İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Amerika
  3. Kurtarıcı İsa Heykeli

Kurtarıcı İsa Heykeli

Rio-de-Janeiro: Kurtarıcı İsa Heykeli

Kurtarıcı İsa, Rio de Janeiro, Brezilya‘da bulunan Dünyanın Yedi Harikası olarak kabul edilen anıtsal bir heykeldir. Heykel Brezilya’nın sembolü haline gelmiştir. Ayrıca sadece Brezilya’nın değil Hristiyanlık dünyasının da en önemli sembollerinden biridir. Kurtarıcı İsa ayrıca yılda 600.000 ziyaretçisi ile önemli bir turizm merkezidir.

kurtarıcı isa heykeli
Kurtarıcı İsa Heykeli

İlk kez 1850 yılında Katolik bir rahip tarafından düşünülen heykel, 1920 yılına kadar inşası için destek dilekçesi verilene kadar ortaya çıkmadı. Heykelin tasarımı seçildikten sonra, inşaatı 1922 yılında başladı ve tamamlanması tam olarak 9 yıl sürdü.Heykeli ziyaret etmek için içerinde bulunan asansör sayesinde anıtın tepesine çıkabilirsiniz.

Kurtarıcı İsa Heykeli Tarihi 

kurtarıcı-isa-rio-de-janeiro-breziliya-heykel

Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından tasarlanan heykel Brezilya’nın kuruluşunun 100. yılı şerefine 1931 yılında resmi bir törenle açılmıştır.

Yalnızca  heykelin başı 3,75 metre yüksekliğinde olup 30 ton ağırlığındadır. Açılmış kollarının genişliği 30 metre genişliğindedir.Heykelin yapımında  beton, üzerinde katman olarak da sabun taşı kullanılmıştır. Katolik derneği tarafından Heykelin yapım amacı ise şehrin Hıristiyan kültürünü yansıtmak ve bütün dünyaya göstermek için yapılmıştır.

Kurtarıcı İsa’nın heykelinin bir benzeri Dominik Cumhuriyeti’nin kuzeyindeki Puerto Plata şehrindeki 793 metre  yükseklikteki Pico Isabel de Torres Dağı’nda yapılmıştır.

brezilya-heykel-kurtarıcı-isa-hırsityan

Kurtarıcı İsa Heykeli Nerede ?

kurtarıcı isa heykeli nerede - konumu

Kurtarıcı İsa Heykeli filmlere konu olan muazzam görüntüsü ile Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde bulunmaktadır. Şehrin tepesinden neredeyse bütün şehri görecek kadar tepede ve konum olarak Rio de Janeiro’nun ortasında bulunmaktadır. Yüzlerce basamak merdiven ve eğimli obaları geçip ulaşabildiğiniz bu devasa yükseklikteki yerden aşağı baktığınızda şehrim tüm çıplaklığıyla ayaklarınızın altında görebilirsiniz. Aynı zamanda Rio de Janeiro gezilecek yerleri planlamak için şahane bir destinasyon’dur. Corcovado Dağının tepesine inşa edilen heykel, 710 metrelik yüksekliğe sahiptir. Dünyanın en yüksek tepesi olmasa’da, Hristiyan alemi için dini olarak büyük bir öneme sahip yüksekliktir. Dünyaca ünlü paraşüt atlayıcısı Felix Baumgartner, dünyanın 39.000 metre yüksekliğinden atlamadan tam 13 yıl önce Corcovado dağına tırmanıp Kurtarıcı İsa Heykelinin başına bir ok ile halat fırlatıp İsa heykelinin başına kadar tırmandıktan sonra 1999 yılının tarihi atlayışını gerçekleştirmiştir. Bir çok duvar kağıdına ve bu heykel ile alakalı fotoğrafların çoğunluğunda paraşüt ile birlikte çizilmesi ve fotoğrafının çekilmesi ile konu olmuştur.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap