İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Doğu Anadolu Bölgesi Makaleleri
 3. Malatya Gezilecek Yerler

Malatya Gezilecek Yerler

Malatya Gezilecek Yerler

Kayısının başkenti olan Malatya, eski çağlardan beri Orta Asya, Orta Doğu ve Mezopotamya’dan gelen ticari yolların kesiştiği önemli bir yerleşim merkezidir. Tarihinin 9000 yıl öncesine dayandığı söylenilen Malatya’da, Hitit, Asur, Pers, Roma, Arap ve Bizans uygarlıkları izler bırakmıştır. Doğal güzellikleri ile tarihi ve oldukça zengin kültürü ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Burada gezilip görülmesi gereken yerler şehrin merkezinde toplanmıştır.Ancak bir kaç yer şehrin dışında yer almaktadır. İçerisinde barındırdığı çeşitlilik ve gezilecek yerlerin bazıları uzak ilçelerde yer aldığı için Malatya seyahatinize iki gün ayırmanız yeterli olacaktır. Malatya’nın gezilip görülmesi gereken yerlerine yakından bakalım.

Malatya Gezilip Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Şehirde gezilecek bir çok yer Eski Malatya olarak bilinen Batalgazi ilçesinde bulunmaktadır. Burada ve şehrin dışındaki illerde gezilecek tarihi ve doğal güzellikleri sizler için listeledik.Bu listede yer alan bir çok yapıyı ve tabiat harikalarını ziyaret ederek Malatya’da harika günler geçirebilirsiniz.Şimdi dilerseniz Malatya’yı birlikte keşfedelim.

Beşkonaklar

1900’lü yıllarından başında bir birlerine bitişik olarak inşa edilen konaklar sivil mimarinin en güzel örneklerini oluşturmaktadır. Her konak beşer olarak yan yana olduğu için yöre halkı buraya Beşkonaklar ismini layık görmüştür. Günümüzde bu konaklar çeşitli sanatsal ve kültürel amaçlı bir çok hizmet vermektedir. Beşkonaklar ,Sinema caddesi üzerinde yer almaktadır.Buraya geldiğinizde harika bir mimari ile karşılaşacaksınız. 

Beşkonaklar

Malatya Müzesi

Malatya’da tarih boyunca yaşamış olan uygarlıkların bıraktığı eserleri ve bu eserler hakkında bilgi almak istiyorsanız Malatya Müzesine gelmeniz yeterlidir. 1970’li yıllardan beri toplanan ve bulunan eserler bu müzede sergilenmektedir.

malatya müzesi

Malatya Müzesinde Neolitik çağlardan başlayarak Hitit, Urartu, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait yaklaşık 15.000 eser burada sergilenmektedir. Arslantepe Höyüğü, Cafet Höyük, Köşker Baba, Değirmen ve İmamoğlu Tepe kazılarında bulunan eserler ziyaretçileri bekliyor.Ayrıca müzeye giriş ücretsizdir.

Arslantepe Höyüğü

Yukarıda da bahsettiğim gibi eski uygarlıklara ait bir çok eserin çıkarıldığı Arslantepe Höyüğü, Malatya’nın merkezine 7 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Burası Türkiye’nin en büyük höyüklerinden birdir. Burada ilk kazılar 1932 yılında Fransızlar tarafından başlatılmıştır. Daha sonradan ise 1960 yılında ise La Sapianz üniversitesinden gelen İtalyan arkeologları kazılara devam etmiştir. Buradan çıkan bir çok değerli eserlerin bazıları Ankara’da bulunan Anadolu medeniyetleri müzesinde diğerleri ise Malatya Müzesinde yer almaktadır. Ayrıca burada M.Ö 3600-3550 yıllarından kalan bir tapınak ortaya çıkartılmıştır. Arslantepe günümüzde açık hava müzesi olarak hizmet verip ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkartmaya hazırlanıyor.

Arslantepe Höyüğü

Günpınar Şelalesi

Malatya’ya geldiğinizde uğramanız gereken yerlerden bir de Darende. Burası tarihi ve Günpınar Şelalesi ile karşılayacaktır. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Darende, ilim ve kültür beldesi olarak önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden yüzyıllarca ticaret merkezi olmuştur.

Günpınar Şelalesi

Ziyaretçilerin gözdesi olan Günpınar Şelalesi, çevresinde bulunan ağaçlar ve yüksekten düşen suları ile bizleri büyülemektedir. Günpınar Çayından oluşan şelale yıl içerisinde bir çok turiste ev sahipliği yapmaktadır.Ayrıca buraya kadar geldiğinizde mutlaka Sulu Mağara’yı da ziyaret etmeyi unutmayın.

Somuncu Baba Türbesi 

İnanç Turizminde de oldukça popüler bir yer olan Darende’de yer alan Somuncu Baba Türbesi, Osmanlı padişahlarından Yıldırım Beyazid döneminde yaşamış, 1412 yılında vefat etmiştir. Muhteşem mimarisi ve çevresinde yer alan külliyesi ile  sizlere sunduğu doğal güzelliklerde huzur bulabileceğiniz harika bir yer olan Somuncu Baba Külliyesi Malatya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor.Buraya gittiğinizde yakınlarda bulunan Tohma Çayını da ziyaret etmeden ayrılmayın.

Somuncu Baba Türbesi 

Tohma Kanyonu

Türbe’nin hemen yanı başında bulunan Tohma Kanyonu , Darende’nin en ilgi çeken doğal güzelliklerinden biridir. Kanyon boyunca sus sesleri eşliğinde harika doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Tohma Kanyonu

Malatya Kalesi 

Merkeze yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer alan Malatya Kalesi,Battalgazi ilçesinde bulunmaktadır. Malatya Kalesi M.S 78 yılında yılında inşasına başlamışlardır. Ancak uzun yıllar boyunca inşası tamamlanamayan kale Bizans imparatoru, Justianus döneminde tamamlanmıştır. Kale Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de geçmektedir.Kale tarihi bulgulara göre 11 adet kapısı, 95 burcu ve 250 metre yüksekliğinde surları bulunmaktaymış. Tarih boyunca belirli bir bölümü tahrip olan kalenin restorasyon çalışmaları Battalgazi ilçesi tarafından yaptırılmıştır. Kesinlikle görülmesi gereken bir tarihi yapı mutlaka ziyaret edin.

Malatya Kalesi 

Levent Vadisi

Malatya merkeze yaklaşık 47 kilometre uzaklıkta bulunan Levent Vadisi, Akçadağ ilçesinde bulunan Levent Köyünde yer almaktadır. Malatya’nın doğal güzelliklerini oluşturan yerlerden biri olan Vadi de son yıllarda kamp ve doğa yürüyüşleri oldukça popüler olmuştur. Vadi içerisinde ki ilginç yüzey şekilleri ve oldukça derin olan yamaçları keşfettikçe hem çok şaşıracaksınız hem de  vadiden oldukça keyif alacaksınız.

levent Vadisi nerede

Arapgir Kalesi

Şehrin tarihini gözler önüne seren tarihi yapılardan biri olan Arapgir Kalesi, ismi bulunduğu Arapgir ilçesinden almaktadır. Tarih üzerinde kale hakkında çok fazla bilgi yoktur.Ancak 14.yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Döneminde çok stratejik bir komda yer aldığı bilinmektedir.Kalenin yapımında molozlar kullanılmıştır. Malatya Kalesi kadar olmasa da oldukça popüler bir yerdir. 

Malatya Atatürk Evi

Atatürk Malatya’ya ilk geldiği zaman burada konakladığı yer olan Eski Türk Ocağı, 1981 yılında düzenlenerek Atatürk Evi olarak ziyaretçilere kapılarını açmıştır. Binanın içerisinde Atatürk’ün konakladığı zaman kullandığı masa, işlemeli sehpa ve bir koltuk bulunuyor. Müzenin girişinde solunda ise Atatürk kitapları sergilenmektedir. Ulu önderimize ait birçok eseri burada görüp bu müzeye hayran kalabilirsiniz.

Malatya Atatürk Evi

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Birçok tarihi yapı gibi Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’da Battalgazi ilçesinde yer almaktadır. Osmanlı kervansarayı mimarisini ve özelliklerini taşıyan tarihi yapı, 4.Murat tarafından 1637 yılında silahtarı olan Bosnalı Mustafa Paşa adına inşa edilmiştir.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

3 senelik bir restorasyon çalışması sonrası ziyarete açılan Kervansaray içinde barındırdığı ebru,çini ve seramikler ile ziyaretçilerin ilgisini bir hayli çekmektedir.İçerisinde bir çok etkinlik yapabileceğiniz Kervansaray her yıl bir çok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.Hem tarihi ile hemde içinde katılabileceğiniz bir sürü aktivite ile Kervansarayda harika saatler geçireceksiniz.

Battalgazi Ulu Camii

İsminden de anlaşılacağı üzere Battalgazi ilçesinde yer alan Battalgazi Ulu Camii, 1220‘lü yıllarda I. Alaaddin Keykubat emri ile Yakub Bin Ebubekir tarafından yapılmıştır. Cami tarih boyunca bir çok dönemde restore edilmiştir. Üzerinde çok çalışma yapılmış olsa da bazı parçaları orijinal olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Cami içerisinde bulunan hat yazıları Ahmed Bin Yakub tarafından yapılmıştır.Caminin içerisi adeta İslam Müzesi gibidir. Ulu Camii içerisinde harika eserler ile karşılaşacaksınız.

Battalgazi Ulu Camii

Yeşilyurt

Gezi durağınızın en son rotası olan Yeşilyurt, Malatya İli’ne bağlı bir ilçedir.Çevresinde barındırdığı doğal güzellikler sayesinde yıl içerisinde bir çok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.Bura bulunan ormanlarda piknik yapıp doğa yürüyüşlerine katılabilirsiniz.Sıcak kanlı insanları ile Yeşilyurt içerisinde bulunan pazardan el yapımı ürünler bulmanızda mümkündür.Sevdiklerinize buradan güzel hediyeler alabilirsiniz.

malatya Yeşilyurt

Malatya Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesin’de Yukarı Fırat Havzasında yer alan Malatya, doğu ile batı arasında kalan önemli geçiş noktalarından biridir.797.036 kişilik nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık şehirler arasında yer alır. Şehre ulaşım için bir çok alternatif vardır. Havayolu ve karayolu ile ulaşım sağlayacağınız şehre havalimana uzaklığı 30 kilometredir. İstanbul veya Ankara üzerinden Erçah havalimanına bir çok sefer düzenlenerek rahatça ulaşabilirsiniz. Karayolları üzerinden ise İstanbul’dan sırayla Ankara ve Kayseri yollarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Ek bir bilgi olarak buraya demiryolu ile ulaşmak isteyenler için Ankara’dan buraya tren ile ulaşmanız mümkündür. Fırat Ekspresi, Güney Kurtalan Ekspresi ve Van Gölü Ekspresi rotası ile Malatya’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Malatya Konaklama

Son yıllarda Turizm merkezi haline gelmiş olan şehir Malatya’da bir çok konaklama ve her türlü bütçeye uygun tesis bulunmaktadır. 5 yıldızlı otellerden hariç şehirde bir çok polis evi ve öğretmen evi bulunmaktadır. Sizler için en iyi puan ve yorum almış otelleri sizler için listeledik. Aşağıdaki listeden dilediğiniz otellerden birini seçip konaklayabilirsiniz. 

 • Grand Saray Hotel
 • Anemon Malatya Otel
 • Ramada Plaza Altın Kayısı
 • Grand Aksaç Hotel
 • Malatya Yeni Otel
 • City Kent Hotel
 • Anatolia Boutique Hotel
 • Avşar Otel
 • Divalin Hotel
 • Hotel Kırçuval
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap