İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İç Anadolu Bölgesi Makaleleri
  3. Kuş Cenneti: Eber Gölü

Kuş Cenneti: Eber Gölü

Eber Gölü
1

Afyonkarahisar’ın Bolvadin kasabasında yer alan Eber Gölü, denizden yaklaşık bin metre yükseklikteki 104 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Göl çevresinde  Sultan Dağları, Toprak Tepe, Emir Dağları bulunmaktadır. Göl Akarçay ve Sultan Dağlarından gelen kaynak sularından beslenir. Bu nedenden dolayı yıl içerisinde gölün metrekaresi farklılık göstermektedir. Türkiye’nin en büyük 12.çöküntü gölü olan Eber Gölü, sazlıkları ve içerisinde bulunan küçük adalar nedeniyle oldukça popülerdir.

Eber Gölü nerede

Eber Gölü Hakkında Bilgiler

Çok büyük bir göl olmasına rağmen üzerinde bulunan kamışlardan dolayı burası çayırlık gibi görünür.Üzerinde küçük adaların bulanması ile diğer göllerden farklı görünmektedir.Yöre halkı bu bu adalara Kopak demektedir. Bazı kopaklar o kadar büyüktür ki yöre halkı burada balıkçılık yapar. Yöre halkı da burada kamış toplayıp ve balıkçılık yaparak geçimini sağlarlar. 

Göl yüzeyinin çoğu yüksekliği 5-6 metre ulaşan kamışlar ile kaplı olan Eber Gölünde su bitkiler ile diğer bitkiler yetişmektedir. Burada yetişen Eber bitkileri yöre halkı tarafından kındıra ve kamış olarak adlandırılmaktadır.Eber Gölü sahip olduğu bitkilerin yanı sıra  balık ve kuş çeşitleri ile doğal bir tabiat barındırır. Birçok göçmen kuşları avlanmak,kuluçkaya yatmak ve üremek için Eber Gölüne gelirler. 

Bir zamanlar kuş cenneti görünümünde ve su çiçekleri ile kaplı bir bahçe görünümündeyken şimdilerde ise malesef göl kurumuştur. Gölün neden kuruduğuna yakından bakalım.

Eber Gölü Neden Kurudu ?

Gölün kurumasının en büyük nedeni Sultan Dağı ve Akarçay tarafından gelen suları gölet ve baraj yaptıkları için gölün bütün kaynakları kesildiği için göl gittikçe kurumuştur. Göle sadece yağmur yağarsa artık su gelmektedir. Balıklarda buradan gittiği için gölde balıkçılık bitmiştir. Sadece saz türü bulunmaktadır.  Yöre halkınında geçim kaynakları gittiği için buranın tarıma açılmasını istiyorlar ancak bir şeyler yapılmazsa  takdirde daha da kötü bir duruma düşecektir.

Eber Gölü neden kuruldu

Eber Gölü Nerede Nasıl Gidilir ?

Afyonkarahisar şehrinin Boldavin ilçesine 13 kilometre uzaklığında bulunmaktadır. Afyonkarahisar’dan kalkan otobüsler ile buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınız ile gidekcekseniz Bolvadin ilçesinde 8 kilometre güney doğuya doğru gittikten sonra göle rahatça ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap