1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Küçük Avrupa: Strazburg‘da Gezilecek Yerler

Küçük Avrupa: Strazburg‘da Gezilecek Yerler

Strazburg‘da Gezilecek Yerler

Avrupa’nın başkenti,  Işıkların Şehri ve Noel Başkenti unvanlarını elinde bulunduran Strazburg, Fransa’nın kuzey doğusunda bulunan bir şehirdir. 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya mirasları listesine dahil edilen küçük Avrupa Strazburg, Fransa’nın en kalabalık 7. kentidir. Gezginlerin en sık tercih ettikleri şehirlerden biridir. 

Strazburg Hakkında Bilgiler

Sınır kenti olan Strazburg, Alman ve Fransız kültürünün harmanlanmış özelliklerini taşır. Şaraplık bağlarıyla da ünlü olan şehir, yapılarındaki eşsiz mimari özellikleriyle de dikkat çeker. Ortaçağ ve Rönesans mimarisinden de etkilenen Strazburg, bir Açıkhava Müzesine benzemektedir. Yani pek çok yere giriş ücretsiz. Birbirinden görkemli yapıları, sanata düşkün bir şehir olması ve şehrin her yerinden görülen dünyanın en muazzam yapılarından biri olan Notre Dame Katedrali’nin varlığı bu şehri farklı kılmaktadır.

Strazburg Görülmesi Gereken Yerler

Strazburg’u, nehirden doğru Batorama adlı botlarla gezebilir, Pont du Corbeau köprüsü üzerinden muhteşem fotoğraflar çekebilir ve birbirinden güzel mekanlarda gününü yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz. Ayrıca bu şehir Avrupa Konseyi şehri olduğu için bununla ilgili binaları görme şansına da sahip olursunuz. Müzeleri, katedralleri ve kiliseleri ile ünlü şehirde mükemmel zaman geçirebilirsiniz.

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali
Notre Dame Katedrali

Dünyanın en yüksek 6. katedrali olan Notre Dame’nin yapımına 1015 yılında Werner de Habsbourg tarafından başlatıldı. 142 metre yüksekliğindeki katedral, Fransa’nın ikinci büyük katedrali konumunda. Ziyaretçi sayısı milyonlarla ifade edilen yapı, geçtiğimiz aylarda çatısında çıkan yangın ile tüm dünyayı üzüntüye boğan Paris Notre Dame Katedralinden sonra Fransa’da ziyaret edilen ikinci dini yapı olarak karşımıza çıkıyor. 1015 yılında başlanan katedralin inşası, 1439 yılında tamamlandı. 1870 yılında bombalama olayı ve çıkan yangın ile tahribata uğrayan katedral, artık daha sıkı koruma altında. 1714 yılında yapılan devasa org hala ayakta. Katedralin güneyinde 19.yüzyıl’dan kalma 18 metre uzunluğunda bir astronomi saati var. Her gün açık olan katedrale giriş ücretsiz. Dünyanın görülmesi gereken yerler listesinde üst sıralarda. Detaylı bir şekilde anlattığımız Notre Dame Katedrali yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Strazburg Hükümdar Sarayı-Rohan Sarayı

Rohan Sarayı
Rohan Sarayı

1732 yılında mimarlar Robert de Cotte ve Joseph Massol tarafından tasarlanan saray 1742 ‘de tamamlanarak yapımı 10 yıl sürmüş. Kentin mimari, tarihi ve kültürel açıdan önemli yapılarından biri. Fransız Barok mimarisinin şaheserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Tarihteki ünlü pek çok hükümdara ve imparatora ev sahipliği yapmış. Louis XV, Marie Antoinette, Napoleon ve Josephine ile Charles V gibi ünlü tarihi kişilere ev sahipliği yapan Rohan Sarayı, Arkeoloji müzesi, Dekoratif Sanatlar Müzesi ve Güzel Sanatlar Müzesine ev sahipliği yapıyor.

La Petite France (Küçük Fransa)

La Petite France
La Petite France

Ren nehrinin kanalları boyunca sıralanmış, rengarenk ahşap evleri ile güzel bir görünüme sahip olan yer, küçük Fransa bölgesi diye tanınmakta. 1988 yılında UNESCO dünya kültür mirası listesine dahil edilmiştir.

Kleber Meydanı

Kleber Meydanı
Kleber Meydanı

İsmini 1792 ile 1802 yılları arasında olan Fransız devrim savaşlarında görev yapan, 1753 Strazburg doğumlu Jean- Baptiste Kleber’den alan meydanın arkasında generalin bir de heykeli bulunuyor. Her yıl Noelde süslenen 30 metrelik bir de çam ağacı bulunan meydanda Noel zamanı çam ağacının altına fakirler için hediyeler bırakılıyor.

Strazburg Cumhuriyet Meydanı

Strazburg Cumhuriyet Meydanı 
Strazburg Cumhuriyet Meydanı 

Doğusunda Palais du Rhin ( Eski İmparatorluk Sarayı), kuzeyinde Alsace Lorainne Bakanlığı, güneyinde belediye operası, batısında Strazburg Ulusal Tiyatrosu ve Ulusal Üniversite Kütüphanesi bulunan meydan sürekli kalabalık ancak dinlenmek için uygun bir yer.

Kammerzell Evi

Kammerzell Evi
Kammerzell Evi

Ortaçağın sonundan kalma, şehrin en iyi korunmuş yapısı olan Maison Kammerzell, günümüzde restoran olarak hizmet veriyor. Strazburg’un ünlü biralarından biri. Gotik tarzın sembollerinden biri olan mekan, 1427 yılında yapılmış.

Strazburg Botanik Bahçesi

Strazburg Botanik Bahçesi 
Strazburg Botanik Bahçesi 

Strazburg Üniversitesine ait botanik bahçesi 1619 yılında kurulmuş ve köklü bir geçmişe sahip. Şehrin merkezinde bulunan park, botanik meraklılarının uğrak mekanlarından. Botanik bahçesinde 6000’den fazla bitki türü bulunuyor.

Gutenberg Meydanı

Gutenberg Meydanı
Gutenberg Meydanı

1440 yılında Mainz doğumlu matbaayı icat eden kişi olan Johannes Gutenberg, Strazburg’a yerleşmiş ve burada yaşamış. Matbaayı icat ettiği zamandaki ilk basımı olan 42 satırlık İncil sayfası bu meydanın ortasında sergileniyor.

Alsas Müzesi ( Le Musee Alsacien)

Alsas Müzesi
Alsas Müzesi

Binası ve avluları da otantik olan Alsas müzesi, eski Alsas evleri, kostümler mobilyalar, maskeler, oyuncaklar ve oturma odaları ile 13.yüzyıl ile 19.yüzyıl arasındaki tüm değişimleri gözler önüne sererken, bölge tarihine dair bilgiler de veriyor.

Orangerie Parkı

Orangerie Parkı
Orangerie Parkı

Avrupa konseyi binasının tam karşısında bulunan park dünyanın en güzel parklarından biri olarak kabul ediliyor. Her mevsim ayrı bir güzel olan park, Strazburg ziyaretçilerinin en çok gördükleri yerlerden biri.

Avrupa Birliği Binaları

Avrupa Birliği Binaları
Avrupa Birliği Binaları

Avrupa birliği’nin ikinci başkenti olan Strazburg, Avrupa konseyi, Avrupa parlamentosu ve Avrupa insan hakları mahkemesi binasının da bulunduğu bir kent. Binaları görmek serbest ama dışarıdan.

Citadelle Parkı

Citadelle Parkı
Citadelle Parkı

Günlük hayatın kaosundan bunalanların kaçıp nefes aldıkları Citadelle parkı, 1681 yılında Vauban tarafından inşa edilmiş kalenin kalıntıları etrafına kurulmuştur. 2 yaş çocukları için uygun oyun alanları, basketbol sahası ve gölgeli bankları ile günün tadını çıkartabilir, kaplumbağa, balık, kuğu ve ördekleri seyredebilirsiniz.

Strazbug Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi

Strazburg Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi
Strazburg Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi

Modern cam bir bina olarak inşa edilen müze, zengin koleksiyonlu sanat eserlerinin sergilendiği bir yer. XIX. yy sonlarından günümüzün çağdaş sanatlarına kadar zengin ve geniş bir koleksiyona sahip müzeye giriş ücretli olup, 18 yaşından küçüklerden ücret alınmıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1975 Zonguldak doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Büro yönetimi bölümü, Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü ve Atatürk Üniversitesi Adalet bölümlerini bitirdim. Yazı ve edebiyat 2017 senesinde Yürek yüreğe isimli bir şiir kitabı çıkarttım. Öykü ve şiir çalışmalarım edebiyat sayfalarında yayınlanmaktadır. Kitap kurduyum.

Yorum Yap