1. Ana Sayfa
  2. Amerika
  3. Rio-de-Janeiro: Kurtarıcı İsa Heykeli

Rio-de-Janeiro: Kurtarıcı İsa Heykeli

Rio-de-Janeiro: Kurtarıcı İsa Heykeli

Kurtarıcı İsa, Rio de Janeiro, Brezilya‘da bulunan Dünyanın Yedi Harikası olarak kabul edilen anıtsal bir heykeldir. Heykel Brezilya’nın sembolü haline gelmiştir. Ayrıca sadece Brezilya’nın değil Hristiyanlık dünyasının da en önemli sembollerinden biridir. Kurtarıcı İsa ayrıca yılda 600.000 ziyaretçisi ile önemli bir turizm merkezidir.

İlk kez 1850 yılında Katolik bir rahip tarafından düşünülen heykel, 1920 yılına kadar inşası için destek dilekçesi verilene kadar ortaya çıkmadı. Heykelin tasarımı seçildikten sonra, inşaatı 1922 yılında başladı ve tamamlanması tam olarak 9 yıl sürdü.Heykeli ziyaret etmek için içerinde bulunan asansör sayesinde anıtın tepesine çıkabilirsiniz.

kurtarıcı-isa-rio-de-janeiro-breziliya-heykel

Kurtarıcı İsa Tarihi 

Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından tasarlanan heykel Brezilya’nın kuruluşunun 100. yılı şerefine 1931 yılında resmi bir törenle açılmıştır.

Yalnızca  heykelin başı 3,75 metre yüksekliğinde olup 30 ton ağırlığındadır. Açılmış kollarının genişliği 30 metre genişliğindedir.Heykelin yapımında  beton, üzerinde katman olarak da sabun taşı kullanılmıştır. Katolik derneği tarafından Heykelin yapım amacı ise şehrin Hıristiyan kültürünü yansıtmak ve bütün dünyaya göstermek için yapılmıştır.

Kurtarıcı İsa’nın heykelinin bir benzeri Dominik Cumhuriyeti’nin kuzeyindeki Puerto Plata şehrindeki 793 metre  yükseklikteki Pico Isabel de Torres Dağı’nda yapılmıştır.

brezilya-heykel-kurtarıcı-isa-hırsityan
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap