İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Malaga Gezilecek Yerler

Malaga Gezilecek Yerler

malaga gezilecek yerler

İspanya’nın güneyinde Endülüs Özerk Topluluğu içinde yer alan Malaga şehrinin Akdeniz’e kıyısı vardır. Malaga tam bir liman kentidir. Neredeyse yıl boyunca güneş alan bu kentte yaşanan sıcak iklimle birlikte palmiyelere sıkça rastlamak mümkün. Bu özelliği sebebiyle şehrin kurulduğu sahillere Güneş Sahilleri anlamına gelen “Costa Del Sol” deniliyor. Malaga küçük ve şirin bir yer olması sebebiyle bir gün gibi kısa bir sürede gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Malaga’da Görmeniz Gereken Gezilecek Yerler

Malaga şehir merkezine adım attığınızda sizi ilk önce Ana Katedral karşılıyor. Gezinizin başlangıç noktası olarak ve çevreyi gözlemlemeniz açısından burası doğru tercih olacaktır. Malaga diğer Endülüs şehirlerine göre daha yeni bir şehir olma özelliğine de sahip. Caddeler şık alışveriş mağazaları, sanatçılar ve müzisyenlerle dolu. Küçük bir şehir olsa da Malaga’da görmeniz gereken oldukça güzel gezilecek yerler var.

Malaga Katedrali

Barok ve Rönesans dönemi etkileriyle yapılmış bu güzel yapıyı mutlaka görmeniz gerekir. Bu katedralin en önemli dikkat çeken özelliği ise bir kulesinin inşasının yarım kalmış olmasıdır. Katedralin bu özelliği sebebiyle de “tek kollu kadın” yani La Manquita olarak adlandırılır.

Gibralfaro Kalesi

Bu kale şehrin en yüksek noktasından geçmektedir. Kaleden şehrin görüntüsü oldukça etkileyicidir. Kale yapıldığı dönemde bir süre deniz feneri olarak kullanılmıştır. Kalenin ismi de bu özelliğinden gelmektedir. Malaga kuşatmasında kale direnişçilerin merkezi olmuş ve ancak açlık sorunu sebebiyle teslim olmuştur. Bu sebeple de kale aynı zamanda şehirde direnişim simgesidir.

Picasso Malaga Müzesi

Ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso adına açılmış müzelerden biri olan Picasso Malaga Müzesi, sanatçının doğduğu kent olan Malaga’da yer alıyor. Müzeye ev sahipliği yapan Buenavista Sarayı, on altıncı yüzyıl Endülüs mimarisinin çok güzel bir örneğini sergilemektedir. Üvey kızı Christine ve torunu Bernard tarafından müzeye verilen 204 parça eser, Picasso’nun hayatındaki dönemleri ayrıntılarıyla yansıtıyor. Koleksiyonun öne çıkanları arasında Anne ve Çocuk , Acrobat, Kollarını Kaldırmış Kadın, Kafatası ve Üç Deniz Kestanesi ile Natürmort , Jacqueline Oturmuş, Bather ve Kılıçlı Silahşör eserleri bulunmaktadır.

Alcazaba De Malaga

Gibralfaro Kalesi dışında bir diğer askeri yapıda Alcazaba Kalesi’dir. 11. yüzyılın başlarında Hammudi Hanedanı tarafından inşa ettirilmiştir. İsmini “kale” kelimesinin Arapça karşılığından almıştır. Günümüzde arkeoloji müzesine ev sahipliği yapmakta olan kale, yüksek konumu sayesinde kentin ve Akdeniz’in muazzam manzarasını gezenlere sergiliyor.

Teatro Romano

Roma tiyatrosunun eşsiz örneklerindendir. Milattan önce 1. yüzyılda inşa edilmiş olan Teatro Romano, Alkazaba Kalesi’nin girişinde yer almakta olup ücretsiz girişle gezilmesi gereken yerlerdendir. Şehrin en eski tarihi kalıntısı olarak kayıtlara geçen tiyatro, kentin Roma egemenliği döneminden kalan tek yapısıdır.

Teatro Cervantes

Bu tiyatro binası Malaga doğumlu sanatçı olan Antonio Banderas’ın rol aldığı oyunlara sahne olma özelliği taşımaktadır.

Centro de Arte Contemporáneo (Çağdaş Sanat Merkezi)

Sanatseverler için Malaga’da uğranması gereken yerlerden biridir bu sanat merkezi. Burası 20. Yüzyıl sanatının sergilendiği modern bir sanat müzesi. Müzeyi ücretsiz olarak gezerek içeride ücretsiz internet ağı ve kafesiyle hoşça vakit geçirebilişiniz. Farklı sanatçılar ve eserlerle tanışabilirsiniz. Stephan Balkenhol’un büyük ahşap heykelleri görülmeye değer. Koleksiyonda çeşitli sanatsal akımlardan eserler bulunuyor ve düzenli olarak sergilenen sergiler mevcut. Temsil edilen sanatçılar arasında Louise Bourgeois, Olafur Eliasson, Damien Hirst, Julian Opie, Thomas Ruff ve Thomas Struth sayılabilir.

Malaga Parkı

Malaga parkı 800 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğinde üç farklı yürüyüş parkuruna bölünmüş, marinayla aranızda kalan yeşil alanı oluşturmaktadır. Bir yanda denizin mavisi diğer yandan yemyeşil ağaçların kokusuyla çok güzel deneyimler yaşayabilirsiniz.

Museo Carmen

16. Yüzyıldan kalma bu sarayda 19. Yüzyıl Endülüs ve İspanyol sanat eserleri sergilenmektedir. Tarihe meraklı olanların ilgisini çekebilecek bir yer.

La Concepción Jardin Botanico (Botanik Bahçeleri)

Fotoğrafçılar ve doğaseverler için eşsiz güzelliklere sahip bir botanik bahçesidir. 200’den fazla yetişkin ağacı olan 15 hektarlık bir alandır. Yine ücretsiz girişle sevenlerin ilgisini çekebilecek oksijen deposudur. Şehrin gürültüsünden sıkılıp egzersiz yapmak isteyen kafa dinlemek isteyenler için kurtarıcı bir seçenektir.

Atarazanas Market

Şehrin merkezinde yer alan bu ünlü pazarda çeşit çeşit taze yerel ve tropikal meyve sebze, mevsimlik balık, peynir gibi her türlü gıdayı bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra Larios Caddesin’de alışveriş yapabilirsiniz. Cadde üzerinde hem İspanya’ya özgü yerel şeyler bulabilir hem de ünlü dünya markalarının mağazalarını gezebilirsiniz.

Zafer Meryem Ana Bazilikası (Lackawanna)

Bu 17. Yüzyılda yapılmış Barok tarzda bir kilise olup aynı zamanda Malaga’nın en önemli kiliselerinden biridir. Kurucusu P. Nelson Baker’ın çok sayıda hayır kurumu olmasından dolayı, kilise Lackawanna’daki ziyaretçiler için popüler bir hac bölgesidir. Kilise, 15. yüzyıldan kalma Zafer Meryem Ana Tapınağı’nı içeriyor. Sığınağı süsleyen resim ve heykeller arasında, Pedro de Mena’nun iki heykeli var.

Malagada Ne Yenir?

Malagaya gitmişken mutlaka Akdeniz mutfağının lezzetlerine bakmanızı öneririz. Malaga’nın yerel lezzetleri arasında Paella, İspanyol omleti, baharatlı sosis, gazpacho(acılı sebze çorbası), Sangria ve Malaşa şarapları ünlü tatlar arasındadır. Malaga İspanya’ da yemek yemek için en doğru tercih olacaktır. Bu şehrin insanları yemeğe önem verir ve titizdirler. Los Patios De Beatas gastronomik anlamda en iyi restoranları olan Malaga’nın en popüler mekanlarından biridir. Los Patios de Beatas; İspanyol mutfağında aradığınız o yaratıcılığı size fazlasıyla sunuyor. Burada ne yiyelim diye soracak olursanız eğer, ton balığı tataki, hindistan cevizi yatağında siyah kod balığı ve levrek ceviche en çok sevilenlerden. Restoran öğlen 14:00-16:00 ve akşam 20:00-23:30 saatlerinde hizmet veriyor. Diğer saatler malum siesta halleri.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap