1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Kuzey Işıkları eşliğinde: Kiruna’da Gezilecek Yerler

Kuzey Işıkları eşliğinde: Kiruna’da Gezilecek Yerler

Kiruna’da Gezilecek Yerler
1

Kiruna İsveç’te bulunan bir şehirdir. Kuzey ışıklarının görünebilmesi için Dünya’ da en iyi 6 adet yer bulunmaktadır. Bunlardan biride Kiruna’ dır. Kiruna soğuk bir iklim yapısına sahiptir. Bundan dolayı kesinlikle giderken tedbirli olmanız gerekmektedir. Yanınızda gerekli olan malzemeleri götüremediğiniz takdirde kiralayabileceğiniz günlük ekipmanlar bulunmaktadır. Kiruna’ da konaklama ihtiyacı için birçok seçenek bulunmaktadır. Otellerin yanı sıra ev kiralamada yaygın olarak yapılmaktadır. Aktivite olarak kar araçlarıyla gündüz yapılan turlara katılabilirsiniz. Hursky köpekleri ile kızak turları yapabilirsiniz. Burada bulunan Hursky köpekleri kızak için oldukça istekli bulunmaktadır. Kiruna’ ya kuzey ışıklarını görmek için gidenlerin tercih ettiği zaman dilimleri Ocak ayında başlayıp Şubat ayının 2. Haftasına kadar olan dönemi kapsamaktadır.

Kiruna Gezilecek Yerler

Kiruna genellikle kış aylarında, kış turizminde tercih edilmektedir. Kış sporlarının ileri seviyede yapılması için birçok imkan bulunmaktadır. Kuzey ışıkları ve kış sporları birleştiği zaman enfes bir tatil için kesinlikle gözde nokta olmaktadır. Kiruna’ ya gidildiği zaman gezilecek birçok yerde bulunmaktadır.

Kiruna Demir Madeni

Kiruna Demir Madeni
Kiruna Demir Madeni

Madencilik Kiruna’ da aktif olarak yapılmaktadır. Madenin değer durumu düşünüldüğü zaman bu yadırganacak bir durum değildir.  Kiruna Demir Madeni’nin işletim hakkı Luossavaara Kiirunavaara AB adında bir şirkete ait olmasına rağmen madenin bir kısmı turistik amaçlı olarak açılmıştır. Maden 1898 yılında ilk defa faaliyete geçmiştir. Maden uzunluk olarak 4 kilometredir.  Genişlik olarak 80 km ile 120 km arasında bulunmaktadır. Madenin derinliği ise 2 kilometredir. Kiruna’ ya gidenlerin turistlik amaçlı ayrılan kısmına gitmesi eğlenceli olacaktır.

Kiruna Kilisesi

Kiruna Kilisesi
Kiruna Kilisesi

1909 yılında yapılmış olan Protestanlığa bağlı bir kilisedir. Tasarım ve mimari olarak fazlasıyla etkileyici olarak yapılmıştır. Kiruna Kilise’sinin tasarımcısı Gustaf Wickman’ dır.  Kilise 2001 yılında en güzel kilise olarak seçilmiştir. Kiruna’ ya gelenlerin sıklıkla ziyaret etiği bir yerdir.

Ice Hotel

Ice Hotel
Ice Hotel

Kent merkezine 6 kilometre uzaklıkta Ice Otel bulunmaktadır. Otelde 2 adet bina bulunmaktadır. Oteldeki her şey buzdan yapılmıştır. Binalardan birinde ortak kullanım alanları bulunmaktadır. Burada barlar, kütüphane, kafe, restoran gibi yerlerdir. Bunlardan hepside buzdan tasarlanmıştır. Diğer binada otel misafirleri için olan kısımdır. Ice Hotel’ i Eylül ayında tercih ederseniz birçok farklı sanatçının katılım sağladığı etkinliği de görme imkanınız olur. Otelin buzdan olan durumu sadece art ayına kadar geçerli oluyor. Mart ayından sonra her şey erimeye başlıyor. Odalardaki yataklar geyik derisi olan bir yapı ile bulunuyor. Uyuduğunuz zaman geyik derileri üzerinde uyuyorsunuz. Her şeyin buzdan olması soğukluk ile ilgili gözünüzü kesinlikle korkutmasın. Otel yeterince sıcak durumdadır. Ice Otel’i görmek için müşterisi olmanız gerekmemektedir. Bilet alıp gezme imkanı bulunmaktadır.

Jukkasjarvi Kilisesi

Jukkasjarvi Kilisesi
Jukkasjarvi Kilisesi

Kilise ashaptan yapılmış bir yapıdadır. 1608 yılında yapılmış olup Kiruna’nın 17 kilometre güneydoğusunda bulunmaktadır. Jukkasjarvi Kilisesi ayin ve örenlerin olmadığı zaman dilimlerinde gezme imkanı tanımaktadır. İlginç olan şekli ve yapısından dolayı birçok turist tarafından ilk olarak ziyaret edilen yerlerdendir.

Kiruna Sleddog

Kiruna Sleddog
Kiruna Sleddog

Kızaklı köpek hizmetleri, balık tutma ve avcılık gibi gezilerin yapıldığı alan olarak Kiruna Sleddog bulunmaktadır. Tur şeklinde turistler bu aktivitelere katılabilirler. Turist gruplar burada olan etkinlikle çokça ilgi göstermektedir.

Kiruna Stadshuset

Kiruna Stadshuset
Kiruna Stadshuset

1963 yılında açılmıştır. Kentin merkezinde bulunan Kiruna Stadshuset belediye binası, hükümet binası ve sanat galerisi olarak hizmet vermektedir. Kentin merkezinde bulunan bina belediyenin ve yönetimin kalbini oluşturmaktadır. 2001 yılında miras binası olarak ilan edilen bine buraya gelen turistler için tarihi yönden görebilecekleri bir gezi sunmaktadır.

Samegarden Müzesi

Samegarden Müzesi
Samegarden Müzesi

Burası daha önce müze olarak hizmet verirken sonradan otel olarak faaliyet göstermektedir. Şehir merkezine yakın olan sıcak bir atmosfer sunmasından dolayı tercih edilebilir bir yerdir. Samegarden Müzesi konferans ve toplantılar içinde kullanılmaktadır. Yemeklerinin güzel olduğu, personellerinin de anlayışlı ve güler yüzlü olduğu söylenilmektedir. Sessizlik isteyenler için tercih edilecek yerlerin başında gelmektedir. Önce müze sonra otel olma durumuna baktığımız zaman şaşırtıcı bir durumdur. Genellikle tam tersi yönde olan bir düzen bulunmaktadır.

Esrange Uzay Merkezi

Esrange Uzay Merkezi
Esrange Uzay Merkezi

ESRO tarafından Esrange Uzay Merkezi, araştırma merkezi olarak kurulmuştur. Uzay merkezinin denetimi İsveç Uzay Şirketi tarafından devralınmıştır. Bu devralma tarihi 1972 yılında olmuştur. Uzay merkezi uydu izleme, roket atma ve proptit geliştirme ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Uzay merkezi vahşi doğayı izlemeye yönelik gözlemler yaptırmaktadır. Uzay merkezinin sadece bazı kısımları turistler için geziye açık durumadır.

Hjalmar Lundbohmsgarden

Hjalmar Lundbohmsgarden
Hjalmar Lundbohmsgarden

Günümüzde bir kafe bölümünde açılmış olarak bulunmaktadır. Hjalmar Lundbohmsgarden, LLKAB’ ın genel müdür olan Hjalmar Lundbohm’ un köşkünün bir kısmında yer almaktadır. Bizdeki karşılığı yerel tarih müzesi şeklindedir. Kiruna’ ya gelenlerin aktif olarak ziyarette bulundukları bir yerdir.

Active Lapland

Active Lapland
Active Lapland

Burayı İsveç’te bulunan tur acentelerinin ortak girişimleri ile oluşturulmuştur. Active Lapland’ ın kurulumu 26 yıl önce olmuştur. Buradaki rehberler ile Kiruna ’nın her yerini gezebilir ve Kiruna hakkında tüm merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Bu turlar sayesinde direk yöre halkı ile iletişim kurma imkanını da elde edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap