İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Seyahat Aktiviteleri
 3. Likya Yolu Yürüyüşü: Kamp Kurmak ve Kilometrelerce Yürümek !

Likya Yolu Yürüyüşü: Kamp Kurmak ve Kilometrelerce Yürümek !

likya yolu yürüyüşü

Akdeniz yöresinin çayırlarında, ovalarında kilometrelerce yürürken doğa ile iç içe olmayı hissettiğiniz Likya Yolu Türkiye’nin yürüyüş etkinliğidir.Başlangıç ve bitiş noktasına kadar bir çok güzelliği içerdiğinden dolayı Dünya üzerinde yürüyüş yolu etkinlikleri arasında zirvelerden seçilmiş.Akdeniz’in tarihi yapısını, menekşe çiçeklerini, dağlardaki keçilerin koyunların arasından geçerken kopardığınız yenilebilir bitkilerle karnınızı doyurmanın güzelliğini her insan yaşayamaz.

Likya Yolu Yürüyüşü Nereden Başlıyor Nereden Bitiyor ?

likya yolu yürüyüşü başlangıç ve bitiş
Likya Yolu Yürüyüşü – Antalya / Kaş.

Güzel ülkemiz Türkiye’nin medeniyetler şehri olan Muğla / Fethiye‘den başlayan seyahat yürüyüşü, binlerce adım sonunda Antalya / Geyikbayırı sonunda bitiyor.Tatil beldelerini ve tarihi diyarları gelip geçerken aynı zamanda kendinizden’de geçeceksiniz.Deniz kıyısına en yakın geçiş noktalarından gerçekleştireceğiniz bu yürüyüşte binlerce yıllık tarihi eserler ve tertemiz oksijenli havasını içinize çekerken doğaya ayaklarınız ve ellerinizle dokuna dokuna yürüyüş serüvenini tamamlayacaksınız.Toplamda 600 kilometre kadar mesafeyi kat etmiş olacaksınız.Bu kadar uzun bir mesafe yürüseniz bile doğal güzelliklerin içinde kamp kurarak olacağı için ne çabuk bittiğini anlayamayacaksınız bile.Ayrıca Muğla şehrine uğramışken Muğla gezilecek yerler görmeden olmaz.

Yürüyüş Arkadaşınızı İyi Seçin

Likya Yolu’da yürüyüş arkadaşınızı iyi seçmeniz lazım.Çünkü 500 kilometreden fazla yürüyeceksiniz ve bu çok uzun bir süreye tekabül ediyor. Yanınızda en sevdiğiniz ve güvendiğiniz arkadaşınızın olması sizin için ideal seçim olacaktır. Eğer tanımadığınız biriyle yola çıkarsanız yolda kim arkadaş kim düşman belli olmaz ama genellikle Likya Yolu’nu partnerle yaparlar.

Bizim önerimiz ise düşüncelerinizi, doğada yalnızlık hissini ve doğada tek başınıza kaldığınız süre boyunca olgunlaşmayı istiyorsanız kesinlikle yalnız yürüyün. Likya Yolu yürüyüşüne çıkanlara en büyük tavsiyemiz bu olacaktır.Başlangıçtan sona kadar hayatınızda vermeniz gereken kararları, geleceğiniz hakkında projelerinizi ve bir çok düşüncelerinizi Lika Yolu yürüyüşü ile sakin kafayla çözebilirsiniz. Çünkü yavaş yavaş yürüyorsunuz, geceleri kamp kurduğunuzda kamp yatağının içinde hayallere ve düşüncelerinize dalıyorsunuz. Bu size daha iyi kararlar verme imkanı tanıyor.

Likya Yolu Güzergahı ve Yürüyüş Noktaları

likya yolu yürüyüş mesafesi

Yürümeye doyacaksınız öncelikle bunu söyleyelim. Yola çıkmadan önce birden fazla kez düşünün çünkü yarısında vazgeçmek kurallara etik değil. Faralya’dan başlarsanız Faralya, Yediburunlar, Patara, Kalkan, Gökçeören, Demre, Adrasan, Çıralı, Tekirova, Gedelme, Göynük ve en son olarak Hisarçandır bölgelerinden geçiyorsunuz. Zaten bütün yolu tek gidiş gelişte yürümeyi düşünüyorsanız önceden bu tür etkinlikle yapmış olmanız lazım. Hayat şartlarına ve doğaya katlanmak herkese kolay gelmeyebilir. Açıkçası bizim tavsiyemiz kendinize güvendiğiniz kadar yürüyüş mesafesi koymanızdır. Eğer 5 – 10 günlük bir sefer rotası hazırlarsanız ortayı bulmuş olursunuz. Yukarıdaki etaplardan herhangi birinde başlayıp herhangi birinde bitirebilir, bölgelerden birine gidip oradan Likya Yolu yürüyüş güzergahınızı belirleyebilirsiniz.

Likya Yolu Yürüyüş Rehberi

Bu başlığın altında Lika Yolu parkurunu en sağlıklı hayat şartlarında bitirmeniz için öneriler vereceğiz. Doğada cahil kalmak kendinize yapacağınız en büyük kötülüktür.

İşaretler Ne Anlama Geliyor ?

Yol boyunca size açılan parkur’da işaretler göreceksiniz.Aslında yürüyüşe katılmadan önce size rehberlik edecek önemli kitabı almış ve okumuş olursunuz ama söylemekte fayda var.Kırmızı çarpı işareti yanlış bir yola sapan yeri işaret ettiği için o işaretin olduğu yerden gitmemelisiniz.Alt alta kırmızı renkle çizilmiş iki doğrusal çizgi ise bu yolu’da alternatif olarak kullanabileceğinizi söylüyor.Tek doğrusal çizgi ise her parkur yolunda olduğu gibi doğru yolda olduğunuzu ifade eder.Başladığınız takdirde yol boyunca yanlış rotaya sapmanız olabildiğince zorlaştırılmış.Etrafa belli kilometreler boyunca yol tabelaları ve anlam ifade eden işaretler konulmuştur.

Likya Yolu Ne Zaman Yürünür ?

likya yolu yürüyüşü esnasında karşılaşılan bitkiler
Likya yolu yürüyüşü esnasında karşılaşabileceğiniz güzel bitkiler.

Likya yolu yürüyüşü dört mevsim 24 saat yaşam koşullarına uygundur.Daha kaliteli bir etkinlik geçirmek istiyorsanız ne yaz nede kış aylarını tercih edin. Ortası olan İlkbahar gibi aylar hem çok sıcak hemde çok soğuk olmasından sizi korur.

Likya Yolu Yürüyüşü İçin Gerekli Malzemeler

likya yolu yürüyüşü için gerekli malzemeler

Yürüyüş yapanların ve gezginlerin sırtında ağır çantalar olduğunu görürsünüz. Hepsinde olduğu gibi Likya Yolu yürüyüşü için’de az da olsa ağır bir çanta taşımak gerekiyor. Tabii yol üzerinde alışverişimi yapar fazlada uzun bir gezi planlamam diyorsanız orası ayrı. Bol bol tırmanışlar, bazen hızlı yürüyüş ve koşular yapacağınız bu tarihleri içeren kutlu yolda yoldaşınız olması gereken şeyler şunlar;

 • Havalı Seyahat Yastığı
 • Doğada yürüyüş için gerekli olan yaz – kış botu,
 • Trekking (Dağ yürüyüşü) kıyafetleri ve ayakkabısı,
 • Yağmurlara ve kar ikliminde koruyucu mont,
 • Şarj meselelerini çözecek bir teknolojik alet,
 • Mayolarınızı getirmeyi unutmayın,
 • Aralıklarla değiştireceğiniz atlet ve külot gibi iç kıyafetleriniz,
 • Kolay kurulabilen kamp yapmaya ideal çadır,
 • Denize yakın yerlerde yada tepelerde gözlerinizi kamaştıran güneşten korunmak için güneş gözlüğü,
 • Dikenli bitkilerden korunmak için örülmüş kalın yün çoraplar,
 • İhtiyaçlarınıza göre kullanımı değişkenlik gösteren çakı ve bıçak türleri,
 • Telefonunuzdaki GPS yada herhangi bir GPS cihazı,
 • Mutlaka güneşten korunmak için güneş kremi almayı unutmayın,
 • Bronzlaşmak isteyenlere bronzlaştırıcı krem,
 • El feneri ve akşamları aydınlanmak için elinizle tutmaya uğraşma gereği olmayan kafa lambası gerekiyor.
 • Diğer ihtiyaçlarınız ve şu’da gerekli olabilir diye düşündüğünüz diğer alet edevatlar.

Her ne kadar parkur haline getirilmiş olsa’da doğada her şey olabilir.Kamp kurarken ve kendinize bir konaklama alanı belirlemeden önce Likya yolu yürüyüşü için rehber kitabını okumayı unutmayınız.Tepelerin üstüne çıktığınızda manzaralara karşı fotoğraflar çekilin.İç açıcı denize karşı, doğanın güzelliğine dönük tepelerde kamp kurup muazzam doğa anada kendinizi özgür ve hür hissedin.En fazla 1.000 TL, genellikle 200 ile 500 TL arasında masrafınız olur.Bu kadar düşük maliyetle ülkenin en önemli yerlerini doya doya gezme fırsatınız oluyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap