1. Ana Sayfa
  2. Dünyayı Keşfedin
  3. Kuzey Işıkları Nerede İzlenir ?

Kuzey Işıkları Nerede İzlenir ?

Dünyanın nadir yerinde bulunan Kuzey ışıkları, muazzam bir görüntü veriyor.Kuzey ışıkları nerede izlenir ? Ne zaman görünür gibi bilgiler için gelebilirsin.

Kuzey Işıkları Nerede İzlenir ? Kuzey Işıkları Hakkında Bilgiler
1

Sanki bir rüyanın içindeymişsiniz gibi hissedeceğiniz Kuzey Işıkları, her gezen ve seyahat eden tutkunların en büyük hayalidir.Kuzey Işıklarını görenlere karşı efsaneler bile yazılmıştır.İnanılmaz bir büyüleyici görüntüsü olan Kuzey Işıklarını görebilmek için -40 derece soğukta kar ikliminin ortasında Bungalow’a benzeyen evlerde kalıyorsunuz.Günlerce gecelerce bekleyenler bile var.Sırf görebilmek için her sene düzenli olarak totem yapıp Kuzey Işıkları’nın bulunduğu Lapland’a gelenler genellikle göremeden gidiyorlar.Peki ya bu makaleyi okuyan sizler, hiç daha önce gittiğinizde Kuzey Işıklarını gördünüz mü ? Eğer gördüyseniz inanılmaz bir manzaraya şahit olmuşsunuz demektir.Gelen binlerce turistten sadece birkaç tanesi olduğunuz için şanslısınız anlamına geliyor.

Kuzey Işıkları Ne Zaman Görünür ?

Noel Baba efsanesinin gerçek olduğu yerdedir Kuzey Işıkları.Geyiklerle birlikte bu muhteşem manzaranın altında seyahat ederken kar soğuğunun nemini alacaksınız.Hazır Noel Baba demişken Kış mevsimi’de yaklaşıyor, Kuzey Işıkları olan bölgelerde en yüksek görülme ihtimalinin olduğu aylardayız.Yani Mart ve Eylül ayları arası daha çok görüldüğü insanlar arasında yaygınlaşmıştır.Bu ışıkları sabahları net bir şekilde göremezsiniz.Genellikle yeşil ve mor renklerin açık tonlarında olduğu için gece vakti görmeniz sizi daha iyi doyurur.Kuzey Işıklarını görebileceğiniz en iyi saat gece 11’den Sabah 06:30 saatleridir.Hava kirliliği burada çok az olduğu için Kuzey Işıkları’nı görmek için beklerken gökyüzüne bakıp yıldızları sayabilirsiniz.Yıldızlar çok net bir şekilde gözüküyor ve sanki kendinizi kozmos bir uzayda hissediyorsunuz.

Kuzey Işıkları Nerede Görünür ?

kuzey ışıkları nerede görülür
Bir gece görünen Kuzey Işıkları görüntüsü.

Dünyanın atmosferine adeta savaş açar gibi gözüken Kuzey Işıklarını kafanızı kaldırdığınızda görmek bir hayli zor.Sadece Kuzey yarımadasındaki ülkelerle sınırlı olan bu etkinlik, oralara gitseniz bile yapamama ihtimali olan türden.Geçmişten günümüze Kuzey Işıkları sadece bu zaman değil çok önceden’de görünüyormuş.Galileo kitaplarında Kuzey Işıklarını tarif ederken resmini bile çizmiş.Hatta Milattan önce 10.000 yıllarındaki taş devri insanları Norveç ve diğer Kuzey Işıkları görülen yerlerde kitabelerine bu ışıkları çizmişler.

  • İsveç, (Jukkasjärvi)
  • Norveç, (Svalbard)
  • Finlandiya, (Kakslauttanen)
  • Kanada’nın Kuzey Yarımadası, (Kakslauttanen)
  • İskoçya, (Jukkasjärvi)
  • İzlanda, (Reykjavik)

Sadece yukarıdaki ülkelerin belirli bölgelerinde Kuzey Işıklarını gözle görülür şekilde seyredebilirsiniz.Peki bunun sebebi nedir ? Diye soracak olursanız size şöyle anlatalım.

Kuzey Işıkları Nedir ?

kuzey ışıkları görüntüsü
Kuzey Işıkları görüntüleri.

Öncelikle bu merakı gidermemiz için ne olduğunu öğrenmemiz gerekiyor.Kuzey Işıkları aslında bir ışık olsa’da ağırlıklı olarak Magnezyum ve diğer metal atomlarından oluşan bir manyetosfer’dir.Manyetosfer ise dünyanın koruyucusudur diyebiliriz.Bulunduğumuz Samanyolu Galaksisini Güneş gezegeni sürekli ısıtıyor ve bunu milyonlarca volkanik patlamadan daha tehlikeli radyasyon yayarak yapıyor.Neptün, Satürn ve Dünya harici diğer gezenlerin hiçbirinde manyetosfer yeterli seviyede olmadığı için galakside bir koruyucu kıyafet olmadan yaşamak oksijen ve su olsa bile imkansızdır.İşte güneşin yaydığı solar rüzgarlara karşı Dünyayı sarmış halde olan Manyetosfer’in kırılma noktaları Kuzey kutup’undadır.Aslında siz Kuzey Işıkları diye gördüğünüz şey bizi koruyan Manyetosferin ta kendisidir.Eğer Kuzey Işıklarını en iyi şekilde izlemek istiyorsanız mutlaka Norveç’e gitmelisiniz.Bahsi geçen bu çılgın yeşillikte ve morluk’da (ve daha bir çok rengi içerebilir o anki keyfine bağlı.) olan ışıkların size kendini göstermesine zahmet etmesi gerek.Zaten çok zor denk gelinen bir şey olduğu için insanlar artık batıl inançlara düşmüşler.O ışıkları gören dünyanın en şanslı kişilerindendir, zengindir vb. gibi batıl inançlar ortaya çıkmıştır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap