İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Amerika
  3. Lizbon Gezilecek Yerler

Lizbon Gezilecek Yerler

Lizbon Gezilecek Yerler

Portekiz’in başkenti Lizbon pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış, Atlas okyanusu ve Akdeniz’e olan yakınlığı ile stratejik önemi olan, fetihler ve ticaret için avantajlı kıyılarla çevrilmiş rengarenk bir şehir. Lizbon güney kıyıları ve iklimiyle dinlenmeye yönelik tatil yapmak isteyenler için ve Avrupa’nın ortasında dopdolu bir kültür rotasıyla keşifçiler için bir cennet.  Bir sonraki tatilinizi geçirebileceğiniz sıcacık bir ev sahibi. Bu kültür kentini ziyaret edecekler için gezilecek yerleri derledik.

Lizbon’da Gezilecek Yerler

Lizbon Portekiz’in en büyük ve en kalabalık şehridir. Bu nedenden dolayı kendinize bolca zaman ayırıp tarihi ve kültürel yerlerini gezebilirsiniz. 4-5 gün içerisinde her yerini gezebileceğiniz Lizbon’un mutfağı da oldukça çeşitli ve lezzetlidir. Lizbon gezilecek yerler listesinde dilediğiniz yerden başlayıp köşe bucak gezebilirsiniz.

Lizbon Katedrali

Lizbon Katedrali
Lizbon Katedrali

Lizbon bazı yönleriyle İstanbul ile benzerlik gösteriyor. İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş. Bu tepelerden birinde Lizbon Katedrali şehri selamlıyor. Katedral farklı mimari tarzların karakteristik özelliklerini aynı anda içinde bulunduruyor. Romanesk mimarinin taş ve tuğla ağırlığı, özellikle Gotik mimaride öne çıkan gül pencereleri ile bizleri karşılıyor.

Museu Dos Azulejos

Museu Dos Azulejos
Museu Dos Azulejos

Azujelo, Avrupa’nın İspanya ve Portekiz kentlerinde ortaya çıkmış ve bu coğrafyalara özgü bir seramik çalışmasıdır. Taş boyama sanatı olarak da görülen bu çalışmalara çini, fayans gibi isimlerle de hitap ediliyor. Taş üzerine bir peyzaj manzarası, dekoratif çiçek ve vazolar, geometrik desenler ve ya bir sahne resmedilerek yapılıyor. Portekiz’de özellikle mimari süslemede oldukça öne çıkan bir tarzı görüyoruz. Müzede yalnız Portekiz çinileri değil Arap, İspanya, Hollanda gibi farklı dünya ülkelerinin çini örnekleri de yer alıyor. Müze kilise ve manastır üzerine kurulmuş durumda. Lizbon sokaklarında dikkatinizi çekecek bu seramik ve çinileri Museu Dos Azulejos’ da ziyaret edebilirsiniz. Lizbon gezilecek yerler listesinde çok önemli bir sırada yer alır.

Rossio Meydanı

Rossio Meydani
Rossio Meydanı

Pedro IV medyanı olarak da bilinen meydan Lizbon’da gideceğiniz her yer için size merkez oluşturacak bir konumda bulunmakta. Meydan çeşmesi, tarihi asansörü ile kültürel miras dokusu bozulmamış şehrin bu ana meydanı, dinlenmek ve Lizbon’un merkezi hakkında deneyim kazanmak için ideal. Meydanın ortasında taş kaidesinde yükselen bronz IV Pedro heykeli şehrin simgesi haline gelmiş. Meydanda ayrıca Carmo Rahibe Manastırının kilise bölümü depremden sağ çıkmış nadir mimari yapılardan. Ulusal Tiyatro binası yine bu meydanda yer alıyor.

Praço do Comercio

Praço do Comercio
Praço do Comercio

Eski Saray Meydanı olarak da bilinen Praço do Comercio, Tejo nehri kenarında konumlanacak şekilde oluşturulmuş şehrin en önemli meydanlarındandır. Bu yönüyle bizlere Paris, Roma meydanlarını hatırlatır. Lizbon’un 1755 yılında şehre ağır sorunlar açan deprem faciası  sonucunda yıkılan Ribeira Sarayının ismi vasıtasıyla, eski saray meydanı olarak da anılmaya devam eder. Bugün şehrin merkezinde, okyanusa kıyısıyla, gösterişli takı ve Dom Jase heykeliyle kendini sevdiren bu meydan kafelerinde soluk alacak, okyanus eşliğinde yürüyüş yapacak ve eğer istersek alışveriş yapabileceğimiz mekanları aynı anda sunuyor.

Lizbon Ulusal Sanat Müzesi

Lizbon Ulusal Sanat Müzesi
Lizbon Ulusal Sanat Müzesi

Resim, heykel, seramik, çini, cam eserleri aynı anda içinde bulunduran plastik sanatlar ve küçük el sanatlarının bir arada inceleneceği nadir müzelerden bir tanesi Portekiz Ulusal Antik Sanat Müzesi. Aynı zamanda Lizbon sokaklarında gezerken merak edilen tüm sanat eserleri burada. Antik heykellerden,  Bosch tablolarına oradan 19. yüzyıla kadar gelen geniş koleksiyonuyla bu müzeye gitmek, bir zaman kapsülüne dahil olarak şehri daha yakından tanımak, yapılacak en verimli gezilerden biri olacaktır.

Santa Engracia Kilisesi

Santa Engracia Kilisesi
Santa Engracia Kilisesi

Amalia Rodrigues’in mezarının bulunduğu kilise olarak bilinir. Amalia Rogrigues hala fado müziğinin bilinen en büyük ismidir. Fado kelimesini dilimizde karşılayacak kelime keder olabilir. Özlem şarkıları olarak da bilinen Portekiz’in kendine has bu müzik tarzını 1950 ve 1960’lı yıllarda dünyaya tanıtan isimdir Amalia. Portekiz’in sesi ve sembolüdür. Hakkında daha fazla merak edilenler için buyrun kiliseye…

Rua da Prata Roman Galleries

Rua da Prata Roman Galleries
Rua da Prata Roman Galleries

Bir Yer altı şehri olan ‘Gallerias Romanas’ Lizbon’un en merak uyandırıcı yerlerinden. Geçmişe yapacağınız bu gezi özellikle şehirde farklı deneyimler yaşamak isteyenler için birebir. Yalnız bu yer altı şehri yalnızca Eylül aylarında belirli bir süre boyunca misafir ağırlamayı tercih ediyor. Bu yönüyle daha da ilgimizi çekiyor. Lizbon gezilecek yerler listesinden bana göre en ilginç yerlerden biri.

Amoreiras Alışveriş Merkezi

Amoreiras Alışveriş Merkezi
Amoreiras Alışveriş Merkezi

Şehrin doğasına, mimarisine doyan misafirler için alışveriş, yemek dinlenme ve eğlence mekanları sunan alışveriş merkezi sizleri bekliyor. Ayrıca bu alışveriş merkezinin üst katlarından Lizbon şehrinin panoramik görüntüsünü izleyebilir, yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Casa Fernando Pessoa

Casa Fernando Pessoa
Casa Fernando Pessoa

Portekiz edebiyatı deyince aklımıza gelen ilk isimlerden şair ve ressam Fernando Pessoa adına ve onun ismiyle faaliyet gösteren bir kültür merkezi  bulunuyor.  Pessoa’nın eşyalarının da bir kısmının burada sergilenmesi, kültür merkezinin dış cephesinin içine dair bizlere ipuçları vermesi kültür merkezini ilgi çekici hale getirmeye yetiyor.

Lizbon ayrıca dünyada etkinliği en uzun süren kitabevi olarak bilinen, 1732 yılından bu yana hizmet veren Bertrand kitabevine de ev sahipliği yapıyor.

Şemsiyeli sokakları, bizleri farklı rotalara taşıyan eğlenceli ve rengarenk tramvayları, dünyanın en çok güneş alan kentlerinden biri olması özelliğiyle Lizbon görülmeye değer.

Bonus: Lizbon’da uzun süreli bir gezi planlayanlar için Cascais sahil kasabası, okyanusun soğuk deniziyle güney kıyıların sıcacık iklimi turistik ve şirin sahili sizleri karşılamak için sabırsızlanıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap