İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Ege Bölgesi Makaleleri
 3. Manisa Gezilecek Yerler

Manisa Gezilecek Yerler

Manisa Gezilecek Yerler

Ege Bölgesinde yer alan Manisa, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile Türkiye’de öne çıkmaktadır. İzmir’e yakın olması ile de büyük avantaj sağlayan şehrin şifalı meshir macunundan tutun, Sultaniye üzümü ile de bilinen şehrimizin daha bir çok özelliği ile diğer şehirlerden ayrılmaktadır. 

Yeşil alanların bolluğu binlerce tonu barındıran Spil Dağı,sıcakkanlı insanları, çiçeklerle bezenmiş sokakları, miskin sokak kedileri ve şirin evleri ile ünlü olan şehrimiz Manisa’da gezilecek bir çok yer vardır.Gelin bu turistik ve doğal güzellikleri bulunan yerleri yakından inceleyelim.

Manisa Gezilecek Yerler Listesi

Türkiye’mizin Ege bölgesinde en büyük ikinci şehri olan Manisa tarihi kültürü ve doğa harikaları ile bilinmektedir.Burayı ziyaretinizde Cirit Festivallerinden ve Mesir Festivaline kadar bir çok etkinlik yapıp ayrıca bir çok yer gezip görebileceğiniz Manisa’da gezilecek  yerler listesini siz değerli okuyucularımız için derledik.Gelin bu yerlere göz atalım.

Kula Evleri

Osmanlının sivil mimarisini hala günümüzde de görmekte olduğu Kula evleri Kula ilçe merkezinde yer alır. Ahşap malzemelerden yapılan bu yapılar işçilikleri ile ön plana çıkmaktadır.Osmanlı döneminden kalan ve bir çoğu restore edilen evler diğer bir çok ev ile aynı özelliği taşımaktadır. Hepsinde mutlaka bir avlu ve sokağa bakan bir pencere bulunmaktadır. Osmanlı’nın dokusunu çok yakından hissettiğimiz bu evlere adeta Açık Hava Müzesi izlenimi vermektedir. Manisa’ya uğradığınızda bu evleri ziyaret etmeden sakın geçmeyin.

manisa kula evleri

Sart Antik Kenti

Gediz vadisinde bulunan Sart Antik Kenti, ilçe merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kazıların hala günümüzde devam ettiği bu tarihi yerde yerli ve yabancı turistin yoğun ilgi gösterdiği  yer olarak Artemis tapınağı,küçük kiliseler, dükkanlar sinagog ve altın arıtma evi  adında tarihi yapılar bulunmaktadır. Bu kalıntılar üç bölgeden oluşmaktadır.

Sart Antik Kenti

Bu bölgelerden biri olan Akropol M.Ö. 5. yüzyılda Likyalılar döneminde surlar ile çevrilmiş olan bölge şehrin çarşı kısmı bulunmaktadır.Yüksek tepe üzerine kurulmuş olan yerde Yunanlılara,Perslilere ve Bizanslılara ait bir çok tarihi eser bulunmaktadır.

Yukarı Sart bölgesinde üst bölümde de bahsettiğim gibi bu kentte çok fazlası ile tarihi yapı bulunmaktadır.Bu bölgede bulunan Artemis Tapınağı Helenistik dönemde inşa edilmiş olan ve turistler için vazgeçilmez bir yerdir. Kocaman boyutlara sahip mermer sütunları bulunan Artemis Tapınağında  görkemli bir manzara bulunmaktadır. 

Aşağı Sart bölümünde ise Dünyanın ilk M.S. 3. yüzyılda inşa edilmiş olan Sinagogu yer almaktadır. Ayrıca Roma ve Bizans dönemine ait olan hamamların keyfini burada çıkarmanız mümkündür.

Şaşırtıcı derecede bir çok tarihi esere ve medeniyetin izlerine sahip olan Sart Antik Kenti’ni ziyaret etmeden bu bölgeden ayrılmayın.

Kurşunlu Kaplıcaları

Şifası ile de bilinen Şehir Manisa’da Yalancı Cennet görünümü ile insanları büyüleyen Kurşunlu Kaplıcaları yer almaktadır. Bozdağın kuzeyinden gelen ve fokurdayıp kaynayan dereye düşen yerde solunum yolu hastalıkları,eklem hastalıkları, cilt,romatizmalı hastalıklar, sinirsel ve bir çok kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Kurşunlu Kaplıca suları 52-96 derece sıcaklığa sahiptir ve banyo ve içme kürü olarak ziyaretçiler faydalanmaktadır. 3 adet bulunan konaklama tesislerinden birini seçip burada konaklayabilir ve konaklama tesisleri içerinde havuz ve jakuzilerden yararlanarak güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Kurşunlu Kaplıcaları

Manisa Kalesi

Spil Dağın kuzey yamacında bulunan Manisa Kalesi, Sandık Tepe üzerinde kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir.Günümüzde kaleden çok fazla bir şey kalmamıştır.Ancak gören çoğu kişiyi büyülemektedir. M.S. 17.yüzyılda olan büyük bir deprem sonucu yıkıldığı düşünülen kalenin, Roma döneminde inşa edildiği düşünülmektedir. Moloz taş örgü sistemi ile kendini diğer kalelerden ayırmaktadır. Beşgen plana sahip olarak yapılan kale sandığa benzetildiği için Sandık kale olarak da adlandırılmaktadır. Osmanlı döneminde ise kale içine evler,su sarnıcı ,depo ve cami inşa edilmiştir.Bu dönemde de kale surlar ile çevrilmiştir. 

Manisa Kalesi

Ağlayan Kaya

Görüntüsü nedeniyle ağlayan birini andıran kaya, Ağlayan Kaya olarak adlandırılmıştır.Bu kaya Manisa’nın Çaybaşı Mahallesi’nde var olmaktadır. Kaya hakkında anlatılan bir efsane bulunmaktadır.Bu efsaneye göre Tantalos’un kızı olan Niobe Spil Dağı yakınlarında yaşamını sürdürmektedir. 12 çocuğu olan Niobe bu durumdan çok memnundur ve çocukları ile sürekli övünmektedir.Fakat Zeus’un eşi Leto’nun sadece 2 adet çocuğu vardır ve bu durum onun canını çok sıkmaktadır. Tanrıca bu durumdan sonra oğulları Apollon ve Artemis’i görevlendirip Niobe’nin çocukların öldürmesini emreder.Daha sonradan çocukları ölen Niobe, günlerce , haftalarca ve aylarca ağlar.Bu durumu gören Zeus,Niobe’ye acır ve onu Spil Dağı’nın eteklerinde taşa dönüştürür.Kayanın efsanesi buradan gelmektedir.

ağlayan kaya

Manisa Arkeoloji Müzesi

Manisa’nın Şehzade ilçesinde bulunan Manisa Arkeoloji Müzesi, Manisa’nın tarihi ve kültürünü bizlere gösteren müze etnoğrafik ve arkeolojik olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Manisa halkı ve öğretmenlerin yardımı ile bir çok tarihi eser toplanıp 1937 yılında açılmıştır. Arkeoloji bölümünde bahsettiğimiz  Sardes Antik Kentinde yapılan tarihi eser çalışmaları sonucu çıkan bir çok şey bu bölümde yer almaktadır. 

Manisa Arkeoloji Müzesi

Bu dışında kalan bölümlerde ise lahit mezarlar, fildiş objeler,heykeller ve mozaikler bulunmaktadır. Etnoğrafik bölümünde ise müzede Osmanlının beylik dönemlerinde olduğu zamanlara ait eşyalar ve yaşam tarzları ile ilgili araç-gereçler yer almaktadır.

Manisa Yeni Han

Sizleri alışverişe zorlayan Yeni Han, Manisa’nın merkezinde yer almaktadır.Burada gezerken sevdiklerinize ve kendinize çok güzel hediyeler alacaksınız. Yöresel olarak bir çok şey bulabileceğiniz handa elbiseler, antik eşyalar,taş oymaları, deriden yapılmış ürünler ve daha bir çok ürünü buradan bulabilirsiniz.

Manisa Yeni Han

Aigai Antik Kenti

Köseler Köyü yakınında bulunan Aigai Antik Kenti , merkeze yaklaşık 40 kilometre uzaklığı vardır. Nemrut kale olarak da bilinen Antik Kent Herodot’un anlattığı on iki Aiol kentlerinden sadece biridir. M.Ö 8.yüzyılda inşa edildiği düşünülen antik kent ilçeye hakim olması ile birlikte bir çok turistin dikkatini çekmektedir. Surlar ile çevrili olan antik kent,Helenistik dönemde çok önemli bir ticaret merkeziymiş. Aigai Antik Kent içinde bulunan Demeter Tapınağı,tiyatro,stadyum ve meclis binasını ziyaret edebilirsiniz. 

Aigai Antik Kenti

Manisa Muradiye Camii

Projesi Mimar Sinan’a ait olan Muradiye Camii, mimarı Mehmet Ağa tarafından inşa edilmiştir. Osmanlı mimarisinin en önemli özelliklerini taşıyan caminin kapısı özel fildişi ve sedef kakmalarla süslüdür.Caminin medrese ve imarethane bölümleri müze olarak ziyaretçilere açılmıştır.  Avluda bulunan kütüphane kısmı ise Mimar Sinan Çocuk Kütüphanesi olarak hizmet vermektedir.Kesinlikle gidilip görülmesi gereken yerlerden biridir. 

Spil Dağı ve Milli Parkı

Harika manzarası nedeniyle Manisa’nın simgesi haline gelmiş olan Spil Dağı sizleri büyüleyecek bir yerdir. İlçe merkezine yaklaşık 23 kilometre bulunan Milli Park 1969 yılında bu ünvan verilmiştir.Burası dağ sporu ile ilgilenenlerin gözde yerlerinden bir tanesidir.Dağın eteklerinde Manisa lalesi olarak da bilinen spil laleler harika manzaralar oluşturmaktadır. Milli Park’ın içinde yer alan meşe ,çam ,kızılçam, çınar,ardıç ve yaban mersini gibi bir çok ağaç türüne rastlayabilirsiniz. Ayrıca Milli parkta bir çok tavşan,çakal,kuşlar,yaban domuzu ile birçok yaban at da görmeniz mümkündür.Bunların yanı sıra çocuklarınız için oyun parkları,ailecek yapabileceğiniz piknik alanları ve kahvaltı yapabileceğiniz çok güzel mekanlar bulunmaktadır. Doğa ile iç içe olabileceğiniz bu milli parkta kamp kurabilir ya da Dağ evlerinde konaklayabilirsiniz. 

Spil Dağı ve Milli Parkı

Manisa Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Türkiye’nin en güzel bölgelerinden bir olan Ege bölgesinde yer alan Manisa’ya ulaşım İzmir’e yakın olması ile birlikte çok kolaydır.  Manisa şehrine ulaşım uçak, demir yolu ve otobüs üzerinden ulaşmanız mümkündür.Kendi aracınız ile gidecekseniz 442 kilometre yol gitmeniz gerekecektir.Uçak ile ulaşımlarınızda İzmir Adnan Menderes Havalimanına ulaşım sağlayıp sonra otobüsler ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Yaklaşık 50 dakikalık bir mesafede olaması ile büyük bir avantaj sağlıyor.Eğer İstanbul’dan otobüs ile gidecekseniz yaklaşık 6 saat sürmektedir.

Manisa’da Konaklama

Merkez içinde bulunan bir çok konaklama çeşidi ile her bütçeye uygun olan otellerde konaklayabilirsiniz. Manisa’nın en iyi yorum ve puan almış otelleri sizler için sıraladık.Aşağıda belirtiğimiz otellerde konaklayabilirsiniz.Bu otellerin bir çoğu gezilecek yerlere çok kısa mesafede yer almaktadır. 

 • Hotel Büyük Saruhan
 • Anemon Manisa Otel
 • Holiday Inn Express Manisa West
 • DovsOtel
 • Hotel Anemon Manisa
 • Arma Otel
 • Hotel Spilos
 • Obasya
 • Özçelik Otel
 • Oğuzhan Residence 
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap