İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Asya
  3. Kudüs Gezilecek Yerler

Kudüs Gezilecek Yerler

kudüs gezilecek yerler

Kudüs bilindiği üzere kutsal bir şehirdir. Hem İslam dini için, hem Yahudiler, hem Ermeniler için hem de Hristiyanlık için oldukça önemlidir. Günümüzde İsrail’in ve Filistin’in başkenti olarak bilinen Kudüs Orta Doğu’da bulunan tarihi en köklü, en güzel şehirlerdendir.

Kudüs’ün Müslümanlar için bu kadar özel ve önemli olmasının sebebi, Kudüs’ün ilk kıble olma özelliği taşımasıdır. Hz. Muhammet’in Kudüs’te Miraca yükselmesi de yine Kudüs’ü Müslümanlar için ve İslam dini için çok özel kılıyor.  Ve hala günümüzde birçok Müslüman ilk kıbleyi görmek için Kudüs’e gidiyor.

Kudüs’ün Gezilecek Yerleri 

Kudüs eski çağlarda Rusalim olarak adlandırılıyordu. Bu güzel topraklar öncesinde pek çok ulusa ev sahipliği yapmıştır. Bu kadar zengin bir tarihe sahip olan Kudüs’ün günümüzde ziyaret edilmesi gereken çok önemli yerleri bulunmaktadır.

Mescid-i Aksa

mescidi aksa

Mescid-i Aksa, Kudüs’ün sembolü haline gelmiş olan ve Müslümanlar için oldukça önemli bir yapıdır. Bu mescit Müslümanların ilk kıblesidir.

Mescid-i Aksa Nerededir?

Mescid-i Aksa Kudüs’ün Doğusunda, Eski Şehir olarak adlandırılan bölgede yer almaktadır. Ayrıca Mescid-i Aksa, Kâbe ve çevresi gibi “Harem Bölge” olarak biliniyor. Bu mescit Morya Tepesinin üzerinde yer almakla beraber oldukça yüksek bir yerdedir. Her Müslüman hayatında bir kez buraya gelip Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmeli ve bu özel atmosferin farkına varmalıdır.

Kubbet-üs Sahra

kubbetus sahra

İslam dininde yapılan ilk kubbeli yapılardan bir tanesidir. Bu özelliğinden dolayı oldukça önemli bir değere sahiptir. Kubbet-üs Sahra Emeviler tarafından Mescid-i Aksa’nın da bulunduğu Morya Tepesinin üzerindedir.

Kubbet-üs Sahra Yapısı

Mimarisi ile görenleri büyüleyen bu yapı hem Müslümanlar hem de Yahudiler tarafından kutsal olarak kabul edilen bir kayanın üzerine inşa edilmiştir. Bu yüzden buraya giden hem Yahudi turistler, hem Müslüman turistler bu yapıyı ziyaret ediyor. Ayrıca Kubbet-üs Sahra mimari yapısı ile de dikkat çekiyor. Osmanlı padişahı Kanuni tarafından restore edilen bu yapının minaresi altıgen bir taşın üzerindedir.

Ağlama Duvarı

ağlama duvarı

Ağlama duvarı da Kudüs’te çok ziyaret edilen her gün çok sayıda ziyaretçinin bulunduğu bu duvar Yahudilerce kutsal olarak bilinmektedir. Sadece Yahudiler değil bu duvar Hristiyanlarında, Müslümanlarında ilgisini çekmekte ve birçok başka din mensubu kişi bu duvarı ziyaret etmektedir.

Ağlama Duvarının Hikayesi

Aslında öncesinde bir tapınağın parçası olan bu duvar, tapınaktan geriye kalan tek şeydir. Bu duvarın daha doğrusu tapınağın Hz. Süleyman’ın eseri olduğu düşünülüyor. Duvarın uzunluğu yaklaşık 18 m olmak ile beraber oldukça etkileyici ve tarihi duruyor.

Yahudiler ve Hristiyanlar buraya gelip dilek diliyor ve dua ediyor. Bu muazzam alanı görmek için Kudüs’e giden herkes mutlaka Ağlama Duvarı’na gitmelidir.

Tapınak Tepesi

Tapınak Tepesi

Yahudiler için kutsal olan Tapınak Tepesi inanca göre Allah, Hz. İbrahim’den oğlunu kurban etmesini istedikten sonra Hz. İbrahim’in çok sevdiği oğlunu kurban etmeye buraya çıktığı, sonrasında Şeytanın sözlerine kanmayıp Allah için oğlunu kurban etmeye giden Hz. İbrahim’in Allah’a olan bağlılığı karşısında Allah’ın ona oğlu İsmail’i orada bağışladı ve ona koyun kesmesini söylediği yerdir.

Tapınak Tepesinde Gerçekleşen Olaylar

Bu tapınak kral Süleyman tarafından yapılmış ve sonrasında şövalyeler tarafından merkez olarak kullanılmıştır. Yıkılmış olmasına rağmen hala günümüzde turistlerin çok fazla tercih ettiği bir yerdir. Kudüs’e gelen Hristiyanlar ve Yahudiler özellikle burayı ziyaret etmektedir.

Kutsal Kabir Kilisesi

kutsal kabir kilisesi

Bu kilise Kudüs’te en çok ziyaret edilen turistik yerlerden birisidir. Bu kilise Hristiyan inançlarına göre Hristiyanların peygamberi olan Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği tepeye inşa edilmiştir. Bu yüzden Bu kilise ve tepe Hristiyanlar için gerçekten oldukça önemlidir. Ayrıca Hristiyanlar Hz. İsa’nın tam bu bölgede bir gün yeniden dirileceğine inanıyor.

Yad Vashem

yad vashem

Yad Vashem Yahudiler için oldukça önemli bir yerdir. Çünkü bu müze Naziler tarafından öldürülen 6.000.000 Yahudi anısına açılmıştır ve bu müzede bu Yahudiler hakkında pek çok bilgiler, eşyalar, fotoğraflar sergileniyor. Bu anıt 1940-1945 yılları arasındaki bu soykırımın korkunçluğunu gözler önüne seriyor.

Zeytin Dağı

zeytin dağı

Zeytin Dağı, Hem Hristiyanlar için hem Müslümanlar için hem de Yahudiler için oldukça önemli bir dağdır. Ve her gün buraya çok sayıda turist akın etmektedir.

Zeytin Dağının Hikayesi Nedir?

Yahudilerin inancına göre kıyamet günü Yahudileri kurtaracak olan kişinin önce zeytin dağına ineceği ve oradan Kudüs’e ineceği belirtilmiştir.

İslam dininde ise Kıyamet günü kurulacak olan ilahi köprü yani sırat köprüsünün Zeytin Dağı üzerinde kurulacağına inanılıyor. Tüm bu farklı inançlardan dolayı Zeytin Dağı her dine göre kutsal kabul edilmektedir.

Herzl Tepesi

herzl tepesi

Siyonizm’in kurucusu olarak bilinen Thedoere Herzl’in anıt mezarının bulunduğu bu tepe aynı zamanda daha birçok anıtı ve Kudüs için önemli olan şahısların mezarlarının bulunduğu bir tepedir. Bu tepe de özellikle Yahudiler tarafından oldukça sık ziyaret edilmektedir.

Dinsel ögeler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler, dinleri araştıranlar ve ayrıca tarih içinde uzun bir yolculuğa çıkmak isteyenler Kudüs’ü ziyaret etmelidir. 3 din içinde Kutsal olarak kabul edilen Kudüs’te konaklamak için pansiyonları ve otelleri kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Çokça gezen ve öğrenen, biraz da öğreten biri.

Yorum Yap