İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Krakow Gezilecek Yerler

Krakow Gezilecek Yerler

Krakow Gezilecek Yerler

Polonya’nın Krakow şehri ülkenin en eski yerleşim yerlerinden olup tarihi 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucunda eski tal devrinden kalma yapılar bulunmuştur. Polonya’nın en gözde şehirlerinden biri olan Krakow ülkenin aynı zamanda bilim, sanat, kültür ve eğitim merkezi olarak görülmektedir. Krakow insanları da şehir kadar bilgili, sıcakkanlı, güleryüzlü ve yardımseverdir. Şehirden güvenlik sorunu neredeyse yok denecek kadar azdır. İnsanlar rahat ve anlayışlıdır. Krakow ayrıca Polonya’ya tarihte birkaç kez başkentlik de yapmıştır. Şehirde küçük bir kent merkezi yer alıyor ancak birçok tarihi yapı, doğal güzellik barındırması sebebiyle Krakow gezilecek yerler listenize ekleyecek çok şey var.

Krakow’da Gezilecek Yerler

Krakow tarihte eski krallıkların saraylarının yer aldığı, birçok sanatsal ve kültürel etkinliklerin bulunduğu aynı zamanda ülkeye başkentlik yapmasından dolayı Polonya’nın kalbi olarak anılmaktadır. Tarihi dokusunun yanı sıra modern tarzda enteresan mimarilerinde bulunduğu Krakow şirin bir kent olmasıyla görenleri hayran bırakıyor.

Wawel Kalesi

Wawel Kalesi
Wawel Kalesi

Wawel Kalesi’nin en önemli özelliği kale üzerinde eski taş devrinden kalma yaşam izleri bulunmuş olması ve bu sayede şehrin tarihinin ne kadar eski olduğuna kanıt oluşturmasıdır. 14. yüzyılda yapılmış olan oldukça gösterişli Wawel Kalesi farklı çağlardan ve farklı mimari akımlardan etkilenerek yapılmıştır. Rönesans, Gotik, Rokoko, Barok gibi çok çeşitli mimarilerin karşımı olarak günümüzde ayakta durmaktadır. Mimari eser severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken eşsiz bir güzellik.

Aziz Florian Kapısı

Aziz Florian Kapısı
Aziz Florian Kapısı

Krakow’un eski şehrinin tarihi kapısıdır Aziz Florian Kapısı. Bu kapının asıl yapılış amacı Türk akınlarından korunmakmış. Kapı günümüze kadar birçok onarım ve restorasyon sonucu sağlam bir şekilde ulaşmıştır. Kapının girişinde çoğu zaman renkli müzisyenlerin şarkısını duyabilirsiniz. Aynı zamanda Aziz Florian Kapısı turistlerin saatlerce fotoğraf çekildiği oldukça rağbet gören mekanlardan biridir.

Cloth Hall

Cloth Hall
Cloth Hall

Burası şehrin merkezinde yer alan kumaş pazarı olarak bilinen yerdir. Cloth Hall pazarı ilk olarak 13.yüzyılda yapılmış olup büyük bir yangına maruz kalarak tamamen yok olmuştur. Ancak daha sonra tekrar inşa edilerek daha büyük ve daha çeşitli bir Pazar haline gelmiştir. Önceleri sadece kumaş pazarı olan Cloth Hall yangından sonraki inşasında her türlü yiyecek, baharat, ipek gibi farklı ürünlerin de satışının yapıldığı bir yer olmuş. Cloth Hall’u gezerken çok sayda dükkan ve hediyelik eşya satan yerle karşılaşırsınız. Şehri terk etmeden önce küçük sembolik hediyeler almak için uygun bir yer.

Florianska Caddesi

Florianska Caddesi
Florianska Caddesi

Krakow’un şehir meydanına bağlanan en popüler caddesidir Florianska Caddesi. Meydandaki tarihi unsurların aksine burada canlı ve modern bir yaşam yer alıyor. Caddenin her iki tarafı da restoran, kafe, mağaza dolu.  

Aziz Meryem Bazilikası

Aziz Meryem Bazilikası
Aziz Meryem Bazilikası

Krakow’un ana meydanında yer alan bu muhteşem kilise gece ve gündüz ayrı güzellikte görülmeye değer. Kilisenin yerli halk tarafından anlatılan ilginç bir hikayesi var iki kuleye sahip olduğu halde kule uzunlukları birbirinden farklı. Bu durumun sebebi ise iki kardeşin aynı anda kule yapmaya başlaması ve kardeşlerden birinin daha uzun kule yapması üzerine diğerinin kıskanması sonucu kardeşini bıçakla öldürmesi. Bugün o bıçak meydanda yer alan markette sukiennice adlı kısımda yer alıyor. Hikayesi ve mimarisiyle görülmeye kesinlikle değen yerlerden.

Oskar Schindler’in Fabrikası

Oskar Schindler’in Fabrikası
Oskar Schindler’in Fabrikası

Oskar Schindler II.Dünya Savaşı döneminde ölüme gönderilen çok sayıda yahudiyi kurtarması sebebiyle halk kahramanı olarak anılmakta olan bir fabrikatördür. Günümüzde bu fabrika Oskar Schindler’in hayatını, yapmış olduklarını anlatan aynı zamanda savaşın yıkıcı etkisini gözler önüne seren bir müze olarak hizmet vermektedir.

Wieliczka Tuz Madeni

Wieliczka Tuz Madeni
Wieliczka Tuz Madeni

Burası devasa bir tuz madeni olması yönüyle turistik mekanlar arasında yer alıyor. Wieliczka Tuz Madeni kimisi 400 metreyi bulan derin tünellerden ve labirentlerden oluşan geniş bir alana yayılmıştır. Madende aynı zamanda heykeller ve avizeler de yer almaktadır.

Rynek Yeraltı

Rynek Yeraltı
Rynek Yeraltı

Şehir merkezinin altında kalmış Krakow’un saklı tarihi dünyası olan Rynek Yeraltı 2000’li yıllara ait kazı çalışmalarının sonuçlarının sergilendiği bir yer. Krakow’un tarihsel süreç içinde neler yaşadığını ve neler yaptığını gösteren keyifli gezme imkanı sunan bu yeraltı müzesini Krakow gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Tatra Dağları

Tatra Dağları
Tatra Dağları

Krakow’un en güzel ve en yeşil yerlerinden biridir burası. Polanya Alpleri olarak anılan Tatra Dağları’nın girişinde küçük bir kasaba yer alıyor. Şehirde yemyeşil doğayla iç içe bu küçük kasabada kısa bir tatil yaparak dinlenebilirsiniz.

Rakowicki Mezarlığı

Rakowicki Cemetery
Rakowicki Cemetery

Burası Polonyalı sanatçıların, yazarların, şairlerin, politikacıların, film yıldızlarının ve daha pek çok meşhur kişinin yer aldığı bir mezarlık. Mezarlık bildiğimiz mezarlıklardan farklı olarak çiçek bahçesi gibi oldukça bakımlı.

Ojcow Ulusal Parkı

Ojcow Ulusal Parkı
Ojcow Ulusal Parkı

Park bitki çeşitliliği yönünden oldukça zengin olmakla beraber dik bir yamaçta yer alması ve değişik kaya oyuklarıyla dikkatleri çekmektedir. Şehirden bunalan ve biraz doğal alanda zaman geçirmek isteyen için harika bir imkan sunan Ojcow Ulusal Parkı içinde vadiler, mağaralar, yürüme parkurları ve eski çağlardan kalma kale kalıntıları yer alıyor. Krakow’un gezilecek yerleri arasında doğal oluşuma sahip park kesinlikle vakit ayrılması gereken yerlerden biridir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Çeşitli coğrafyaları araştırmak, okumak, gezmek, görmek ve bu deneyimlerimi yazıya dökerek sizlerle paylaşmaktan keyif alıyorum.

Yorum Yap