İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Avrupa Kıtası Yazıları
 3. Malta Adası Gezi Rehberi

Malta Adası Gezi Rehberi

Malta Adası Gezi Rehberi
1

Malta’yı ilk duyduğunuz büyük ihtimalle aklınıza dil okulları gelmiştir.En uygun fiyatlı yurt dışı dil okulları burada olduğu için bir çok kişi burayı böyle bilmektedir.Fakat çoğu kişide  Malta Adası nerede olduğunu ve nasıl gidilir ? sorusunun cevabını bilmemektedir.Yaz aylarında kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri olan Malta Adasını sizlere gitmeden önce bilmeniz gerekenleri göstereceğim.

Malta Adası
Malta Adası

Malta Adası Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Malta Adası Akdeniz Bölgesi üzerinde İtalya yakınlarında olan Malta 7 adalardan oluşmaktadır.Ancak sadece iki büyük ada Gozo ve Malta’da yerleşim yerleri bulunmaktadır.Dünyanın en küçük ülkelerden biri olan Malta Adası bir şehirden diğer şehre en uzak mesafen 50 km. yani yaklaşık 1 saat. Hatta Malta, Dünya’nın en küçük 10. ülkesi arasında yer almaktadır.Bu küçük ülkeye gitmek istiyorsanız havaalanından uçakla ulaşım sağlanmaktadır.Direkt olarak gitmek istemezseniz İtalya üzerinden de ulaşım mevcuttur. Bir çok çiftin rotası olan bu yerin tarihine yakından bakalım

Malta Adası Kısa Tarihi

Akdeniz Bölgesinin en soyutlanan kara parçalarından biri olmasına rağmen yerleşimi Milattan önceye dayanmaktadır. Neolotik Döneme ait kalıntılar bulunmuştur.Daha sonraki yıllarda Akdeniz’de ticaretin patlak vermesi ile konumunun ve limanların avantajı sayesinde gündeme gelen Malta Adası sırası ile Fenike, Kartaca, Roma, Bizans, Arap ve İspanyol egemenliklerin izlerini taşımaktadır. Malta’nın eski çağlardan kalma ünlü 11 anıt yapısı Kalıntılar UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunmakta ve genellikle dünyanın en eski desteksiz ayakta kalmış yapılarından biri sayılmaktadır.

Malta Adası Tarihi

Malta Adasında Gezilecek Yerler

Şimdi sizlere Malta adasında gezilecek yerleri listeliyoruz. Burayı gezen ve beğenen kişilerin seçtiği destinasyonlar sizlerle.

Saint John Manastırı

Saint John Manastırı gezilecek ilk duraklarda yer almaktadır. Bu tarihi yer Graubünden Kantonundaki Müstair köyündeki eski bir Benediktin manastırıdır. St.John Benediktin Manastırı, günümüzde kaybolmuş olan Şarlman İmparatorluğuna ve sanatına sıra dışı bir şekilde tanıklık etmiştir. Karolenj sanatının çok iyi derecede korunmuş mirası nedeniyle, 1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine eklenmiştir.Burayı gezerken tarihi anılar gözünüzde canlanacaktır.

Saint John Manastırı

Azure Window

Eğer sizlerde Game of Thrones hayranıysanız buraya kesinlikle uğramanız gerekmektedir.Dizinin bir bölümü burada çekilmiştir.Seyahatiniz sırasında bu bölümler aklınıza gelecektir.Türkçe ismiyle Azure Penceresinin mükkemlel doğal harikasını gördüğünüzde denizin esintisi sizlere Game of Thrones müzikleri gibi gelecektir.Bu yer şekli sayesinde turistlerin odak noktası olmayı başarmıştır.Fakat sizlere çok üzülerek söylüyorum artık bu yapıyı görmeniz maalesef mümkün değildir. Bunun nedeni 8 Mart 2017’deki Malta Adasından çıkan aşırı büyük fırtınadan dolayı bu güzeller güzeli doğa harikası ,kırılıp kızgın denizin içine gömülmüştür.Doğa yaptığı güzelliği tekrar kendi elleri ile geri almıştır.

Azure penceresi öncesi
Azure Windows Öncesi
Azure Windows sonrası
Azure Windows Sonrası

Comino Adası

Malta’nın 7 küçük adalarından biri olan Comino Adası tatilcilerin gözde adasıdır.Malta Adasından kalkan feribotlar ile buraya ulaşıp sağlayıp,güzel plajında denizin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Burayı meşhur kılan başka bir şey ise Mavi Lagün’dür.Yaz ayında buraya giderseniz denizin en berrak olduğu zamanları görebilir ve güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Comino Adası

Gozo Adası 

Malta’nın ikinci en büyük adası olan Gozo Adası Vapur ile 25 dakikalık bir geçişten sonra kolayca ulaşım sağlayıp birçok tapınak ve doğal güzellikleri bulunan bu yeri doyasıya gezebilirsiniz.

Gozo Adası 

Popeye Village Fun Park

Malta adasının Melieha bölgesinde yer alan ve 1980 yılında gösterime giren Popeye filmi için yapılmış olan bir eğlence parkıdır.Gezi rotanız için alternatif bir yer olan Eğlence parkında eğlenip film sahnelerin nasıl çekildiğini görebilirsiniz.Buranın giriş ücretleri şöyledir:

Kış Ayında : 10 Euro

Yaz Ayında : 13,5 Euro

Popeye Village Fun Park

Mosta Dome Kilisesi

Malta’nın Mosta şehrinde bulunan Mosta Dome Kilisesi, Aziz Meryem Kilisesi olarak da bilinir. 37,2 metrelk kubbe çapı ile Avrupa’daki ve dünyadaki en büyük 3. kubbeye sahip kilise listesinde yer almaktadır.

Mosta Dome Kilisesi

Mimar Giorgio Grognet de Vasse tarafından inşa edilen kilisenin kubbesi çok fazla büyük olduğu için bunu kaldırabilecek 9,1 metre genişliğinde duvarları çok özel bir şekilde inşa etmişlerdir.Mimarisi için bile görülmeye değer hoş bir kilise.

Hagar Qim ve Mnajdra Tapınakları

Havaalanına çok yakın bir mesafede bulunan Hagar Qim ve Mnajdra Tapınakları Bu megalitik tapınaklar dünyanın en eski dini merkezlerinden biridir. M.Ö 360 yılında yapıldığı söylenmektedir.UNESCO tarafından koruma altına alınması 1992 yılında gerçekleşmiştir.Malta adasının sahip olduğu bir çok kireç taşı kullanılarak inşa edilmiştir.Birçok arkeolojist bilim insanları günümüzde bile hala çalışmalarını burada sürdürmektedirler.Tapınak içerinde çıkan bir çok tarihi kalıntıları müze içerisinde görmek mümkün.Bu tapınakları ziyaretinizde sizlere izletilen filmler ile burayı çok daha iyi tanıma imkanı sağlamaktadır.

Hagar Qim ve Mnajdra Tapınakları

Mdina Eski Şehir

İlk yerleşim yerlerinden biri olan Mdina‘nin tarihi 4000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Söylentilere göre, M.S. 60 yılında Havari Aziz Paul‘un gemi kazasi gerçirdikten sonra Adalarda kaldığı yer burasıymış. Sonradan, Aziz Paul’ün, Rabat’taki  şehir surlarının dışında bir yerde maruf mağara içinde sığınmıştır. Sessiz Şehir adıyla bilinen bu şehir kültürü ve dini yerleri ile bilinmektedir.Yakınında bulunan adalarda tarihi açıdan ve ülke açısından büyük rol oynamıştır.

Mdina Eski Şehir

Mdina Eski Şehir, Avrupa’nın en antik su şehri olarak da bilinen yer, eski taştan yapıların görkemi sizlerin ilginizi çekebilir ve dar sokaklarında bolca zaman geçirebilirsiniz.

Sliema

Mağazaları ve alışveriş merkezi ile oldukça merkezi bir şehir olan Sliema. St. Julians ile karşılıklı iki yarım adadan oluşmaktadır.Gece hayatının en yoğun yaşandığı bu şehirde bir çok bar ve restorantları ile güzel geceler geçirip eğlenebilirsiniz.

Sliema

 Valletta

Malta’nın başkenti olan Valletta şehri  ülkenin en kalabalık bölgesidir.Başkent olduğundan dolayı bir çok tarihi binaya burada rastlamaktayız.Buranın başka bir özelliği ise Osmanlı İmparatorluğu’nun 16. yüzyıl’da kaybettiği kuşatma sonucu yaşamının yitirmiş şehitlerimizin anıtı da bulunmaktadır.Burayı ziyaret ettiğiniz muhakkak uğramanız gereken yerlerden biridir.

Valletta

Malta Adasında Yapılacak Etkinlikler

Eğer adrenalin spor tutkunuysanız Malta Adası tamda sizlere göre bir yer.Bir çok etkinliğin yanı sıra dağ bisikleti,rüzgar sörfü,kaya tırmanışı,yamaç paraşütü ve tüplü dalış gibi etkinlikler ile sizlere hoşça vakit geçirme imkanı sunuyor. Bir Ada ülkesi olduğu içinde dalış yaparak bu ülkenin bir de deniz altındaki güzelliklerine mutlaka göz atmalısınız.

Malta Adasında Konaklama

Buraya geldiğinizde aklınızda Malta’da nerede kalınır ve en uygun oteller hangisi gibi sorular varsa sizler için her bütçeye uygun bir çok oteli listeledim. Ada ülkesi olduğu için çoğu ziyaretçi deniz tatili nedeniyle gelidğinden daha çok sahil otelleri tercih edilmektedir.Bu otellerin aksine bir çok hostel de bulunmaktadır.Bu sayede konaklamayı daha uyguna getirip bir çok yer gezip görebilirsiniz.Önerdiğim oteller şunlardır :

 • The Bugibba Hotel – Çift Kişi 163 TL
 • Il Palazzin Hotel   – Çift Kişi 311 TL
 • Hotel Santana  – Çift Kişi 218 TL
 • Topaz Hotel – Çift Kişi 137 TL
 • Qawra Point Holiday Complex – Çift Kişi 139 TL
 • The Santa Maria Hotel – Çift Kişi 163 TL 
 • SUNSTONE Boutique Guest House – Çift Kişi 93 TL
 •  Relax Inn Hotel – Çift Kişi 83 TL
 • Qawra Palace Hotel – Çift Kişi 250 TL
 • Salini Resort – Çift Kişi 500 TL 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap