İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Marmara Bölgesi Makaleleri
 3. Maşukiye Gezilecek Yerler

Maşukiye Gezilecek Yerler

Maşukiye Gezilecek Yerler

Kocaeli’nin doğal güzelliklerinden biri olan Maşukiye ,Kartepe İlçesinde yer almaktadır. Hemen yanı başında bulunan Sapanca Gölü ile de gelen ziyaretçilerini oldukça etkilemektedir. Temiz havayı içine çekebileceğiniz Maşukiye, dört mevsimde farklı renklere bürünerek her zaman ziyaret edebileceğiniz harika bir beldedir. Serpme kahvaltıları ,organik ürünleri ve alabalık restoranları ile ünlü olan Maşukiye’de yeni lezzetler tatmadan buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile sizler büyüleyen Maşukiye’de gezilecek yerlere yakından bakalım.

maşukiye nerede

Maşukiye Görülmesi Gereken Yerler

Sapanca Gölünün hemen yanında , Kartepe’nin hemen altında yer alması ile birlikte gezilip görülmesi gereken bir çok yere sahip olan Maşukiye’de bir çok yeri yeni keşfedeceksiniz. İstanbul’a yakın olması ile birlikte şehrin sıkıcı ve bunaltıcı havasından uzaklaşıp kendinizi doğanın içine atıp huzurlu yürüyüşler ve yeni tatlar bulabilirsiniz.

Maşukiye Yaylaları

Maşukiye yakınlarından bir çok değerli yaylalar bulunmaktadır.Muhteşem doğası ile sizleri etkileyecek en ünlü yaylalar, Kuzu Yaylası ile Kirazlı Yaylası’dır.  Bu iki yayla haricinde Dikmen Yaylası, Soğucak Yaylası, Çiğdem Yaylası ve Sultanpınar Yaylası’na da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

maşukiye kuzu yaylası
Kuzu Yaylası – Maşukiye

Alabalık Restoranları

Buraya geldiğinizde mutlaka gitmeniz gereken yerlerden bir de Alabalık Restoranlarıdır. Maşukiye denilince akıllara gelen Alabalık burada çok meşhurdur.Belde içerisinde bir çok restoran mevcuttur. Şelale manzara eşliğinde lezzetli alabalıklarınızı yerken çok güzel zamanlar geçireceksiniz.En ünlü restoranlardan bazıları ise şunlardır :

 • Pınar Alabalık
 • Saklı Bahçe Restoran
 • Yeşilköy Sapanca Restoran
 • Derin Irmak Kahvaltı Evi
 • Vadi Restaurant

Her biri ayrı kalitede olan bu restoranlardan birini tercih ederek lezzetli alabalıkların tadına bakabilirsiniz. Ayrıca buraya sabahtan gelirseniz bu restoranlarda güzel bir serpme kahvaltıda yaparak güne güzel bir şekilde başlayabilirsiniz.

maşukiye alabalık restoranları

Sapanca Gölü

Hemen yanı başında yer alan Sapanca Gölünde sahil yürüyüşü yaparak ya da deniz bisikletine binerek gölün keyfini çıkarabilirsiniz. Buraya gelirken yol üzerinden bulunan Kırkpınar bölgesinde bulunan tesislerde serpme kahvaltı ya da piknik yaparak ailenizle ve ya dostlarınızla güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

sapanca gölü nerede

Aygır Deresi

Merkeze yakın olması ile birlikte rahatça ulaşabileceğiniz bir doğal güzellik olan Aygır Deresi, Kartepe bölgesinin zirvesinden  başlayıp Maşukiye’ye kadar uzanmaktadır. İçerisinde şelalede barındıran derede gezerken buraya hayran kalacaksınız.Tabi bu gezi sırasında karnınız açıktığı zaman çevresinde bulunan alabalık restoranlarında şelale manzarasına karşı balıklarınızı yiyebilirsiniz.

maşukiye aygır deresi

Kartepe

Eğer kış ayında burada olacaksınız mutlaka Kartepe’ye de uğramanız gerekmektedir. Marmara’nın en büyük ikinci dağı olan Kartepe,  1601 m yükseklikte bulunmaktadır.Özel aracınız ile yarım saatte ulaşmanız mümkündür. Maşukiye’den 16 kilometre uzaklıkta bulunan Kartepe kayak turizmi için oldukça önemli bir yerdir.Kayak yapmayı ve sucuk ekmek yemeyi seviyorsanız, sizler için çok güzel bir gezi alternatifi olacaktır. Kayak haricinde de görülmesi geren yer olan Kartepe’de dağ manzarasını keyfini çıkarabilirsiniz.

kartepe nerede

Maşukiye Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Kocaeli de yer alan Maşukiye İzmit’e 20 kilometre , İstanbul’a ise 129 kilometre de bulunmaktadır. Maşukiye’nin kuzeyinde Sapanca Gölü, güneyinde ise Kartepe yer almaktadır. Sakarya ili ile sınırda bulunmaktadır.

Peki bu doğa harikası yerine nasıl gidilir ? Özel aracınız ile E-5 karayolu ile yada TEM üzerinden rahatça ulaşabilirsiniz. Eğer TEM yolunu tercih ederseniz, İzmit doğu çıkışına yönelerek Maşukiye’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüs ve tren alternatifleri ile buraya ulaşmanız mümkündür.

Maşukiye Konaklama

Her bütçeye uygun olan konaklama tesisleri sayesinde Maşukiye çevresinde konaklamanız mümkündür. Günü birlik gidebileceğiniz bölgede 1-2 gece konaklamalı seyahat düzenleyerek burada konaklayabilirsiniz.Sizler için en iyi yorum ve puan alan otelleri listeledik.

 • Kartepe Köşkü
 • Cevizdibi
 • NG Sapanca Wellness
 • My Green Boutique Hotel
 • Yazıcılar Otel
 • Motali Life Hotel
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap