İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İç Anadolu Bölgesi Makaleleri
  3. Kütahya Gezilecek Yerler

Kütahya Gezilecek Yerler

Kütahya Gezilecek Yerler

Efsane şehir Kütahya, Ezop’un, Devlet Ana ve Evliya Çelebinin yurdudur.Kütahya seramik şehridir. Her karış toprağında ayrı bir hikaye ve ayrı bir tarih yer alır. Ülkemizin en eski şehirlerinden olan Kütahya yalnızca tarihi ile değil,el sanatları ve termal kaynakları ile birlikte turizm merkezlerinden biridir. Tarihi yapıları ve dikkat çeken doğal güzellikleri ile Kütahya sizleri bekliyor.

Kütahya Gezilecek Yerler Listesi 

Gezinize ilk olarak şehirde bulunan tarihi yapılardan başlamanızı öneririm. Ayrıca şehir içerisinde bulunan kaplıca, anıt,mesire alanları ve buna benzer birçok doğal güzellik bulunmaktadır. Sizler için Kütahya’nın en meşhur gezilecek yerlerini listeledik. Kütahya şehri ülkemizde keşfedilmesi gereken yerlerden biridir.Gelin bu şehri birlikte keşfedelim.

Kütahya Çinili Camii

Ülkemizde ve Dünyamızda eşi benzeri olmayan bir yapı olan Kütahya Çinili Camii, Orta Asya Türk mimarisinde izler taşıyan ve Kütahya’ya yakışır bir şekilde dış süslemeleri çinilerden oluşan cami sekizgen şeklinde iki katlı olarak inşa edilmiştir. Dış güzelliği olduğu kadar içerisinde de kalem işi süslemeler bulunmaktadır. Cami 1973 yılında Ressam Ahmet Yakupoğlu tarafından yaptırılmıştır.Caminin dış yüzeyi tamamen çini motifleri ile soslenen cami Kütahya’nın simgesi haline gelmiştir.Yıl içerisinde bir çok yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan camide mutlaka fotoğraf çekilmelisiniz.

Kütahya Çinili Camii

Kütahya Kalesi

Tarihi antik çağlara kadar uzanan Kütahya Kalesi, günümüzde varlığını korumuş olan nadir kalelerden biridir. Kütahya’nın Hisar Tepesinde yer alan kale, Bizans döneminde 5. yüzyılda yapılmıştır. Kale içerisinde İmparatorun Şatosu yer almaktadır. Bulunduğu konum sayesinde bütün şehri gören kale dönemin oldukça popüler yerlerinden biriydi. Yapı daha sonra Selçuklu ve Osmanlı hakimiyeti altına girince bir çok kez restore edilmiştir.Ancak orijinalliği hiç bozulmadan günümüze ulaşmıştır.Kale 3 bölümden oluşup yukarı ,iç ve aşağı olarak sıralanan bölümler moloz ve kesme taşlar karıştırılıp inşa edilmiştir. Evliya Çelebi’de bu kaleyi gezip görmüştür ve içerisinde ki bir çok yapıdan bahsetmiştir.Ancak bu yapıların çoğu günümüze kadar ulaşamamıştır.Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çeşitli onarımlardan geçirilip ziyarete açılan kaleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kütahya Kalesi

Aizanoi Antik Kenti

Şehir merkezinden 57 kilometre uzaklıkta Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kentinin tarihi Frigya uygarlığına kadar uzanmaktadır. Roma dönenim en önemli antik kentlerinden biri olan şehir ikinci Efes olarak bilinmektedir. Antik Kent Frigya’ya uygarlığına bağlı olarak yaşayan Aizanitislerin ana yerleşim bölgeleriydi. Roma döneminde ise burada 13 bin kişi yaşadığı düşünülmektedir. Dünyada eşi benzeri olamayan antik kentin en önemli özellikleri içerisinde barındırdığı yapılardır. 20 bin kişilik tiyatrosu, ilk borsa merkezlerinden Aizanoi Macellum ve tapınakları ile kesinlikle gezilmesi gereken yerlerden biridir. 

Aizanoi Antik Kenti

Domaniç Ormanları

Yeşilin her tonuna rastlayabileceğiniz Domaniç Ormanları, Türkiye’nin en güzel ormanları arasında yer almaktadır.İlkbahar ve Yaz aylarında Kütahya’ya gelirseniz mutlaka bu ormanlara uğramalısınız. Osmanlı döneminde bile Ertuğrul Gazi yaz aylarını bu ormanda geçirdiği söylenmektedir. Ormanın bir diğer özelliği ise Dünyada hiç bir yerde bulunmayan ağaç türlerine sahiptir. Orman içerisinde 30 kilometrelik parkurda doğa yürüyüşü yapabilirsiniz veya piknik alanlarında harika zamanlar geçirebilirsiniz. Kütahya il merkezine yaklaşık 90 kilometre mesafede bulunan Domaniç Ormanları,içerisinde barındırdığı 40 farklı bitki türü ile gezilmesi gereken yerler listesinde en başta yer alır. 

