İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Madrid Gezilecek Yerler

Madrid Gezilecek Yerler

Madrid Gezilecek Yerler

İspanya’nın başkenti ve dünyanın en önemli merkezlerinden biri olan Madrid Avrupa kıtasının en kalabalık şehirlerindendir. İspanyanın tam ortasında bulunan en yüksek rakımlı şehirlerinden biri olan Madrid’de sıcaklık da yaz aylarında oldukça yüksektir. Tarihe tanıklık etmiş günümüzde de sanatsal ve kültürel etkinlere ev sahipliği yapmaya devam eden şehrin dinamik yapısı ve eğlence dolu hayatı turistler için yapılacak etkinlikler listesini kabartıyor. Kozmopolit yapıya sahip Madrid’de farklı diller ve kültürler yer alıyor. Şehir hem başkent olması hem de yeni kurulmuş sayılmasından dolayı oldukça düzenli ve temiz. Birçok yapı 19. Yüzyıl sonlarında inşa edilmiştir. Ulaşım ağı oldukça gelişmiş olan şehirde gezerken kaybolmanız neredeyse imkansız. Şehir de futbol da önemli spor dalları arasında. Önemli spor müsabaklarının yer aldığı şehir bu sayede çok sayıda ziyaretçiye de kapılarını açıyor. Gösterişli meydanları ve dopdolu eğlence dünyasıyla Madrid’de enerjiniz yüksek olmalı.

Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Madrid insanlarının çok renkli ve farklı kültürlerden olmasıyla özgür ruhlu bir şehirdir. Şehre ilk ayak bastığınızda kalabalık olması sebebiyle karışık gelebilir. Neredeyse tüm meydan ve civardaki kafeler, restoranlar her saatte dolu gibidir. İspanyanın Endülüs bölgesinde yer alan şehirlerine nazaran Madrid’de gerçek ispanyol ruhunu da bulabilirsiniz.

Madrid Kraliyet Sarayı ve Bahçeleri

Madrid Kraliyet Sarayı ve Bahçeleri
Madrid Kraliyet Sarayı ve Bahçeleri

İspanyol krallığına ait bu sarayda günümüzde sadece resmi törenler yapılmaktadır. İç yapıda mermer ve maun ağaçlarının birlikte kullanıldığı mimari görülmeye değer. Yemyeşil bahçelere bakan saray 18. Yüzyılda inşa edilmiş. Neoklasik üslupta yapılmış bahçede ise pek çok  heykel ve özenli ağaçlar yer almaktadır.

Plaza Mayor

Plaza Mayor
Plaza Mayor

Meydan 1500’lerde yapılmış olup birçok tarihi olaya sahne olmuştur. Çevresi binalarla donatılmış ihtişamlı yapı ilk zamanlar çeşitli gıda ürünlerinin satıldığı Pazar yeri olarak kullanılmıştır. Bina önündeki meydan Madrid’in değişik sokaklarına açılıyor. Geziye başlangıç konumu olarak da uygun seçim olabilir.

Prado Müzesi

Prado Müzesi
Prado Müzesi

Prado Müzesi içerik bakımından oldukça zengin olup müzede 5000’den fazla tablo sergilenmektedir. Francisco de Goya’nın ünlü resimlerinin birçoğu müzede yer almaktadır. 12. Yüzyıldan 19.yüzyıla kadar olan eserlerin hemen hemen hepsini içinde barındıran müzede İtalyan, İngiliz, Alman resimlerinin yanı sıra Neoklasik İtalyan heykelleri de yer alıyor.

Debod Tapınağı

Debod Tapınağı
Debod Tapınağı

Şehrin en ilgi çekici anıtların olan bu eski mısır tapınağı Mısırdan hediye olarak 1968’de Madrid’e getirilmiştir. Çok eski çağlardan kalmasına rağmen çok güzel korunmuş bu arkeolojik kalıntı süslemeleriyle dikkat çekiyor. Ayrıca tapınak etrafını saran bir bahçeye, bir havuza ve çeşmeye sahiptir.

Museo Sorolla

Museo Sorolla
Museo Sorolla

Bu müze ünlü İspanyol sanatçı Joaquín Sorolla’nın eserlerine ayrılmıştır. Ferah, aydınlık salonlara sahip müzede sanatçının çizimleri ve resimleri sergilenmektedir. Özelliklede verandasıyla görenleri etkileyen müze Endülüs tarzı karo işlemesiyle de hoş bir yapıya sahip.

Puerta del Sol

Puerta del Sol
Puerta del Sol

İspanyolca’da Güneş Kapısı anlamına gelen Puerta del Sol Madrid’in en işlek ve cazip meydanlarından biridir. Meydanın adı doğuya bakan ve güneş ışıklarıyla bezenmiş kapısından gelmektedir. Meydanın en önemli sembollerinden biri de Ayı ve Çilek Ağacıdır. Aynı zamanda şehrin armasında ve bayrağında da yer alan bu sembol halk için oldukça önemlidir. Heykel ağaca tutunmuş bir ayının çilek yemesinden oluşur. Şehirde anlatılan yaygın hikayeye göre Madrid’de bolca yetişen çilekler ve  tarlalarda gezen ayılar sembolize edilmiştir. Madrid’e gelip burada fotoğraf çekilmeyen neredeyse yoktur. Ayrıca bu sembol şehrin takımlarından biri olan Atletico Madrid’in de armasında yer almaktadır.

Caixa Forum

Caixa Forum
Caixa Forum

Burası Madrid’in en enterasan yerlerinden biri. Müze, 1899 senesinde şehrin sanayileşme sürecini güzel anlatan bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.  Özellikle de Fransız botanikçi Patrick Blanc’ın ilginç tasarımdaki düşey bahçesi en dikkat çeken bölümlerden. Müzede sürekli değişen çeşitli sergiler gerçekleşmektedir. Bu sebeple de her gelişinizde farklı bir deneyim yaşamanızı sağlar.

Real Madrid Stadyumu

Real Madrid Stadyumu
Real Madrid Stadyumu

Madrid diyince aklınıza sadece sanat ve tarih gelmesin şehir spor konusunda büyük üne sahip. Dünyanın en gözde futbol takımlarından biri olan Real Madrid’in bu muhteşem stadını buraya kadar gelmişken es geçmek olmaz. Dünyanın en iyi takımlarında sayılan Real Madrid başarısını aldığı kupalarla kanıtlanmış bir takım. Futbol burada çok rağbet görüyor. Şehrin insanın futbola olan merakını görünce şaşıracaksınız. Küçük çocuklar bile futbola ilgili olarak büyütülüyor. Burada televizyon ekranlarında gördüğünüz tüm kupaları canlı görme fırsatı sunuluyor. Aynı zamanda stada ulaşım da sandığınız gibi zor değil metroyla basit bir şekilde ulaşım sağlanıyor.

Plaza de la Villa

Plaza de la Villa
Plaza de la Villa

Madrid’in en eski plazalarından olan Plaza de la Villa şehrin tarihi merkezinde yer alıyor. Avusturya Hapsburg Hanedanlığı döneminde yapılmış olan plaza diğer plazalardan küçük olmasına rağmen daha çok ilgi görmektedir.

Museo Thyssen-Bornemisza

Museo Thyssen-Bornemisza
Museo Thyssen-Bornemisza

Burası güzel sanatlar müzesi olarak işlev görmektedir. 13. Yüzyıldan 20. Yüzyıla kadar sanata ev sahipliği yapan müzede yaklaşık 1000 tane eser bulunmaktadır. Eserler Rönesans, Romantizm, Rokoko, Barok dönem ve modern sanattan izler taşıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Çeşitli coğrafyaları araştırmak, okumak, gezmek, görmek ve bu deneyimlerimi yazıya dökerek sizlerle paylaşmaktan keyif alıyorum.

Yorum Yap