İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Romalılar’ın Dehşet Verici Arenası: Kolezyum

Romalılar’ın Dehşet Verici Arenası: Kolezyum

Kolezyum Gezmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Roma uygarlığın inşa ettiği en büyük amfi tiyatrosu olan Kolezyum, Şehrin halkını eğlendirmek için gladyatör savaşları göstererek ve vahşi hayvanları avlayarak veya infazlar sırasında kullanılmıştır. Şu anda Roma’nın tam merkezinde, İtalyan başkentin ve yapının eski görünümü hakkında nasıl olduğu veya neye benzediğini hakkında kolayca bir fikir edinebiliyoruz.

kolezyum
Kolezyum

Kolezyum Hakkında Bilgi, Nedir ?

Kolezyum, Titus hükümdarlığı tarafından Milattan sonra 70 yılında yapımına başlanmış ve yapımı 8 yıl süren bir Amfitiyatro’dur.

Günümüzde Kolezyum oldukça zarar görmüş, cephenin büyük bir bölümü veya arena gibi önemli mimari bölümlerinden yoksundur, ancak bu bozulma da nasıl tasarlandığı hakkında daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor. Yıkılınca, önceden ulaşmamız imkansız olan parçalara ulaşmamızın imkanı verdi.

roma-kolezyum-antik-amfi-tiyatro

Roma Kolezyum Tarihi

Önceden 50 000 izleyici barındırması mümkündü, hatta bazıları 80.000 izleyiciden bahsetmektedir. M.S 70 ile 80 arasında inşa edildi. Roma İmparatorluğunda inşa edilmiş en büyük amfi tiyatrodur.

Kolezyum’u ziyaret edin

Her şeyden önce, bina etkileyici olduğu için dış cepheye hayran kalacaksınız. Via Fori Imperiali’den Kolezyum’a erişin. Oraya gece gitmeyi unutmayın. Şov görülmeye değerdir.

(Geziler 2. kattan güneyde bulunan girişi ile başlar.)

Oradan, gladyatör dövüşlerinin gerçekleştiği arenayı görebilirsiniz. Üzücü olan şey ise kimsenin oraya giremediğidir. Ardından, arenanın zemininin aslında kumla kaplı ahşap bir zeminden yapılmış olduğunu fark ediyorsunuz. Aşağıda, Hypogeum’u göreceksiniz: eskiden eğitim odaları, vahşi hayvanların kafesleri ve mahkumların hapishanelerin içinde ölüme mahkum olduğu bir tünel sistemi.

Aslında, Kolezyum’un ziyareti oldukça hızlı. Nitekim, sonunda, Kolezyum’un katlarından biri sadece bir yürüyüş mesafesindedir. 1 saatlik ziyaret iyi bir ortalamadır. Ses kılavuzunu alırsanız daha fazla sayın. ize tavsiyelerim mi? Bu kadar çok anlama sahip bu alanı gezdim, mümkün olduğunca çok şey öğrenin. Şahsen ben bu bu dönemi çok heyecan verici . Ve benim gibi tarih çalışmamıza gerek yok. Gladyatör filmi ve diğerleri popülerleştirildi.

Kolezyum-içi-roma-antik-tiyatro

Kolezyum Giriş Ücreti (2019)

Roma’nın şartlarına göre çok normal ve düşük düzeyde bir giriş ücretine sahip olmasına rağmen Kolezyum, Türkiye para birimine göre yüksek eğer ki bunun biri 10 tane daha yer gezecek iseniz ekonominizi biraz daha zorlayabilir.

Kolezyum Normal Giriş Ücreti: Normal turist yada normal bir Roma vatandaşı iseniz Kolezyum’a giriş ücreti 12 Euro’dur.

Kolezyum Avrupa Vatandaşları için Giriş Ücreti: Eğer Avrupa vatandaşlığı kimliğiniz varsa Avrupa vatandaşı olmanızın indirim faydalarından yararlanıp Kolezyum’a 7.50 Euro fiyat ödeyerek rahatlıkla giriş yapabilirsiniz.

Kolezyum 18 Yaş Altındaki Gençler İçin Bilet Fiyatı: Eğer 18 yaşından küçükseniz turist olup olmadığınız fark etmeksizin Kolezyum’a ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz.

Kolezyum Nerede ?

kolezyum nerede - konumu ve adres tarifi
Kolezyum Nerede – Konumu ve Adres Tarifi

İnsanların yüzyıllardır merak edip içerisinde neler döndüğünü öğrenmek için festivallerini beklediği Kolezyum, Avrupa kıtasının önemli şehri olan Roma’dadır. Şehrin en önemli simgelerinden ve tarihi anlamda içeri girdiğinizde Romalıların tarihini ciddi manada içinizde ürpertici şekilde tanıklık ettiren bir başyapıt olarak Piazza Del Colosseo bölgesinde yer almaktadır.

Nasıl Gidilir ?

Normal şartlarda eğer burası Türkiye olsaydı çok basit olurdu. Kendi ülkenizde gezermiş gibi kolayca Roma’daki Kolezyum’u bulabilirsiniz. Şehirde önemli bir tarihi eser olduğu için metro hattında durağı bulunmaktadır. Öncelikle en yakın metro hattına binip Piazza Del Colosseo durağında inip durağın merdivenlerinden çıkıp bir 5 dakika mesafe kadar yürüdüğünüzde ulaşabilirsiniz.

Kolezyum Çalışma Saatleri

Kolezyum, 25 Aralık ve 1 Ocak hariç, yılın her günü açıktır.

Kolezyum Ziyaret Saatleri: Kolezyum 8: 30‘da açılır ve yaz aylarında 16: 30‘da ve 19: 15‘e kadar kapanır.

Kolezyum’u ziyaret sırası?

Açık konuşmak gerekirse, evet çok uzun bir kuyruk var. Vatikan ile rekabet edecek kadar hatta. Kuyruk yaz aylarında yüksek sezonda daha da önemlidir. Ve sıcak hava ile, çok hoş değil.

Nasıl yapılır? İki çözüm:

erken varmak, uzun bir süre beklemenize gerek kalmaz
bir bilet al. Demek kuyruğundan kaçıyorsun.
Kuyruktan kaçmadan önce bir bilet almanı tavsiye ederim. Bu size Roma’yı ziyaret etmek için daha fazla zaman verecektir.

Diğer pratik bilgiler

Koleziyum’un girişinde tuvalet var
birkaç yıldan beri güvenlik kontrolleri yükseltildi: X-ray makinesi, metal detektörü vardır. Kolezyum Roma, izcileriyle ünlüdür aynı zamanda Roma gezilecek yerleri arasında önemli bir sıraya sahiptir. Sitenin önünde dikkatli olun, uyanık olun. Eğer sıcak havalarda burayı ziyaret ediyorsanız bir şişe soğuk su getirmeyi unutmayın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba arkadaşlar ben Furkan Varlı, boş zamanlarımda gezip makaleler yazarım! gördüğünüz gibi çok fazla yazıyorum... Umarım makalelerim sizin hoşunuza gider! İnstagramdan takipetmeyi unutmayın!

Yorum Yap