İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Köprülerin ve Kulelerin Kenti: Prag Gezilecek Yerler

Köprülerin ve Kulelerin Kenti: Prag Gezilecek Yerler

Prag Gezilecek Yerler

Avrupa’nın eski olmasına karşın çok iyi korunmuş, her yanı tarih kokan, büyüleyici kenti Prag’dayız. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, tüm Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak nitelendiriliyor. 

Prag’da Gezilecek Yerler

Köprüleri, mimarisi, renkli ve eğlenceli sokakları ile her yıl milyonlarca insanın akınına uğrayan Prag’a “Bin kuleli şehir” denmesi boşuna değil. Sokaklarında gezerken ne yana baksanız Gotik, Barok, Rönesans ve Art Nouveau mimarisinin en seçkin, en görkemli örnekleri karşınıza çıkıyor dersek abartmış olmayız. Eski kulelerin yükselişine, kiliselerin kubbelerine, Vltava Nehri üzerinde ışıldayan köprülerine baktıkça kendinizi mistik bir açıkhava müzesinde hissediyorsunuz. Prag gezilecek yerler listesine yakından bakıp inceleyelim.

St. Vitus Katedrali (Katedrala St. Vita)

St. Vitus Katedrali (Katedrala St. Vita)
St. Vitus Katedrali (Katedrala St. Vita)

Prag Kalesi sınırlarında yer alan ve Çek Cumhuriyeti’nin en önemli Hıristiyan kilisesi olan St. Vitus Katedrali hem Neo-Gotik ve Barok yapısıyla, hem de 97 metrelik ana kulesinden görülebilen muhteşem Prag manzarasıyla ziyaretçilerin her zaman ilgi odağı olmaya devam ediyor. Çok sayıda azizin mezarının da bulunduğu katedralin tamamlanması tam altı yüz yıl sürmüş. Katedralin içi de, en az dışı kadar etkileyici unsurlar barındırıyor. En çok dikkat çeken yeri ise kuşkusuz büyük vitray pencereleri.

Prag Kalesi (Pražský Hrad)

Prag Kalesi (Pražský Hrad)
Prag Kalesi (Pražský Hrad)

Vlatava Nehri’nin batısında, Hradcany semtinde bulunan Prag Kalesi, kentin en çok turist çeken gözde mekanlarından. Bugün hala Cumhurbaşkanlığı Resmi Konutu olarak kullanılan kale, 870 yılında inşa edilmiş ve günümüze gelene dek pek çok değişikliğe uğramış. Kentin geneline hakim olan Barok ve Gotik havayı burada yoğun olarak hissediyorsunuz.

Kale aslında çok büyük bir kompleks, öyle ki büyüklüğüyle Guiness Rekorlar Kitabı’na bile girmiş. Kalenin içerisinde St. Vitus Katedrali, St. George Bazilikası, Eski Kraliyet Sarayı, resim galerisi gibi yapıların yanı sıra Altın Yol, Kraliyet Bahçesi, Şarkı Çeşmesi gibi görülmesi gereken pek çok yer var. Bu nedenle Prag Kalesi’ni gezmek için birkaç saat size yetmeyecektir. Özellikle sanatseverler resim galerisindeki geniş koleksiyona uzun zaman ayırmak isteyebilirler çünkü koleksiyon Tiziano’nun “Genç Kızın Hazırlanışı” ve Rubens’in “Olympos Tanrılarının Buluşması” isimli tabloları gibi değerleri eserleri de barındırıyor. Eğer şanslıysanız kalede bir klasik müzik konserine ya da bir atölye çalışmasına da denk gelebilirsiniz, bunun için gitmeden önce Prag Kalesi resmi web sitesini incelemekte fayda var.