Domaniç Ormanları

Dönenler Mevlevihanesi

Dönenler Mevlihanesi Mevlevilerin en önemli üçüncü yer olarak kabul edilmektedir. Mevlevihanenin tarihi 1200’lü yıllara kadar dayanmaktadır. İlk olarak sadece mescit bölümü olan Mevlevihanenin sonraki yıllarda semahane eklenmiştir. Dörtgen olarak planlanan ve sekizgen kasnaklı olan Mevlevihane Anadolu Türk mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Yıllar içerisinde sadece iki kez onarılan Mevlevihanenin sadece derviş hücreleri ve semahanesi günümüzde ayakta durmaktadır. Dış mimarisi kadar iç mimarisi de oldukça ilgi çeken yer sizlere huzur dolu atmosferi ile rahatlatacaktır. 

Dönenler Mevlevihanesi

Kütahya Çini Müzesi

Kütahya denilince akla ilk gelen Çinicilik sanatıdır. Yüzyıllardır önemli bir el sanatı olan çini, Kütahya için gerçekten önemli bir yeri vardır.Ülkemizin ilk ve tek çini müzesi olan yer 1411 yılında II.Yakup Çelebi tarafından yaptırılmıştır.İçerisinde hamam,külliye,mescit ve imaret bulunduran yer 1999 yılında Turizm Bakanlığı tarafından restore edilerek Çini Müzesi olarak ziyaretçilere açılmıştır. Müze içerisinde 14.yüzyıldan kalma İznik ve Kütahya çinili vazolar,panolar,tabaklar ve ev eşyaları sergilenmektedir. Müzeyi Pazartesi hariç haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. 

Kütahya Çini Müzesi

Kütahya Saat Kulesi

Şehrin bir diğer simgesi olan Kütahya Saat Kulesi, il merkezinde bulunmaktadır. İki katlı mimariye sahip olan saat kulesi,2005-2006 yıllarında aslına uygun restore edilmiştir ve ziyaretçilere açılmıştır.Şehrin merkezinde olması ile kolayca ulaşıp sağlayıp, şehrin simgesini görebilirsiniz.

Kütahya Saat Kulesi

Frig Vadisi

Kütahya’ya gittiğinizde uğramanız gereken yerlerden biri olan Frigya Vadisi, şehir merkezine 27 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere Frigya uygarlığın yerleşim merkezlerinden biridir. Oldukça geniş bir araziyi kaplayan vadi, 3000 yıllık tarihi sahip kaya mezarları,peribacaları, yer altı şehirleri ve kayaları oyularak inşa edilen evler yer almaktadır. Tarih ve doğa yürüyüşü sevenler için oldukça ideal bir rotadır. Ülkemizin en uzun üçüncü yürüyüş parkuru burada bulunduğu için doğa yürüyüşü yapıpi rehberler eşliğinde turlara katılabilirsiniz. Tarihini yansıtan çok güzel bölgelerden biridir.Gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Frig Vadisi

Zafertepe Anıtı

Anıt Başkomutanlık Meydan Muharebesi dönemi için 1964 yıllında inşasına başlanmış 1972 yıllında ziyaretçilere açılmıştır. Kütahya’da 30 Ağustos Zafer Bayramının kutlama yeri olarak bilinen Zafertepe Anıtı,1181 rakımlı tepede yer almaktadır. Şehir merkezine 25 kilometre uzaklıkta yer alan anıtı ziyaret edip Savaş döneminde ne zorluklar ile kazanıldığını görebilirsiniz.

Mızık Çamı

Kütahya’nın tarihi yapıları yanı sıra doğal güzelliklerine çok güzel bir örnek olan Mızık Çamı, Domaniç ilçesine bağlı olan Domur köy’de yer almaktadır. Çam ağacı Osmanlı devletin Kurucusu olan Osman Gazinin Beşiği olarak kullandığı bilinen bir ağaçtır.Heybetli görüntüsünden ne yazık ki eser kalmamıştır. 1980 yılında doğal afetler sonucunda yıkılan ağaç,günümüze kadar ulaşamamıştır. Yaşının 740 olduğu düşünülen ağacın uzunluğu 11 metre,çevresinin 4.70 metredir. Tabiatın Kütahya’ya harika bir eseri olan bu ağa. 1988 tarihinde koruma altına alıp tescillenmiştir. Yolunuz düşerse mutlaka bu ağacı görmek için uğrayın.

Mızık Çamı
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap