kocaeli
KEŞFET

Kocaeli

DAHA FAZLA
Ortalama
Sıcaklık
5.8 ° / 14.5 °
Hangi
Bölgede
Marmara
Turistrail
Puanı
4.9 / 10
Gezme
Süresi
36 SAAT

Kocaeli Hakkında

Marmara Denizi üzerinde Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan önemli bir konumda yer alan Kocaeli, Marmara Bölgesinde İstanbul ve Bursa'dan sonra en büyük üçüncü ilidir. Dağları,gölleri, yaylaları, sahilleri ve kent merkezleri ile gezmeye doyamayacağınız bir şehirdir. Gencinden yaşlısına, gece gündür hareketli, sıcak ve huzur doludur. Bu nedenden dolu turizm sektöründe de oldukça gelişmiştir. Her sene yüzlerce yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Kocaeli köklü bir tarihe sahiptir. Tarihin aynasında zamana meydan okuyan ve Anadolu'nun tüm kültürel renklerini gökkuşağı gibi yansıtan 3.505 kilometre karelik yüzölçümüne ve birbirinden güzel 12 ilçeye sahip coğrafyada, 2 milyona yaklaşan nüfusu ile bilim, teknoloji, kültür, turizm,sanayi, ticaret, tarih,spor ve sanatta marka olan ve adını duyuran bir şehirdir.

Tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Kocaeli, Organ Gazi döneminde fethedilerek Osmanlı İmparatorluğuna katılmıştır. Bulunduğu konum itibari ile çağlar boyunca ticaretin merkezi olmuştur. Birinci Dünya Savaşı sırasında  Yunanlılar tarafından işgale uğramıştır. Daha sonra 1921 yılında işgalden kurtularak, 1924 yılında vilayet ilan edilir. Şehir tarihte Şile'den Kandıra'ya kadar Marmara Bölgesi'nin geniş bir bölümünde kervanların konakladığı ve Hicaz demiryolların kesiştiği ticaret ve kültür bölgesinde yer almaktadır.

Sadece doğal güzellikleri ve köklü tarihi ile değil enfes lezzetleriyle de oldukça bilindik bir şehirdir. Marmara Bölgesinde bulunmasından dolayı yemek çeşidi bu şehirde oldukça fazladır. Mutlaka gidilip görülmesi gereken şehirler listesinde yer alan eşsiz illerimizden biridir.

Kocaeli Tanıtım Videosu

Kocaeli Gezilecek Yerler

Bir yanı Marmara diğer yanı Karadenize bakan Kocaeli, bulunduğu coğrafi konum nedeniyle eşsiz doğal güzelliklere sahiptir. Bu doğal güzelliklerin yanı sıra köklü tarihi ile pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetin izlerini hala Kocaeli gezilecek yerler de görebilmekteyiz. Serin yaylaları, ırmakları ve bol oksijenli ormanlarıyla birazda olsa bizleri yoğun ve stresli şehir hayatından uzaklaştırıyor. İstanbul'dan kaçmak için en iyi destinasyonlardan bir olmasının nedeni ise İstanbul'a oldukça yakındır. Gezi ve tatil için en iyi seçenek olan Kocaeli'nde gezilecek yerlere göz atalım.

Kocaeli Arkeoloji Müzesi
Kocaeli Arkeoloji Müzesi

Köklü tarihi ile pek çok medeniyetlerin izleri bu müzede yaşatılmaktadır. Eşsiz heykelleri ve tabloları ile 1967 yılında ziyaretçilere açılarak sergilenmeye başlanmıştır. Tarihi gözlerinizin önüne serecek bir yerdir Kocaeli Arkeoloji müzesi.

Kefken Adası
Kefken Adası

Şehrin doğal güzelliklerin en güzel örneklerinden olan Kefken Adası, insanın yaşayabildiği tek adadır. Çeşitli su sporları için oldukça uygun bir yerdir.

Maşukiye
Maşukiye

Eğer yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken bir yer olan Maşukiye doğal güzellikleri ve ilginç yapıları ile oldukça meşhurdur. Kartepe kayak merkezine doğru giderken dinlenip kültürlenebileceğinizi bir yerdir.

Devamını Oku

Kocaeli Mutfağı

Kocaeli geleneksel lezzetleri ile Dünya'da ün salmış bir şehrimizdir. Yöresel lezzetlerin ustaların ellerinden sanata dönüştüğü Kocaeli'de yenilmesi gereken çok fazla yemek bulunmaktadır. Marmara Bölgesinde yer aldığı için geniş yemek çeşidi olan Kocaeli Mutfağında bilmediğiniz ve duymadığınız yeni lezzetleri öğreneceksiniz. Kocaeli’de ne yenir diye merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz.

tavuklu keşkek
Tavuklu Keşkek

Özel günlerin vazgeçilmez bir lezzeti olan Tavuklu keşkek yöre halkı tarafından çokça yapılan ve tüketilen bir yemektir. Yapılışı biraz zahmetli olsa da yemesi bir o kadar keyifli olan bu yemek aşurelik buğdayların önceden haşlanması ve daha sonradan pişirilip hazırlanan tavukların didiklenip karıştırılmasıyla yapılan bir yöresel yemektir. Geleneksel lezzetinden hiç bir şey kaybetmeyen Kocaeli'nde yenilecek çok fazla yemek bulunmaktadır.

dartı
Dartı

Tavuklu keşkek ile ayrılmaz bir ikili olan Dartı, sade olarakta tüketilen bir yemektir. Hem sabah kahvaltıların hem de akşam sofraların vazgeçilmez bir lezzetidir. Bir nevi sos olan bu yemeğe ekmeğinizi banarak yiyeceksiniz. Nasıl yapıldığını merak ediyorsanız. Kaynatılan sütü bekletip oluşan  yağlı tabaka bir tencerede biriktirilir ardından donması beklenir ve daha sonradan ısıtılıp sofralara servis edilir.

Cızlama
Cızlama

Pancake'in yerli versiyonu olan Cızlama, Akıtma olarakta bilinir ve bu lezzet de kahvaltıların olmazsa olmazıdır. Günün her öğününde rahatça tüketebileceğiniz bir yemek olan cızlama, Bildiğimiz kreplerin aksine  içerisinde olan mayanın farklı olmasıyla daha fazla pofuduk durduğu için Kocaeli’ne özgür bir yemektir. Dilediğiniz sos ile birlikte yiyebilirsiniz.

Devamını Oku

Kocaeli Nerededir?

Marmara bölgesinde bulunan Kocaeli, İstanbul'a 2 saatlik mesafededir. Batısında deprem bölgesi olan Gölcük, Doğusunda ise Sakarya bulunmaktadır. Marmara denizinin kıyısında Çatalca ilçesi, Çatalca ilçesinin doğusunda ise İzmit Körfezi vardır.

Kocaeli için yol tarifi al

Ne Zaman Gidilir?

Karadeniz ve Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Kocaeli'nde,geçişli bir iklime sahip olduğu için her mevsim gidilebilir. Ancak dağlık bölgelerde ilkiim sert geçerken deniz kıyısında oldukça ılıman geçmektedir. Bu bilgileri göz önünde bulunduracak olursak Kocaeli'nde her mevsim ayrı bir manzaraya bürünüp, ayrı bir gezi gerçekleştirilir. İlkbahar ve kış aylarında çok fazla yağış olduğunu da bilmenizde fayda var. Ama  en uygun hangi mezvsim diye soracak olursanız cevabımız yaz olurdu. Yaz ayların başında hem serin hem sıcakların hakim olduğu dönemi tercih ederek rahatça gezilecek yerleri gezip, güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Şehirde Karadeniz kıyısı oldukça serin geçerken Körfez kıyısı ise oldukça sıcak ve bunaltıcı geçmektedir. Yaz aylarında çok fazla sıcaklarsanız kendinizi Karadeniz kıyısına atabilirsiniz.

Kocaeli Gece Hayatı

Şehirde yedisinden yetmişe eğlence dolu sıcak kanlı insanlardır. Özellikle genç nüfusun fazla olması ile birlikte sahiller, gece klüpleri ve barlar dolup taşmaktadır. Her gece rahatça eğlenebileceğiniz Kocaeli'de mekanları saymakla bitiremeyiz. Canlı müzikler, Dj performasnları ve eğlence merkezleri ile Kocaeli gece hayatı sizleri bekliyor. Dj'li ve sabaha kadar sürece bir eğlence istiyorsanız Moody Retro Kocaeli'ni tercih edebilirsiniz. Gece hayatına yön veren ve gençlerin en çok tercih ettiği mekanlardan olan Club Adress Kocaeli ,eğlencenin ne zaman bittiğini sizlere unutturacaktır. Üniversitelilerin uğrak noktası İzmit Barlar Sokağı'da tercih edebileceğiniz güzel yerlerden biridir. Bu yer içerisinde çok fazla gazino, bar, meyhane ve gece kulüpleri yer almaktadır.

Kocaeli Festivalleri

Marmara bölgesine yakın olan Kocaeli'nin tarım alanları dolayısıyla kutlamaların çoğunluğu Hasatsonu Festivali gibi tarım kutlamalarıdır. 2 Milyona yaklaşan nüfusu ile köklü halkının yaşattığı hasat alanlarındaki buğdayların kesilme zamanında çok güzel festivaller olmaktadır. Eylül ayında yağlı güreş yapılan aynı zamanda ücretsiz yemekler dağıtılan Taşköprü Hasat Sonu festivaline katılabilirsiniz. Gene hasatların bittiği Eylül ayında Ayva festivalleri düzenlenmektedir. Taşköprü ilçesinde düzenlenen Ayva Festivalinde genellikle Ayva yetişen köylerde ve tarım alanlarında tam olarak olgunlaştıktan sonra festival düzenlendiği için tam bir tarih yoktur.

eşme ayva festivali
Eşme Ayva Festivali
kocaeli hasat festivali
Kocaeli Hasat Festivali

TrustRail'in Önerdikleri

mersin
Mersin
bartın
Bartın
gaziantep
Gaziantep
Kayıt Ol