Karl Köprüsü (Karluv Most)

Karl Köprüsü (Karluv Most)
Karl Köprüsü (Karluv Most)

Charles Köprüsü olarak da bilinen köprü, Vlatava Nehri üzerinde bulunuyor ve Prag Kalesi ile Mala Strana’yı birbirine bağlıyor. 1357 yılında Kral IV. Charles tarafından şövalye dövüşleri için yaptırılmış olan köprünün bu kadar ünlü olmasının nedenlerinden biri de üzerinde bulunan 33 heykeli ve kabartmaları. Şehir manzarasını, özellikle de günbatımını izlemek isteyenlerin akın ettiği köprünün üzerinde sokak müzisyenleri ve ressamların yanı sıra, tarihi kent merkezlerinde görmeye alışık olduğumuz şekilde hediyelik eşya satıcıları da yer alıyor. Prag gezilecek yerler listesinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Little Quarter (Malá Strana)

Little Quarter (Malá Strana)
Little Quarter (Malá Strana)

Semt, 1257’de Bohemya Kralı II. Ottokar tarafından Prag Kalesinin yer aldığı tepenin eteklerinde kurulmuş, daha sonra Roma İmparatoru IV. Charles tarafından sınırları genişletilerek günümüzdeki şeklini almış. Burası, Prag’ın tarihini yoğun olarak görebileceğiniz bir bölge olması açısından gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bir semt. Aziz Niklaus Kilisesi’ni ve Wallenstein Sarayı’nı gezebilir, 1960’lı yıllarda “Ağlayan Duvar” olarak bilinen ama daha sonra ünlü Beatles grubunun üyesi olan John Lennon’a ithaf edildikten sonra graffitilerle ve her daim sokak müzisyenleriyle dolup taşan John Lennon Duvarı’nı ziyaret edip bir fotoğraf da siz çekebilirsiniz.

Kafka Müzesi

Kafka Müzesi
Kafka Müzesi

Vltava Nehri’nin ve Karl Köprüsü’nün yakınında, özellikle edebiyat tutkunlarının oldukça ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bir müze, Franz Kafka Müzesi. Eğitim hayatını Prag’da tamamlayan ünlü edebiyatçı Kafka’ya ve onun çalışmalarına adanmış bu müzenin hemen girişinde iki heykel sizi karşılıyor. Müzenin içi de tıpkı Kafka’nın kitaplarına yansıttığı iç dünyası gibi dizayn edilmiş; ürkütücü sayılabilecek bir atmosferde karanlık ve sıra dışı sergileri gezmek, yazarı sevenler için bir anma turu, hiç bilmeyenler için ise bir tanışma anlamını taşıyacaktır. İlk bölümde kendi el yazısıyla yazdığı mektuplar ve tuttuğu günlük sergileniyor, ünlü romanına konu olan Milena’ya mektuplarının oriijinallerini de burada görmek çoğu insan için hoş bir sürpriz olacaktır. Müzenin ikinci bölümündeki sergiler işitsel ve görsel temalı, aynı zamanda Kafka’nın hayatıyla ilgili videoları izleyebileceğiniz odalar da yine bu ikinci bölümde yer alıyor.

Old Town Meydanı (Staré Mesto)

Old Town Meydanı (Staré Mesto)
Old Town Meydanı (Staré Mesto)

Prag’ın “Eski Şehir”i olan bu tarihi meydan, Prag’da görmeye alışık olduğumuz güzellikte mimarileriyle çok sayıda kiliseye ve kulelere de ev sahipliği yapıyor. Meydanın tam ortasında ülkenin ünlü ilahiyatçılarından Jan Huss’un bir heykeli yer almakta ancak meydandaki en dikkat çekici yapı, 15. yüzyıldan kalma Astronomik Saat’in yer aldığı Eski Belediye Binası. Dünyanın en eski üçüncü astronomik saati olan ve orijinal adı “Orloj” olan bu saatin en ilginç tarafı, zamanı hem Gotik rakamlarla hem de kullandığımız rakamlarla göstermesi değil, aynı zamanda günleri, gün doğumunu/batımını ve burçları da gösteriyor olması! Her saat başı, Orloj’un hemen altında yer alan ve her birinin farklı anlamı olan dört figürün hareket ettiğine tanıklık ediyorsunuz. Elinde ayna tutan figür kibri, para kesesi tutan figür açgözlülüğü, iskelet figürü ölümü, mandolin çalan Osmanlı figürü ise zevk ve eğlenceyi sembolize ediyor.

