İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Asya
  3. Liman Kenti: Hong Kong Gezilecek Yerler

Liman Kenti: Hong Kong Gezilecek Yerler

Hong Kong Gezilecek Yerler

Çin yönetimin de yer alan bu bölgenin uzun adını da duymak isterseniz Hong Kong Özel İdari Bölge olarak bilinmektedir. Çin’in bir parçası niteliğinde olan bölge üzerinde aynı zamanda Batı‘nın özelliklerini barındırmaktadır. Ayrıca dünyada en çok kullanılan yedinci para birimi de Hong Kong Doları olmaktadır. Hong Kong gezilecek yerler arasında ayrıca Guinness Rekorlar kitabına ait alanları da yerinde keşfetme imkanı bulacaksınız.

Hong Kong’da Görülmesi Gereken Yerler

Dünya’nın en önemli liman kenti kapsamında yer alan Hong Kong kültürel etkinlikleri yanı sıra alışveriş merkezleri ile de yoğun ilgi görmektedir. Asya’nın en büyük serbest pazarı olmasının yanı sıra limanı ve işlek caddeleri ile de endüstrinin olduğu kadar turizm açısından da önemli bir yere sahiptir. Nüfusunun büyük bölümünü Çinli kesim oluşturmuş olsa da büyük bir kısmının da Budist olduğu söylenebilir.

Tian Tan Buddha

Tian Tan Buddha
Tian Tan Buddha

Dev boyutu ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bronz heykel 34 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Bu heykelin anlamını merak edenler için hemen söylemek gerekirse heykel Çin’in refahı ile Dünya’da ki barışı temsil etmektedir. Buda‘yı oturur bir şekilde temsil eden en büyük heykel olmasının yanı sıra ülke sınırları içerisinde bulunan beş büyük Buda heykelinden birisi olmaktadır. Ziyaretiniz esnasında göreceğiniz ilk yapılar manastırın en son inşa edilen halini yansıtırken, eski yapıların ise arkalarda kalmış olduğunu göz önünde bulundurunuz.

Stanley

Stanley
Stanley

Stanley plaj ve alışveriş keyfini sizlere bir arda sunmaktadır. Bu pazarda kurutulmuş deniz ürünleri’nden ziyade , kıyafete kadar her şeyi bulma imkanına sahip olmaktasınız. Şehirden bir nebze de olsa uzaklaşıp bir otobüse atlayarak geleceğiniz bu mekana ilk kez geliyorsanız devamının geleceğini şimdiden kestirebilirsiniz.

Ocean Park

Ocean Park
Ocean Park

Hong Kong‘un en popüler tema parkı olmasında en önemli etken devamlı eklenen yeni oyuncaklar ile sevimli pandalar olmaktadır. Aynı zamanda Ocean Park içerisinde yer alan otel sizlere konaklama imkanı sunuyor. Rıhtımlar ve Zirve isimli iki ana bölümden oluşan park da sizleri Asya Hayvanları karşılıyor. Zirveye ise teleferik yolcuğu sonrası ulaşılmaktadır. Ulaşmış olduğunuz zirveden de hızlı trene binme imkanınız olduğunu tüm macera tutkunlarına hatırlatmış olalım.

Nan Lian Bahçesi

Nan Lian Bahçesi
Nan Lian Bahçesi

Şehrin merkezinde yer alan bahçeye metro ile ulaşımın olduğu kadar gün içerisinde de rahatlıkla ulaşma imkanınız bulunuyor. Hong Kong gezilecek yerler içerisinde yer alan yeşilliklerle sarılı gölet ve park ise insana adeta huzuru hatırlatıyor. Bu huzurun yanında bir de çay olsa diyorsanız Nan Lian Bahçesi içerisinde yer alan çay bahçesi de ziyaretiniz esnasında sizlere eşlik edecektir. Park içerisinde zaman zaman sergilenen sergilere de denk gelirseniz çok daha şanslısınız demektir.

Disneyland Hong Kong

Disneyland Hong Kong
Disneyland Hong Kong

Batı tarzı eğlence anlayışını Uzak Doğu’ya taşımış olan Disneyland Hong Kong aynı zamanda da Ocean Park‘ın rakibi konumunda yer almaktadır. yedi farklı bölümden oluşan park 2005 yılında hizmet vermeye başlamış olup tamamen eğlence unsuru olarak kullanılmaktadır. Ayrıca farklı lezzetleri de bir arada tatmanız adına park içerisinde yeme-içme alanı ve mağazalar da bulunmaktadır.

Clock Tower

Clock Tower
Clock Tower

Aynı zamanda Hong Kong adına bir dönüm noktası olan Clock Tower Hong Kong’un oldukça görkemli yapısı ile dikkatleri çeken saat kulesi‘dir. Yaklaşık olarak 44 metrelik bir yüksekliğe sahip olan kule adete zamanla yarışıyor. Ayrıca kule Eski Kowloon İstasyonu’nun orijinal alanında kalan tek kalıntı özelliği taşımaktadır.

Ngong Ping 360

Ngong Ping 360
Ngong Ping 360

Lantau Adası içerisinde yer alan Ngong Ping 360 ile keyifli bir tur sizleri beklemektedir. Hong Kong gezilecek yerler arasına dahil edebileceğiniz alan 2006 yılında hizmete açılmış olup, alanda teleferik kabinlerinin kapasitesi 17 kişilik olmasının yanı sıra talebe göre teleferik kiralama imkanı da bulunmaktadır. Sizlerde adrenalin tutkunu iseniz teleferik üzerinden Hong Kong‘un bir ayrı güzel olduğunu söyleyebiliriz.

Man Mo Tapınağı

Man Mo Tapınağı
Man Mo Tapınağı

Edebiyat ve savaş tanrılarına adanmış olan bu tapınak aynı zamanda en eski dini yapı kategorisinde yer almaktadır. Tapınağın bir ara Çin hükümeti ile sömürgeciler arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için tahkim mahkemesi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde eski yapısından pek bir şey kaybetmemiş olan Man Mo Tapınağı girişinde yer alan dört yaldızlı levhada da tapınağın yapılış amacı ve içeride uyulması gereken kurallardan söz ediliyor.

Victoria Zirvesi

Victoria Zirvesi
Victoria Zirvesi

Hong Kong seyahatiniz sonrası şehri bir de uzaktan izlemek isterseniz Victoria Zirvesi oldukça yerinde bir seçim olacaktır. Tramvay ile zirveye çıkmak zaten başlı başına bir eğlence unsuru taşıyor. Seyahat listenizde buraya akşam saatlerine yakın yer vermeniz iyi olacaktır. Akşam saatlerinde manzaranın görüntüsü bir ayrı olduğundan tepeye çıkana kadar çevre hatlarda oyalanarak seyahatinizin hem tadını çıkarmış olacak hemde manzara keyfini akşam saatlerine denk getirmiş olacaksınız.

Tsing Ma Köprüsü

Tsing Ma Köprüsü
Tsing Ma Köprüsü

Köprü hem demiryolu hem de karayolu geçen dünya ki en uzun açıklıklı köprü olması ile bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde de oldukça ün kazanmıştır. Hong Kong gezilecek yerler listenizde ilk sıralarda yer vererek bu güzelliği görmek için geç kalmayınız. Trafik yükü açısından oldukça önem teşkil eden köprü uzunluğu ise yaklaşık olarak 2200 metre olarak bilinmektedir.

Kowloon Park

Kowloon Park
Kowloon Park

Tüm parkların olduğu gibi Kowloon Park da Hong Kong’un oksijen kaynağıdır. Burası daha önceden bir İngiliz askeri tarafından kamp yeri olarak kullanılmıştır. Giriş kısmında bulunan renkli merdivenleri de sizlere gökkuşağını anımsatıyor. Park girişinde yer alan çizgi film karakterleri ile selamlaştıktan sonra ileride yürüyüş ve spor yapabileceğiniz alanları daha yakından görmek için adımlarınızı hızlandırınız.

Monster Building

Monster Building
Monster Building

Monster Building sizleri görüntüsü ile büyülemeye yetecek bir güzelliğe sahiptir. Hong Kong gezilecek yerler listenize ekleyerek görkemli binaların arasında vereceğiniz pozlar sizlere en güzel anı kalacakken bir uyarıda bulunmak gerekirse fotoğraf çekerken ve gezerken olabildiğince sessiz olmanızı öneririz. Çünkü mahalle sakinlerinin her daim sessizliği tercih ettiği söylenmektedir. Özel dairelerin bulunduğu yerde ise fotoğraf çekmenizin yasak olduğuna dair bir işaretle karşılaşacaksınız. Ulaşım açısından ise mekana metro ile ulaşma imkanı bulunmaktadır.

Temple Street Gece Pazarı

Temple Street Gece Pazarı
Temple Street Gece Pazarı

Adından da anlaşılacağı gibi burası bir gece pazarı akşam tüm ışıklar söndükten sonra neon ışıkları parlamaya başladığında biliniz ki pazar tezgahları da tüm cümbüşü ile sizleri çağırmaktadır. Bölgede sadece satıcılara değil, kanton müziğinin çalındığı evler, falcılar ve şifacılara da rastlamanız mümkündür.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Siz seyahate çıkmadan önce size seyahatiniz boyunca adeta bir bilet niteliğinde eşlik edecek olan rehberlik hizmeti sunmaya hazır.

Yorum Yap