İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Louvre Müzesi: İçinde Kaybolacağınız Müze

Louvre Müzesi: İçinde Kaybolacağınız Müze

Louvre Müzesi İçinde Kaybolacağınız Müze - Hakkında Bilgiler

35.000 koleksiyondan fazla eseri içerisinde barındıran Louvre Müzesi, dünya üzerinde şu ana kadar kurulmuş en büyük müzedir.Hem büyüklüğü ve kapasitesi açısından hemde içindeki eserleri açısından gerçekten’de en büyüğüdür.Louvre Müzesi o kadar büyük bir alanla inşa edilmiştir ki gezmeye kalktığınızda haftalarca sürebilmektedir.Şehrin en önemli eserlerinden şu anlık ikincisi olan Louvre Müzesi hakkını verir derecede turist çekmektedir.Sanat ve heykeltıraş kategorisinin bu devasa ilham verici müzesini gezerken içinde kaybolacaksınız.Bu tür kategorideki sanat eserlerine ilginiz varsa zaten mutlaka içine girip gezmeniz gereken bir yer.

Louvre Müzesi Hakkında Bilgiler

louvre müzesi hakkında bilgiler

Dünya’daki en çok eser içeren müzedir.Aynı zamanda en büyük alana yayılmış müze olarak’da bilinir.Louvre Müzesi bir yılda ortalama 6 milyon ziyaretçi çekmektedir.Özellikle’de 2 yıl önce dünyanın en çok ziyaretçi çeken sanat eserleri müzesi olarak ödül almıştır.6 yüzyıllık Fransa tarihi ile önce düşman askerlerine karşı savunma amaçlı sur olarak inşa edilmiştir.Ardından bu surlar etrafında çok sayıda gelişen savaşlar sonucunda aşırı yıpranması sebebi ile 14. yüzyıl’da restore edilerek bu kez sur halinden Fransız Krallarının tahta geçtiğinde konaklayacağı yer olarak ilan edildi.Zamanla kralların bu büyük yerde ödüllerini, satın aldıkları değerli eserlerini barındırması ile eserlerle dolan yer müze haline gelmiştir.72 kilometre alanı ile yürüyerek hiç durmadan koşsanız bile günlerinizi alacak bu müzenin restore edilmeyen duvarları’da mevcuttur.Louvre Müzesi’nin Fransa’da yapılmasının aslında bir çok sebebi var.Rönesans çağında Fransız sanatçılar ve dünyaca ünlü olan Rönesans eserlerinin başkenti Paris’tir.

Kaç Eser Var ve Ne Kadarlık Alanı Kaplıyor ?

Şuanda genel literatüre göre içerisinde 35.000‘den fazla eser bulunmaktadır.Louvre Müzesi’nin bu eserleri 72 kilometrelik alanda tutuluyor.Dışarıdan muazzam ve kendisini içine çeken gizemli bir görüntüye sahiptir.Özellikle’de geceleyin görünüşü filmlere konu ve sahne olmuştur.

Louvre Müzesi En Önemli Eserleri

Tabi ki bütün eserlerinin hepsini sayıp size göstermek isterdim fakat bu mümkün değil.Kelimelerin yetmeyeceği kadar büyük bir sayıda eser içerdiği için sadece en önemlilerini anlatacağız.Louvre müzesi eserleri mimari, resim, heykel, dini ve inanç kitapları, objeler bulunmaktadır.

İçerisindeki Önemli Heykeller

İlk müze olduğu yüzyılda heykeller ünlü Rönesans ve Reform sanatçıları tarafından yapıldığı için zamanla çok daha fazla rağbet görmüştür.

L’Amour (Aşk)

louvre müzesi l'amour
L’amour (Aşk) heykeli – Louvre Müzesi

Bir aşk hikayesini anlatan konsepte sahiptir.En sevilen heykeller arasındadır.Aslında fazla L’Amour heykeli olsa’da Antonio’nun yaptığı birinci sıradadır.

Asi Köle

louvre müzesi asi köle heykeli
Asi Köle Heykeli – Louvre Müzesi

Emir vericisine karşı isyan eden bir kölenin heykel halidir.Michelangelo’nun itinayla oyarak yaptığı bu heykel o zamanın siyasi ve politik durumuna bakılırsa son derece anlamlıdır.

Resim Koleksiyonu (Eserleri)

El çizimi ile yapılan çizim koleksiyonundan’da ciddi derecede anlamlı ve görmeniz gereken 180’den fazla eser var.

Mona Lisa (Da Vinci)

louvre müzesi mona liza heykeli
Louvre Müzesinde sergilenen Mona Liza heykeli

Leonardo Da Vinci’nin yıllar boyunca uğraşları ile çizmiş olduğu dünyanın en gizemli eseri olan Mona Lisa ilk sıradadır.Müzenin en büyük ilgi odağı Mona Lisa tablosuna’dır.Bu tablonun bulunduğu oda’da müzenin en büyük çizim eseri’de bulunmaktadır.Milyonlarca turistin Louvre Müzesi’ne geldiğinde en çok görmek istediği eserdir.Genellikle önünde kuru bir kalabalık görürsünüz.

28 Temmuz Özgürlük Resmi

Fransız devrimini ince dokunuşlarla çizen Delacroix özgürlüğü bütün yaşanmışlıkları ile yansıtmıştır.Louvre Müzesinde Fransızların bakıp duygulandığı bu mükemmel çizimi mutlaka görmelisiniz.Fransızlar için en az Mona Lisa kadar değerli, bizim içinse ilham alacağımız bir tablodur.28 Temmuz’da yapılmış olan Fransız ihtilalinin yeni bir çağ başlattığı zamanlarda o duygularla çizilen bir eser ve derin bir anlamı var.

Mısır Koleksiyonu

Sadece Fransa tarihi değil Mısır tarihindeki eserlerden birkaçı’da burada var.Özellikle’de çömelmiş, oturmuş yazar adlı heykeli herkes görmek istiyor.

Çömelmiş Yazan Heykeli

Bu heykel 17. yüzyıl’da Mısır topraklarında bulunduğu gibi Louvre Müzesi’nin yolunu tutmuştur.Gene Mısır halkı için önemli bir mesaj içeren Çömelmiş Yazan Heykeli’ni Paris’teki Louvre Müzesinde görebilirsiniz.

İslami Eserler

Louvre Müzesinde 12 İslami eser vardır.Görmeniz gerekenler arasında yer alanlar El-Mughira’nın Pyxid’i ve Fransa kralına hediye edilenlerdir.Louvre Müzesi bünyesinde bulunan İslami eserler arasında Türklerin büyük padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman hanın 2 adet geçmişten kalan eseri var.Kanuni Sultan Süleyman’ın kılıcının ve iznik izlerinin bu müzede sergilendiği biliniyor.Fakat Türkler tarafından çok fazla ziyaret edilmeyen bir yapı olduğu için Türk eserleri olsa dahi ülkemiz kökenli kişilerin çok az rağbet gösterdiği açıklanmıştır.

Yunan Koleksiyonu (Yunanlıların Eserleri)

Yunan koleksiyonlarından Louvre Müzesinde artık bolca bulabilirsiniz.2 Yüzyıl önce bu müzenin içinde çok az Yunanlı eseri vardı fakat artık çoğalması sebebi ile heykellerin, resimlerin ve değişik bir çok türden eserin tutulması için yeni bir salon açılmıştır.Yunanlı eserlerinin %90 kısmını Yunan mitolojisindeki tanrıların siluetleri oluşturuyor.Afrodit, Hermes, Zeus, Poseidon, Hades, Herkül ve mitolojide çok bilinen tanrıların heykellerini görebilirsiniz.

Hermes Antik Yunanlı Heykeli

louvre müzesi - hermes heykeli
Louvre Müzesindeki Hermes heykeli

Zeus’un namı diğer oğlu olan Hermes’in louvre müzesindeki heykeli buradadır.Eser sahibi Zeus’un Hermes’e verdiği hız gücünü ayakkabılarında sembol haline getirdiğini dikkat çekerim.

Louvre Müzesi Nerede Bulunuyor ?

Avrupa ülkelerinin en önde gelenlerinden biri olan Fransa‘nın Paris şehrinde konumlanmıştır.Louvre Müzesi Paris’in göbeğinde bulunduğu için ulaşım sıkıntısı çekmezsiniz.Oralarda kime sorsanız nerede olduğunu tarif edebilecek kadar ünlü bir yerdir.Paris sınırları içerisinde 15’den fazla otobüs hattı ve metrosunun’da durağı Louvre Müzesi için ayrılmıştır.

Louvre Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Louvre Müzesi ücretli olsa’da çok pahalı değil.Paris’in şartlarına göre 15€ gibi çok normal bir fiyata sahiptir.Gencinden yaşlısına her ferdin faydalanabileceği bir ücret belirleyen Fransız hükümeti aslında burada güzel bir strateji uygulamıştır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Louvre müzesine Fransa turumuzda arkadaşlarımızla 5 kişilik ekip olarak gitmiştik.O zamanlarda ödül aldığı yıllardı ve çok kalabalıktı.Cidden sizinde yazdığınız gibi çok büyük bir alana sahip.5 Kişi gezmemize rağmen içinde kayboluyorduk hatta bir ara hiç bitmeyeceğini bile düşündük.