İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Marmara Bölgesi Makaleleri
  3. Kocaeli Gezilecek Yerler

Kocaeli Gezilecek Yerler

Kocaeli Gezilecek Yerler

Kocaeli, Avrupa ile Asya kıtaları arasında önemli kara ve demir yollarına sahip olmasıyla ulaşım açısından ülkemizin değerli bir şehridir. Aynı zamanda gelişmiş sanayisi ile de ekonomiye katkısı büyüktür. Her ne kadar günümüzde ulaşım ağı ve ekonomisiyle ön planda olsa da şehrin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Önce Romalılara daha sonra Selçuklulara ve nihayetinde de Osmanlıya ev sahipliği yapan şehir Cumhuriyet döneminde de önemini korumuştur. Marmara Bölgesinde yer alan şehir her geçen gün endüstriyelleşme etkisiyle betonarmeye dönüşmekte ve çarpık kentleşmeyle karşı karşıya kalmaktadır. Ancak bu kadar çeşitli uygarlıklara yerleşim yeri olan Kocaeli’nde görülmesi gereken tarihi yapıların ve müzelerin yanı sıra doğal güzellikler de çok sayıda mevcuttur.

Kocaeli’nde Gezilecek 15 Yer

Coğrafi konum bakımından bir yanı Marmara’ya diğer yanı Karadeniz’e bakan Kocaeli eşsiz doğal güzelliklere sahiptir. Yemyeşil serin yaylaları, ırmakları ve bol oksijenli ormanlarıyla şehir hayatından sıkılanlar için daima kapılarını açıyor. Özellikle de haftasonları İstanbul’un yoğunluğundan kaçıp biraz dinkenmek isteyen için de oldukça yakın mesafede yer alıyor. Tatil veya gezi için uzaktan bakıldığında pek ilgi görmese de Kocaeli’nin tarihi ve doğal güzelliklerini duyunca listenize eklemek isteyeceksiniz.

Kocaeli Saat Kulesi

Kocaeli Saat Kulesi
Kocaeli Saat Kulesi

Sultan 2.Abdülhamit döneminde yapılan saat kulesi şehrin en bilinen yerlerindendir. 1902 yılında Neoklasik tarzda yapılan kule  traverten taşlardan inşa edilmiştir.

Gayret Gemi Müzesi

Gayret Gemi Müzesi
Gayret Gemi Müzesi

Saat kulesine gitmişken çok yakının bulunan bu gemiye de bir bakmalısınız. Gemi II.Dünya Savaşı’nın sonunda 1946 yılında ABD tarafından yaptırılmış olup 1973 tarihinde ise Türkiye tarafından satın alınmıştır. Türkiye’nin ilk müze gemisi olma özelliği taşımaktadır. Gemide kzan daireleri, toplar ve sualtı silahları gibi araç gereçler yer almaktadır. Ayrıca müze tarihi anlatımların olduğu sergi salonlarına sahiptir.

Kocaeli Pembe Köşk

Kocaeli Pembe Köşk
Kocaeli Pembe Köşk

19. yüzyılın mimari özelliklerine sahip yapı üç kattan oluşmaktadır. Pencereler giyotin pencere şeklindedir ve ev ahşap temelli üstü sıvalıdır. Pembe boyalı olduğu için de pembe köşk adını almıştır. Günümüzde birtakım onarım sürecinden geçen köşk çeşitli yemeklerin servis edildiği lokanta olarak işlev görmektedir.

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi
Kartepe Kayak Merkezi

Burası ülkemizin en yeni kayak merkezlerinden olup İstanbul’a bir saat kadar uzaklıkta yer alır. Kalabalık İstanbul nüfusu şehre en yakın kayak merkezi olan Kartepe’ye yoğun ilgi göstermektedir. Yüksekliği 1500 metre olan kayak merkezi ormanlık alanları ve Sapanca gölü manzarasıyla görenleri büyülüyor. Diğer kayak merkezlerine göre yüksekliği biraz daha düşük olan merkezde Aralık ayında başlayan kış turizm Mart ayında son buluyor.

Maşukiye

Maşukiye
Maşukiye

Hedefiniz eğer Kartepe kayak merkezi ise yol üstünde olan bu yere mutlaka uğramalısınız. Yemyeşil doğası, sulak alanlarıyla Maşukiye gizli kalmış bir güzellik. Mükemmel bir doğa yürüyüşü sonrası alabalık restoranlarından lezzetli akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.
Detaylı bir şekilde yazığımız Maşukiye Gezilecek Yerler buradan ulaşabilirsiniz.

Kasr-ı Hümayun (Abdülaziz Av Köşkü)

Kasr-ı Hümayun (Abdülaziz Av Köşkü)
Kasr-ı Hümayun (Abdülaziz Av Köşkü)

İlk olarak IV. Murat döneminde ahşap zemin üzerine yapılmış olup yangınla harabeye dönüşmüştür. Günümüzde bulunan hali Neo-Klasik üslupta Sultan Abdülaziz döneminde inşa edilmiştir. Kasr-ı Hümayun’un daha çok bilinen meşhur adı Av Köşkü‘dür. Yapının mimarı Dolmabahçe Sarayı‘nın da mimarı olan Garabet Amira Balyan‘dır. Bu sebeple yapı Dolmabahçe Sarayı’nın minyatürü gibidir. Köşk 2007 senesinden itibaren Saray Müze olarak ziyarete açılmıştır.

Kocaeli Arkeoloji Müzesi

Kocaeli Arkeoloji Müzesi
Kocaeli Arkeoloji Müzesi

Şehrin çevresinden çıkan birçok tarihi eser müzede sergilenmektetedir. Müze 1967 yılında ziyarete açılmıştır ve arkeoloji ve etnografya olarak iki farklı bölümden meydana gelmektedir. Müzede özellikle de Roma-Bizans döneminden kalma mermerden yapılmış büstler, vazolar ve heykeller yer almaktadır.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar Tabiat Parkı
Ballıkayalar Tabiat Parkı

Burası doğal güzellikleriyle size yapılacak çeşitli etkinlikler sunar. Parkta doğa yürüyüşü yapabilir, derelerin kenarında soluklanabilir, kayalara tırmanabilir ya da piknik sepetinizle şirin bir piknik yapabilirsiniz. Sadece ziyaretçilere değil farklı canlılara da ev sahibi olan Parkın bir bölümü hayvan ve bitki çeşitliliğinin yoğun olması sebebiyle 1995 yılında Tabiat Parkı olarak ayrılmıştır.

Darıca Hayvanat Bahçesi(Darıca Kuş Cenneti)

Darıca Hayvanat Bahçesi
Darıca Hayvanat Bahçesi

Ülkemizin tek özel hayvanat bahçesi olma özelliğine sahiptir. İçerisinde 300 çeşit hayvan türü bulunmaktadır. Ayrıva botanik bölümünde farklı bitkilerle de karşılaşabilirsiniz. Dünyanın dört bir yanından gelmiş hayvanlarla büyük küçük herkesin ilgisini çekebilecek türden. Detaylı bir şekilde yazığımız Darıca Hayvanat Bahçesi buradan ulaşabilirsiniz.

Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi

Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi
Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi

Osman Hamdi Bey, Osmanlı döneminin en önemli ressamı ve müzecisidir. Güzel Sanatlar Akademisini ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni kurmasıyla Türk müzeciliğinin kurucusu sayılmaktadır.  Resim alanındaki ünlü eserleri olan Silah Taciri , Feraceli Kadınlar ve dünyaca bilinen Kaplumbağa Terbiyecisi en önemli eserleri olarak görülmektedir. Aynı zamanda arkeolog kimliği de olup sistematik ilk türk kazıları onun sayesinde başlamıştır. Müze de bizzat Osman Hamdi Bey tarafından 1884 yılında yaptırılmıştır. Geleneksel yapılardan farklı olarak Fransız mimarisinden esinlenerek yapılmıştır. Osman Hamdi Bey’e uzun süre ev sahipliği yapan bina ayrıca Atatürk ve İsmet İnönü gibi büyük isimleri de ağırlamıştır. Bugün müzede Osman Hamdi Bey’in kişisel eşyaları, eserleri ve aile resimleri yer almaktadır.

Kerpe – Kandıra

Kerpe – Kandıra
Kerpe – Kandıra

Şehrin Karadeniz’e olan kıyısında yer alan Kerpe kasabası sahilleriyle eyif yapılabilecek yerlerdendir. Günübirlik veya uzun süreli kamp alanları olan sahilde deniz sörf yapmaya da uygundur. Kerpe özellikle de haftasonları tıklım tıklım oluyor.

Yuvacık (Kirazdere) Barajı

Yuvacık (Kirazdere) Barajı
Yuvacık (Kirazdere) Barajı

Baraja giderken yoldaki güzel manzalarda sık sık fotoğraf çekilmek isteyebilirsiniz. Ahşap dağ evleri, gür bitki örtüsü, virajlı yollarıyla buraya gelmek maceracı yönünüzü doyuracaktır. Çeşitli konaklama seçenekli olup zipline, atv safari, jeep safari, paintball gibi etkinlik seçenekler de mevcuttur.

Kuzu Yaylası Milli Parkı

Kuzu Yaylası Milli Parkı
Kuzu Yaylası Milli Parkı

Kartepe’de yer alan yayla doğaseverlerin ve kampçıların favori alanlarından. Sık ve yüksek boylu ağaçların arasında oksijene doyabilirsiniz.

Harikalar Sahili – Derince

Harikalar Sahili
Harikalar Sahili

Burası adeta masal diyarında dolaşıyormuşsunuz gibi hissettirecek. Masal kahramanlarının gerçek boyutlarıyla yer aldığı bu yer özellikle de çocukları cezbedecek türden.

Kefken Adası

Kefken Adası
Kefken Adası

Karadeniz’de insanın yaşayabildiği tek ada olması yönüyle özeldir. Çeşitli su sporlarının zıpkınla avcılık ve su altı dalışının da yapıldığı ada olumsuz hava şartları sebebiyle gemilerinde uğrak sığınma yeridir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Çeşitli coğrafyaları araştırmak, okumak, gezmek, görmek ve bu deneyimlerimi yazıya dökerek sizlerle paylaşmaktan keyif alıyorum.

Yorum Yap