İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Marsilya Gezilecek Yerler

Marsilya Gezilecek Yerler

Marsilya'nın tarihi dokusu ve gece hayatı

Marsilya Gezilecek Yerler

Fransa’nın güneyinde yer alan ve doğal güzellikleri kadar renkli gece hayatı ile de adından söz ettiren Marsilya, Akdeniz’in en büyük ticari limanı olma özelliğini taşımaktadır. Her yıl binlerce turisti ağırlayan, ev sahipliği yapan kent tarihi kaleleri ve kiliseleri ile dikkat çekmektedir. Fransa’nın en büyük 2. kenti olan Marsilya gezilecek yerleri, rengarenk pazarları, masmavi denizi ve eğlenceli aktiviteleri ile turistlerin ilgi odağı olmayı başarmıştır.

Marsilya’da Görülmesi Gereken Yerler

Keşfedilmeyi bekleyen Marsilya, Fransa’nın en kalabalık ikinci kentidir. Burası göz alıcı mekanları, sahilleri, tarihi yapıları ve hareketli gece hayatı ile ön plana çıkan Marsilya’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Sizler için listelediğimiz bu yerler şehrin en popüler mekanlarıdır. Marsilya’ya ayak bastığınız gibi bu yerlere göz atmanızda fayda var.

Notre-Dame De La Garde

Notre-Dame De La Garde

Marsilya gezilecek yerler listesinin başında gelen Notre-Dame De La Garde ,en fazla ziyaret edilen tarihi yapısı olma özelliğine sahip ve kentin sembolü haline gelmiş bir Katolik bazilikasıdır. Şehrin en önemli yapıtı olarak kabul edilen bazilika 1800’lü yıllara ait olup 160 m. yüksekliğe sahiptir. Yürüyerek ulaşmanın pek mümkün olmadığı bir tepede yer alan ve çevresindeki doğal güzellikleri ile eşsiz bir manzaraya sahip olan katedral farklı mimari tekniklerin bir arada kullanılarak meydana getirildiği bir şaheser niteliğindedir. İçerisinde bulunan altın renkli mozaikleri ile son derece dikkat çeken yapı, bohem şehir Marsilya’ya gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Marsilya Katedrali

Marsilya Katedrali

Fransa’nın ulusal anıtı olarak kabul edilen ve 19.yüzyılda inşa edilen bu Roma-Katolik katedrali Marsilya Başpsikoposluğu’nun merkezidir. Roma ve Bizans mimarilerinin harmanlanarak uygulandığı yapı taşlı kubbeleri ile göz doldurmaktadır. Kentin en ilgi çeken tarihi eserlerinden biri olan katedral görülmeye değer.

Chateau d’İf

Chateau d'İf

Akdeniz’de yer alan Frioul adalar topluluğunun küçük bir parçası olan İf adasında bulunan bir kaledir. 16. yüzyılda Kral Francois tarafından şehir güvenliğini sağlamak için inşa ettirilen yapı daha sonra kötü koşulları ile tanınan korkutucu bir hapishaneye dönüşmüştür. Ünlü yazar Dumas’ın  “Monte Cristo Kontu ” isimli kitabına da esin kaynağı olan kale yüzyıllar boyunca binlerce kişinin hapis edildiği ve işkencelere maruz kaldığı bir yer olarak tarihe geçmiştir.Buraya geldiğinizde zindanların içerisinde harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Marsilya Tarih Müzesi

Marsilya Tarih Müzesi

Tarihin ilk çağlarından Gallo-Roma dönemine kadar uzanan ve bu dönemi kapsayan tüm arkeolojik buluntuların sergilendiği Marsilya Tarih Müzesi kente gelindiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekanlardandır. Kalıcı, geçici sergi odaları, oditoryum, asansör ve merdiven ile birbirine bağlanan çeşitli arkeolojik bahçelerin olduğu müze ziyaretçilerin rağbet gösterdiği yapıların başında yer almaktadır.

Musee Cantini

Musee Cantini

Sade mimarisi ve estetik iç dekorasyonu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Musee Cantini kentin en rağbet gören sanat müzeleri arasında bulunmaktadır. 17. ve 18 yüzyıl sanatının eşsiz örneklerini ziyaretçilerine sunan yapı dövme kapıları ile de hayli dikkat çekmektedir.

Vieux Port

Vieux Port

Eski liman olarak bilinen ve şehrin kalbinde yer alan Vieux Port kentin eşsiz atmosferini eksiksiz hissedebileceğiniz en ideal yerlerin başında gelmektedir. Limanın güney rıhtımı ise balık lokantaları,bar ve cafelere ev sahipliği yapmakta, ziyaretçilerin burada renkli saatler geçirmelerini sağlamaktadır.

Longchamp Bulvarı

Rönesans mimarisinden izler taşıyan yapıları ile kentin sembolik buluşma merkezlerinden biri olan Longchamp, aynı zamanda Avrupa’nın en önemli gözlem evlerinden biri olma özelliğine de sahiptir. Observatoire de Marseille’nin de içerisinde bulunduğu bulvar,  kentin enerjisini yaşayabilmek adına Marsilya’ya gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasındadır.

Marsilya’da Gece Hayatı

Marsilya Gece Hayatı

Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra Akdeniz’e özgü renkli bir gece hayatına sahip olan Marsilya, kulüpleri ile de turistlerin uğrak yerlerinden biri olmaya devam etmektedir. Zengin bar ve club listesine sahip olan kent özellikle yaz aylarında gece hayatının son derece canlı yaşandığı bir merkez haline gelmiştir. Sahil şehri olması sebebi ile eğlence mekanları yoğun olarak eski liman civarında görülmektedir. Birçok jazz club ve bar’a ev sahipliği yapan Marsilya,  beach partiler ile de misafirlerine keyifli saatler sunmaktadır. Place Thiars meydanı ve Cours Julien caddesi kentin gece hayatını belirleyen mekanları barındıran iki noktadır.

La Caravelle

Hotel Belle Vue’nin terasında yer alan ve 1930 yılından beri hizmet veren La Caravelle jazz dinlerken keyifle yemek yenilebilecek nezih bir mekan.

Le Bazaar

Sadece club olarak tercih edilebilecek ve yüksek volüm müzik eşliğinde eğlenceli saatler geçirilebilecek seçeneklerden biri.

Le Trolleybus

İçerisinde farklı müzik türlerinin çalındığı üç mekan olan ve kentin nabzının attığı eğlence noktası.

Cafe De Le Plage

Mendes Bulvarı içerisinde yer alan ve eşsiz bir manzaraya sahip olan mekan özellikle kokteyl meraklılarının uğrak yeri.

Le Bar De La Marine

Kentin Love Actually isimli filme ev sahipliği yapmış ünlü barı.

Le Crystal

Lezzetli mojitoları ile tanınan retro cafe.

Le Part Des Anges

Kentin sevilen şarap barı.

 

Yorum Yap

Yorum Yap