İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Asya
  3. Kyoto Gezilecek Yerler

Kyoto Gezilecek Yerler

Kyoto Gezilecek Yerler

Dünyanın en büyük ve en kalabalık adası olan Honshu’nun merkezindeki tepelerle kuşatılmış Kyoto, Japonya’nın en büyük şehridir. Kyoto, geçmişte Japon İmparatorluğuna uzun yıllar boyunca başkentlik yapmıştır. Tarihine ve kültürüne sahip çıkan, koruyan ve geleceğe taşıyan Kyoto, görkemli tapınaklar merkezidir. Kyoto gezilecek yerler bakımından oldukça zengin kültüre ev sahipliği yapmaktadır.

Kyoto Görülmesi Gereken Yerler

Japonya’nın turistik şehirlerinden en ünlüsü olan Kyoto, sahip olduğu tarihi,bahçeleri,bambu ormanları, sakura ağaçları ve Japonya Mutfağı ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Ayrıca görülmesi gereken çok fazla tapınağı bulunmaktadır. Gittiğinizde hayran kalacağınız bu yerleri detaylı bir şekilde inceleyelim.

Nijo Castle (Nijo Kalesi)

Nijo Kalesi
Nijo Kalesi

Japonya’da düzlük bir kale olan Nijo Kalesi, 1994 yılında UNESCO dünya kültür mirasları arasında kayıtlıdır. Doğal halini günümüze kadar koruyan Ninomaru Sarayı’ndan, Honmaru Sarayı’nın kalıntılarından, çeşitli destek binalarından oluşan kalenin büyüleyici bahçelerinde adeta kaybolacaksınız.

Japon sanat tarzıyla dekore edilmiş kalenin içine girildiğinde ahşabın doğalıyla karşılanacaksınız. Kalenin zemini güvenlik nedeniyle oldukça dikkat çekici planlanmıştır. Ahşap zemine basıldığında gıcırdayan sesler, davetsiz misafirlerin habercisi olarak tasarlanmıştır.

Harakiri yapan samurayların anısına 870 samurayın kanıyla boyanmış ahşap tavanın üzerine el izleri veya öldükten sonra yere düşmüş bir insan figürü gibi ilgi çekici görüntüler belleğinizi tazeleyecektir.

Kyoto Imperial Palace (Kyoto İmparatorluk Sarayı)

Kyoto İmparatorluk Sarayı
Kyoto İmparatorluk Sarayı

Önceden izin alınarak ziyaret edilen Kyoto İmparatorluk Sarayı, Japonya Kraliyet Ailesi’nin eski resmi ikametgâhıdır.  160 yıllık tarihe sahip İmparatorluk Sarayı’nda geniş bir Kyoto Imperial Park’ta bulunmaktadır. Parkın dev bahçelerinde çakıl taşlarıyla bezeli patika yollar, Konoe Göletine ulaştırır. Kiraz çiçeği ağaçları ile bahçelerin cazibesine kapılacaksınız. Kyoto İmparatorluk Parkı içinde Kaninnomiya Malikâneleri de bulunmaktadır. Sento Sarayı ve Itsukushima Tapınağı da imparatorluk sarayının içinde güzelliklerini sergilemektedir.

Uzun duvarlarla çevrili İmparatorluk Sarayının binalarının içine girilmesi yasaktır. Sarayın ana salonu İmparator Taisho ve Showa’nın büyü törenleri için kullanılmaktadır. Kyoto gezilecek yerler listesine muhakkak Kyoto İmparatorluk Sarayı’nı da eklemelisiniz.

Nara

Nara
Nara

Kyoto’nun kırsal güzelliği Nara’da Todaiji Tapınağı’nın ev sahipliği yaptığı dünyanın en büyük ahşap binalarından biri olan Daibutsuden binası bulunmaktadır. Daibutsuden binası içinde 747 yılından kalma dev bir bronz Buda heykeli sanatseverlerin başını döndürecektir. Wakakusa dağının eteklerinde salınan Nara Parkı, doğal görünümüyle büyülemektedir.

Shinto inanışına göre tanrıların habercisi olarak kutsal sayılan sika geyiklerinin nesli tükenmekte olduğundan doğal miraslar arasında yerini almaktadır. Nara Parkı, 1,200 vahşi sika geyiğini bünyesinde barındırmaktadır.

Antik bir Shinto tapınağı olan ve 3,000’den fazla fenerleri ile meşhur Kasuga Tapınağı ise Nara ormanlarının içinde eşsiz bir şekilde yerini almaktadır.

Ginkakuji Tapınağı (Gümüş Köşk)

Ginkakuji Tapınağı
Ginkakuji Tapınağı

Higashiyama dağının eteklerinde yer alan bir Zen tapınağı olan Ginkakuji diğer bir deyişle Gümüş Tapınağı, Şingon Budist tapınağıdır. Ashikaga şogunluğunun sekizinci şogunu Ashikaga Yoshimasa’nın emeklilik villası olarak inşa edilmiştir. Kinkakuji yani Altın Tapınağın ufak bir kopyası olarak binayı gümüş yapraklarıyla tasarlamayı planlayan Shogun’un ani ölümü ile bu plan gerçekleştirilememiştir. Bu bina Zen tapınağına dönüştürülerek, her ne kadar ismi gerçeği yansıtmasa da niyeti göstermektedir.

Ahşap zen mimarisini yansıtan tapınağın kum zen bahçesinin ortasında yine kumdan dev bir koni yer almaktadır.  Tapınağın bahçelerindeki yosun bahçesi, köprüler, adacıklar ve kanallar güzelliğin doğal yansımasıdır.

Kinkaku-ji Tapınağı (Altın Köşk)

Kinkaku-ji Tapınağı
Kinkaku-ji Tapınağı

Kyoto gezilecek yerler arasında Kinkaku-ji Tapınağı her mevsim sizi büyüleyecektir. Tarihi boyunca çok kez yanan Kinkaku-ji Tapınağı’nın yüzü büyük bir gölete bakmaktadır. Tapınağın bahçesinde güneş ışığının yansımasıyla parlayan gölet göz kamaştırıyor. Kinkaku-ji, ayrıca Rokuon-ji olarak da anılmaktadır.

Kyoto’nun zengin aristokratik çevrelerinde gelişen savurgan Kitayama kültürünü sergilemek için her kat farklı mimari stille tasarlanmıştır.  Birinci kat, Heian Dönemi’nde saray binaları için kullanılan Shinden tarzında, ikinci kat ise samuray konutlarında kullanılan Bukke tarzında, üçüncü ve en üst kat Çin Zen Salonu tarzında tasarlanmıştır. Budizm’in Rinzai koluna mensup olan Kinkaku-ji Tapınağı’nın birinci katında Shaka Buddha (tarihi Buda) ve Yoshimitsu heykelleri bulunmaktadır. İkinci katında Dört Cennetteki Kralın heykelleri ile çevrili, oturmuş bir Kannon Bodhisattva heykelleri bulunmaktadır.  Üçüncü katı ise; içte ve dışta yaldızlı ve altın bir Anka Kuşu ile kaplanmış olan tapınağın ışıltısı gözünüzü şenlendirmektedir.

Japon dini tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Kobo Daishi tarafından oyulan, Beş Bilgeli Krallardan biri ve Budizm koruyucusu olan Fudo Myoo heykelinin bulunduğu küçük bir tapınak Fudo Salonu da yer almaktadır.

Fushimi Inari Shrine (Fushimi Inari Tapınağı)

Fushimi Inari Shrine (Fushimi Inari Tapınağı)
Fushimi Inari Shrine (Fushimi Inari Tapınağı)

Kyoto şehrinde Inari dağının eteklerine kurulmuş, Japonların geleneksel inanç sistemi Şintoizmin tapınaklarındandır. 8. yüzyılda Pirinç ve Sake tanrılarına adanmış Fushimi Inari Shrine, 5000’den fazla turuncu kırmızı renkli torii kapısı ile ünlüdür. Bu tapınağa dev bir torii kapısı olan Romon kapısından girilmektedir. Fushimi Inari Shrine ulaşmak için epey bir tırmanmanız gerekiyor. Yol boyunca çeşitli mezarlıklar ve minyatür mabetlerin gizemli ve ürkütücü havası sizi sarmalayacaktır. Şinto inanışına göre tilkiler Inari tanrısının elçileri olarak anılmakta, bu nedenle tapınakta çokça tilki heykeli ortaya çıkmaktadır. Fushimi Inari Tapınağı’nın antik kökenini, tapınak binalarının çekiciliğini ve dağ yollarını keşfetmek isteyen ziyaretçiler için oldukça uygun turistlik tapınaktır.

Tapınağın ana alanlarının hemen arkasında, Senbon Torii yani binlerce torii kapısı adı verilen iki sıra halinde birbirine paralel uzanan kapı arasından yürümeye başlayabilirsiniz. Torii kapıları şahısların veya kurumların, şirketlerin bağışları ile dikilmektedir. Her bir torii kapısının üzerinde isim ve dikiliş tarihi yazmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap