İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Afrika
  3. Marakeş Gezilecek Yerler

Marakeş Gezilecek Yerler

marakeş gezilecek yerler

Marakeş’in “Kızıl Şehir” olarak da anılıyor olmasının temel nedeni toprağının renginden ileri gelmektedir. Eğer yürümeyi de seviyorsanız Marakeş’i keşfe çıkmak tam size göre olacaktır. Fas’ın ilk başkenti olan Marakeş gezilecek yerler adına birçok bölgeyi de içerisinde barındırmaktadır. Eski ve yeni şehir olarak ikiye ayrılan Marakeş de sizleri surların içerisinde yer alan eski şehir Medina karşılarken, yeni şehir Gueliz de hemen arkasından gelmektedir. Pazarlarla dolu olan bu şehrin bazı kısımlarınında UNESCO tarafından koruma altına alındığını söylemek mümkündür.

Bakır Kızılı Şehir Marakeş

Alışveriş yaparken pazarlıkta yapmayı seviyorsanız Marakeş de hiç yabancılık çekmeyeceğiniz aşikardır. Neden diye sorulacak olursa Marakeş de alışveriş yaparken pazarlık yapılması gerektiği neredeyse bir kural dahilinde önem arz etmektedir. Atlas Dağlarının eteklerinde süzülmüş olan bu şehir Çöl ile Kuzey Fas arasında adeta bir köprü görevi üstlenmiştir. Aynı zamanda Marakeş gezilecek yerler listenizde olması gereken birçok mekanı sizlere aktarmadan önce bu şehrin gün geçtikçe dünyanın en çok tercih edilen turizm merkezlerinden biri olma yolunda olduğunu da hatırlatalım.

Ali Bin Yusuf Medresesi

ali bin yusuf medresesi

Ali Bin Yusuf Medresesi Fars’ta zamanında en büyük dini eğitim veren okulları arasında yer almaktadır. Medrese ismini ise şehri adeta genişletip, nüfusunun artmasında etkili olan Sultan Ali İbn Yusuf‘tan almıştır. Saadian Hanedanı tarafından yaptırılmış olan medresenin bir de havuzu bulunmaktadır ki bu havuzun etrafında zamanında öğrenciler toplanıp dini eğitim almışlardır. Bu havuzun bulunduğu büyük avluda ise göze çarpan bir diğer detayda duvarlarının üzerinde yer alan mozaik işlemeleridir.

Marakeş Müzesi

marakeş müzesi

Marakeş Müzesi içerisinde yer alan eserleri kadar mimari yapısı ile de tüm gözleri üzerine çekmeyi başaran yapılar arasında yer almaktadır. Dar Menebhi Sarayı ise müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Yapının avlusuna bakıldığında ise avlu ortasında yer alan oldukça büyük bir avize her kesimden gelen ziyaretçilerinin kadrajlarında yer edinmek için bekler konumdadır.

Kutubiye Camii

kutubiye cami

Marakeş’in en büyük olan Kutubiye Camii sizleri Jemaaa El Fna meydanında tüm heybeti ile karşılamaktadır. Özellikle de başındaki heybeti oldukça ilgi çekici olmaktadır. Minaresinin 70 metrelik uzunluğa sahip olması ile meşhur olan bir camii’dir. Camii ismini o dönemlerde oraya yakın olan kitap çarşısından almıştır. Çünkü Koutoub Arapça’da kitap anlamını taşımaktadır. Fars’ta yer alan diğer camiiler gibi bu Kutubiye Camii’ye de müslüman olmayan kişilerin kabul edilmediğini sizlere belirtmiş olalım.

Jemaa el-Fnaa Meydanı

jemaa el fnaa meydanı

Burası Marakeş’te bir tür pazar yeri ama pazar yeri değip geçmemek gerekir. Çünkü burası Marakeş’in en popüler yerlerinden sadece bir tanesi olmaktadır. Jemaa el-Fnaa Meydanı gündüzleri oldukça sakin olmasının yanı sıra akşam saatlerinde adeta bir şenlik alanına dönüşmektedir. Satıcıların kararan hava ile adeta gün yüzüne çıktığı bu pazar yerinde arayıpta bulamayacağınız bir şey olduğunu sanmıyorum. Seyyar restoranlardan tutunda, müzisyenler, falcılar, yılan oynatıcıları ve dövmeciler sizleri karşılıyor. Konum itibari ile dev bir meydana konumlanmış olan Jemaa el-Fnaa Meydanıe Medina’nın içerisinde Kutubiye Camii ile pazarların birleşme noktasında yer almaktadır.

Marakeş Tabakhanesi

marakeş tabakhanesi

İki bölümden oluşan bu tabakhane’nin bir kısmı Araplara bir diğer kısmı da Berberilere ait olmaktadır. Marakeş Tabakhanesinde zaten gezerken yanınızda aniden beliren rehberlerden gerekli bilgileri alacağınızdan emin olabilirsiniz. Fes‘te yer alan tabakhaneden bir kat daha aşağıda olmasının yanı sıra Fes’e uğrama şansınız yok ise mutlaka bu Marakeş Tabakhanesine girip çıkışta da deri dükkanlarına uğrayıp göyya derilerin nasıl yapıldığına ait bilgi almayı unutmayınız.

Murabıt Kubbesi

Marakeş müzesi‘nin hemen yanında yer alan bu tarihi bina daha önceleri camii’nin bir parçası konumunda yer almaktaydı. Günümüzde ise bizlere hanedan yapısını yansıtan tek yapı konumunda yer almaktadır. Murabıt Kubbesi daha önceleri sadece abdest almak için kullanılırken, dış cephe mimarisinin yanı sıra, iç kısmında yer alan çiçek desenleri çiçek severleri büyülemeye yetiyor.

Bab Agnaou

bab agnou

Marakeş’in tarihi şehrine giriş yapmak istiyorsanız geçmeniz gereken kapılardan bir tanesi de Bab Agnaou olmalıdır. Marakeşte yer alan 19 kapıdan biri olmasının yanı sıra aynı zamanda da en gösterişli olanıdır. Almohad Hanedanlığı tarafından inşa edilen bu yapı daha doğrusu bu kapı diyecek olursak bu kapıdan geçmeden rotanızı diğer kapılara açmayınız.

Sahabe Mezarları

sahabe mezarlığı marakeş

Marakeş’in dışarısında yer alan Sahabe Mezarları aynı zamanda Sahabe Hanedanı’nın 60 üyesinin de ebedi ikametgahı olarak bilinmektedir. Mezarların en ünlüsü On İki Kolon Salonu olan Ahmad al – Mansur ve ailesine ait olmaktadır. Yapının dışarısında yer alan askerlere ve hizmetçilere ait olan mezarları da görmeniz mümkündür. Restore çalışmalarından sonra mekan popüler bir yer olarak ziyaretçilerini karşılamaya devam etmektedir.

Jardin el Harti

jardin el harti

Burası aynı zamanda bir halk bahçesi Marakeşte günün yorgunluğunu atıp kendinizi dinlemek için oldukça ideal olan Jardin el Harti tam sizlere göre olmaktadır. Özellikle de ailelerin ve çocukların gezintiye çıktıkları bu alanda sizlerde soluklanıp seyahatinize tatlı bir mola verebilirsiniz. Parkta yer alan grafitilerin de fotoğraf çekiminiz için uygun olabilecek bir arka plan olduğunu da hatırlatmış olalım.

Marakeş Tren İstasyonu

marakeş tren istasyonu

Fransız himayesi döneminin hüküm sürdüğü zamanlarda inşa edilen Marakeş Tren İstasyonu yanına günümüzün ihtiyaçlarına uygun yeni bir istasyon daha yapılmıştır. 2008 yılında tamamlanmış olan bu yeni bina da alışveriş tutkunları için mağazaların yer aldığını söylerken fast food severler adına da ünlü fast food zincirlerinin lezzetlerini burada tadabileceklerini hatırlatmış olalım.

El Badi Sarayı

el badi sarayı

Zamanın en güzel yapısı olarak anılan bu sarayı elbette ki siz ziyaretçilerinin de merak ettiğinizi biliyoruz. El Badi Sarayı Üç Kral Savaşında kazanılmış olan zaferi kutlama adına inşa edilmiştir. Haliyle hanedenlık çöktükten sonra önemini de yitiren saray’ın yapımında kullanılan malzemeler Sultan Ibn Sharif‘in emri ile yeni başkent olan Meknes’e götürülmüştür. Saray günümüzde her ne kadar harebe olarak kalmış bir görüntü sergilese de Marakeş Kültür Festivali‘ne ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Siz ziyaretçileri adına saray içerisinde bir müze’nin var olduğunu unutmamanızı dileriz.

Majorelle Bahçeleri

majorelle bahçeleri

Adını bir ressamdan almış olan bu bahçe ressam Majorelle‘nin dünya da gitmiş olduğu yerlerden toplayıp getirdiği bitkilerden oluşan botanik bir bahçe konumundadır. Fakat ölümünün ardından Yves Saint Laurent‘e satılan bu bahçe Laurent’in vasiyeti üzerine küllerinin serpilmesini istediği için o öldükten sonra ona itafen küllerinin serpildiği bir alan da bahçe içerisinde yer alıyor. Ziyaretçiler bu alanı oldukça merak ederek geliyor ve bir hayli de ilgi çekici buluyorlar. Majorelle Bahçeleri içerisinde bir diğer detayda Berberilere ait onların hayatının anlatıldığı bir müze‘nin yer alıyor olmasıdır.

Palooza Land

palooza land

Özellikle de ben gezdim sıra çocuklara geldi diyen bir iç sesiniz varsa siz yinede öyle düşünmeyin. Çünkü Palooza Land‘ da size uygun seçeneklerde yer alıyor. Küçük bir tema parkı olan bu alanda çok şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Sunulan fiyatlarında uygun olması dolayısıyla çocukların yüzlerini güldürmüş olmak ile seyahatinize daha fazla anlam katmanız mümkün olacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Siz seyahate çıkmadan önce size seyahatiniz boyunca adeta bir bilet niteliğinde eşlik edecek olan rehberlik hizmeti sunmaya hazır.

Yorum Yap