İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Asya
  3. Lut Gölü : Suya Batmak İmkansız

Lut Gölü : Suya Batmak İmkansız

Lut Gölü Suya Batmak İmkansız

Yüzde 33 tuz oranıyla Dünyanın en tuzlu üçüncü gölü olan  Lut Gölü , Dünyada deniz seviyesinden en alçak bölgesinde bulunan ,İsrail ve Filistin arasında yer almaktadır. Gölün tuz oranı çok fazla olması nedeniyle hiç bir canlıya uygun değildir.Hiç bir canlının yaşamadığı bu göle Ölü Deniz (Dead Sea) olarak da bilinmektedir. Dünyada ki birçok denizden daha fazla özelliği ve ilgin hikayesi ile Lut Gölü’nü birlikte inceleyelim.

lut gölü nerede

Lut Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İsrail ve Filistin’in doğusunda, Kızıldeniz‘in ise kuzeyinde yer alan Lut Gölü, Ürdün arasında kalmış bir sınır hattında yer almaktadır. Göle ulaşım İsrail üzerinden oldukça zordur.Vize işlemleri için oldukça uğraştıran İsrail tarafından göle gitmenizi tavsiye etmem.Filistin içinde aynı şeyler geçerlidir. buradan da İsrail vizesi almanız gerekecektir.Çoğu kişi gibi bende vize istemediği için Ürdün üzerinden göle ulaştım. Lut Gölü’ne Amman merkez’inden yarım saatlik bir minibüs yolcuğu ve daha sonradan 15 dakika da bir taksi yolculuğu ile göle rahatça buradan ulaşabilirsiniz. Kendiniz gitmek istemezseniz Merkezden hareket eden Lut Gölü turlarına katılarak burayı ziyaret edebilirsiniz.

lut gölü hikayesi

Lut Gölü Hakkında Bilgiler

Deniz seviyesinden en aşağıda olan göl, 600 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır.  Gölün ortalama derinliğin 146 metre, en derin noktası ile  376 metredir. Gölün en dikkat çekici olan özelliği ise yıl içerisinde sürekli  30 ile 33 tuz oranına sahip olmasıdır.Bu kadar yüksek tuz oranına sahip olması nedeniyle içerisine girdiğiniz zaman batmanız mümkün olmuyor. Göl sizi her türlü kaldırıyor. Göl içerisine gireceksiniz kesinlikle sırt üstü yatmanız gerekir.Eğer kafanızı suyun içerisine sokarsanız yoğun tuz nedeni ile çok kötü bir şekilde yakabilir. Ayrıca ayağınızda yara veya yarık varsa yanınıza mutlaka deniz ayakkabısı almalısınız. O yüzden bu bilgileri bilmenizde fayda var.

lut gölü hakkında bilgiler

Lut Gölü’nü bu kadar popüler olmasının bir diğer neden ise  kutsal kitaplar ve efsanelerde gölden bahsetmeleridir. Ayrıca göl suyu sedef ve cilt hastalıkları gibi bir çok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.Ziyaretçilerin gelmesinin bir nedeni de bu yüzdendir. Sadece suyu ile değil buradaki çamuru da bir çok kozmetik firması alıp ürünlerinde kullanmaktadır. Buradaki çamurlarda suyu kadar cilde iyi geldiği söylenmektedir. Doğanın mucizelerine inanıyorsanız buraya gittiğinizde mutlaka bu çamuru denemelisiniz.

Lut Gölü Hikayesi

Hikayesi oldukça ilginç olan Gölün ismi, Lut Peygamber’den gelmektedir. Hz. Lut’un peygamber olarak gönderildiği, Lut Kavmi’nin yaşadığı Sodom ve Gomore şehirleri kitaplarda ise günahkar şehir olarak geçmektedir.Ayrıca bu şehirlerin bu gölün altında kaldığına dair inançlar vardır.Tabi bu kutsal kitaplara ve efsanelere göredir. MÖ 1900 yıllarına kadar var olan Lut Kavmi İslam dininde eşcinsel halkı nedeniyle bir çok felakete uğrayan kavim ve Allah tarafından yok edilen bir kavim olarak geçmektedir. Bu doğal afetlerin tarihte yaşandığına dari bölgede bir çok iz bulunmaktadır. Ayrıca şehir içinde bulunan kraterler, deprem izleri, volkanik kalıntılar ve çoraklaşmış toprak bizlere önceden olan şehrin gölün içinde kaybolduğuna dair ipuçları vermektedir. Ancak şehrin tarihi eserlerin hiç kalıntı kalmamıştır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap