat çekmektedir. Medresenin inşaatı sırasında moloz taşı ve kesme taş kullanılmıştır. Ayrıca sırrı çözülemeyen tuğlalar kullanılmıştır. Bu tuğlaların içinde neler var bilinmemektedir. Yapı Selçuklu mimarisini oldukça güzel yansıtmaktadır. Astronomi okulu olması ile birlikte avlunun ortasında yıldızları incelemek için bir roket kuyusu ve üzerinde aydınlık feneri bulunmaktadır. Ayrıca minaresi adeta fırlatılmaya hazır bir roket gibi inşa edilmiştir. İslam tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olan bu tarihi yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Devamını Oku

Kırşehir Mutfağı

Hem Anadolu'nun ortasında olması ile bilikte hem de köklü tarihi ile Kırşehir Mutfağı oldukça zengindir. İç Anadolu mutfağından örneklere de rastlayabileceğiniz Kırşehir'de yöre halkının kendine özel çok fazla meşhur yemeği bulunmaktadır. Hamur işinden tatlısına, et yemeğinden sebze yemeğine çok fazla çeşit burada yöre halkının ellerinde lezzetli bir şekilde sofralarda servis edilmektedir. Herkesin damak zevkine hitap edecek lezzetlere yakından bakalım.

Çullama
Çullama

Kırşehir mutfağın en lezzetli yemeklerinden olan Çullama, yöre halkı tarafından çok yağılıp tüketilen bir yemektir. Akşam sofraların vazgeçilmez olması ile birlikte kesinlikle denemeniz gereken bir lezzettir. Tavuk eti veya kırmızı et ile yapılan yemek, etlerin kuş başı doğranıp, un ile et suyundan karışım yapıp bulamaç haline getirilip kızartıp,tereyağ ile servis ediliyor. Şehrin hemen hemen her restoranında bulup deneyebilirsiniz.

Tandırda Çömlek Paça
Tandırda Çömlek Paça

Yapılışı çok zahmetli olmasına rağmen oldukça lezzetli olan Tandırda Çömlek Paça, diğer yöresel yemeklere göre oldukça farklı ve lezzetli bir yemektir. Koyun veya kuzunun baş ve ayak kısımlarını parçalayıp, sarımsak ve su dolu çömleği içine baş ve ayaklarını konulur.Daha sonra çömleğin üst kısmı kapatılarak bir tandır içine gömülüp pişirilir. Sirke veya limon sıkılarak servis edilir. Gelenekselliği bozulmayan bu yemeği denemeden şehirden ayrılmayın.

Ayran Çorbası
Ayran Çorbası

Tüm yörelerde bilinse de Kırşehir'in yöresel yemeklerinden olan Ayran Çorbası yaz aylarında içinizi ferahlatan soğuk çorbadır. İsteyenler sıcak olarakta yapmaktadır. Nohut,buğday ve yoğurt ile yapılan dereotu ile süslenir. Benzersiz olan bu çorbayı mutlaka Kırşehir'de içmelisiniz.

Devamını Oku

Kırşehir Nerededir?

Kırşehir tam olarak Türkiye'nin kalbinde İç Anadolu Bölgesi'nin ortasında yer almaktadır. Uçsuz bucaksız bozkırları ile meşhur olan il doğusunda Yozgat, güneyde Aksaray, batıda Ankara, kuzeyde Kırıkkale ile çevrilidir. İstanbul'a arasında 636 kilometre Ankara'yla arasında 188 kilometre bulunmaktadır.

Kırşehir için yol tarifi al

Ne Zaman Gidilir?

Şehrin iklimi karasal olduğu için kışlar soğuk ve sert, yazları ise kurak ve sıcak geçmektedir. Bu yüzden Kırşehir'e ne zaman gidilir diye soruyorsanız ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz. Çünkü bu aylarda hava çok bunaltıcı ve soğuk olmadığı için çok rahat bir şekilde tarihi ve doğal güzelliklerini gezebilirsiniz. Yıllık sıcaklık ortalaması is 11 derecedir.

Kırşehir Gece Hayatı

İç Anadolu'nun tam ortasında sakin bir şehir olduğu için Kırşehir'de gece hayatı çok fazla yoktur. Kentin en işlek caddesi Ankara Caddesinde bulunan kafe ve restoranlarda canlı müzik eşliğinde eğlenceler yer almaktadır. Bunların yanı sıra az da olsa gece kulübü ve bar bulunmaktadır. Bunların hiç birini tercih etmezseniz şehrin merkezinde yer alan otellerde düzenlenen eğlencelere katılarak sabahlara kadar eğlenebilirsiniz.

Kırşehir Festivalleri

Ahi şehri olarak bilinen Kırşehir de bu kültürü yaşatan insanların devam ettirdiği festivaller düzenlenmektedir. Çok fazla etkinlik olmasa da geleneklerini sürdüren eğlenceli festivaller bulunmaktadır. Gelin bu festivalleri yakından inceleyelim.

Türk İslam kültüründe oldukça önemli bir yeri olan Yunus Emre'nin mezarı tam olarak nerede olduğu bilinmemektedir. 13 yerde mezarı olduğu düşünülen Yunus Emre'nin bu yerde onu anmak için etkinlikler düzenlenmektedir. Bu yerlerden bir olan Kırşehir'de Yunus Emre'yi anma günü düzenlemektedir. Bu günlerde aslında onun mezarının nerede olduğu değil onun düşüncesi, sevgisi ve fikirlerinin nerede olduğu önemlidir. Bu nedenden dolayı Aksaray ve Kırşehir'de dönüşümlü olarak etkinlikler düzenlenmektedir.  İstiklal marşı ile başlayan etkinlik Kuranı Kerim ile sonlanır.

Usta sanatçımız Neşet Ertaş'ın memleketi olan Kırşehir, ustayı anmak ve şarkıları ile yaşatmak için her sene Kültür Sanat Festivali düzenlemektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırşehir Valiliği ve Belediyesi ilebirlikte birbirinden ünlü isimlerin katılımları ile Neşet Ertaş'ın unutulmayan şarkıları söylenip, halk müziğini tekrardan canlandırmak için ellerinden geleni yaparlar.

Ülkemizin en iyi cevizleri Kırşehir'in Kaman ilçesinde yetişir. Bu nedenden dolayı her sene bu lezzetli cevizleri tatmak,tüm illere ve dünyaya tanıtmak için Kaman Ceviz Festivali düzenlenmektedir. Festivalin ilk günü ceviz stanların gezilmesi ile başlıyor daha sonra ise ceviz yarışmaları ve paneller düzenleniyor. Son olarak halk oyunları ile birlikte festival sona eriyor. Bu festival tam olarak iki gün sürmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka katılmanı gereken bir etkinliktir.

Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali
Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali
Kaman Ceviz Festivali
Kaman Ceviz Festivali

TrustRail'in Önerdikleri

kastamonu
Kastamonu
gaziantep
Gaziantep
izmir
İzmir
Kayıt Ol