Vaclav Meydanı (Václavské Námestí)

Vaclav Meydanı (Václavské Námestí)
Vaclav Meydanı (Václavské Námestí)

Prag’da gezilecek yerler listesinde hiç kuşkusuz ilk sıralarda olması gereken bir diğer yer de, Prag tarihinde birçok önemli olaya tanıklık eden ve Praglılar için önemi büyük olan Vaclav ya da bir diğer adıyla Wenceslas Meydanı. Meydan, 14. yüzyılda IV. Charles döneminde kurulduktan sonra kentin en önemli kamusal alanlarından biri olma özelliğini her zaman korudu. Bugün de çeşitli oteller, kulüpler ve kafelerle turistik ve hareketli bir meydan olarak her gün çok sayıda ziyaretçi alıyor. Meydanda Aziz Vaclav’ın at üzerinde tasvir edildiği bronz bir heykeli yer alıyor ve heykel 1912 yılından beri burada.

Prag Ulusal Müzesi (Národní Muzeum)

Prag Ulusal Müzesi (Národní Muzeum)
Prag Ulusal Müzesi (Národní Muzeum)

Vaclav Meydanı’na geldiğinizde bu müzeyi görmemeniz olanaksız. Neo Rönesans tarzında mimarisiyle bütün meydana hakim bir konumda olan müze, 1890 yılında yapılmış ve Çek Cumhuriyeti’nin en eski müzesi olma özelliğini taşıyor. Zaman zaman geçici sergiler düzenleniyor olsa da, her zaman görebileceğiniz geniş bir arkeoloji, zooloji, entomoloji, mineraloji ve antropoloji temalı koleksiyona sahip. Sadece entomoloji (böcek bilimi) koleksiyonunda beş milyondan fazla örnek sergilenmektedir.

Dans Eden Ev (Tancící dum)

Dans Eden Ev (Tancící dum)
Dans Eden Ev (Tancící dum)

Daha önce Prag’a gitmemiş olsanız bile mutlaka fotoğraflarını görmüş olduğunuza emin olduğum ilginç bir evle tanıştıracağız şimdi sizleri. 1992-1996 yılları arasında Frank Gehry tarafından tasarlanan ve modern mimarinin en çarpıcı örneklerinden biri olan bu ev, yaygın olarak “Dans Eden Ev (Dancing House) ismiyle biliniyor. İki bitişik kuleden oluşan bu yapı, kulelerden birinin etek giymiş bir kadına benzetilmesinden ve mimarisinin eğrilerinin benzersiz oluşundan dolayı bu ismi almıştır. Prag’ın genel havasına hiç uymadığı için başlangıçta elbette itirazlarla karşılaşılmış ancak zaman geçtikçe ve bina onu görmek isteyen ziyaretçilerin akınına uğradıkça kentin neredeyse simgesi haline gelmiş. Aynı zamanda teras katında bir kafeteryası ve restoranı da var.

Eski Yahudi Mezarlığı (Olšanské Hrbitovy)

Eski Yahudi Mezarlığı (Olšanské Hrbito
Eski Yahudi Mezarlığı (Olšanské Hrbito

Prag gezilecek yerler listesinde bir mezarlığın olması ilk etapta size garip gelebilir ancak bu, sıradan bir mezarlık değil. Eski Yahudi Mahallesi de denen Josefov’un en etkileyici bölümlerinden biri olan Olšany Mezarlığı, aynı zamanda Avrupa’nın da en eski Yahudi mezarlığı olması bakımından önem taşıyor. Yüzyıllar boyunca kentin ana mezarlığı olarak kullanılmış ve iki milyon mezarı barındıracak kadar büyük bir alanı kaplıyor. 1680 yılındaki veba kurbanlarının, Franz Kafka’nın, şair Avidgor Kara’nın ve Yahudi dünyasının tanınmış isimlerinin mezarları buradadır. Aynı zamanda bölgede ziyaret edebileceğiniz sinagoglar da bulunuyor; yapımında Elhamra Sarayının örnek alındığı İspanyol Sinagogu, toplama kampındaki çocukların yaptıkları resimlerin sergilendiği Pinkas Sinagogu, Azize Agnes Manastırı ve Eski-Yeni Sinagog da Josefov ziyaretinizde mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında.

Yorum Yap

Yorum Yap