İlginizi Çekebilir
Truva Atı Nerede
  1. Ana Sayfa
  2. Afrika
  3. Mauritius Ülkesinde Gezilecek Yerler

Mauritius Ülkesinde Gezilecek Yerler

Mauritius Ülkesinde Gezilecek Yerler
1

Kartpostal manzaralı, huzurlu ve stresten uzak bir rota düşünün, evet! Mauritius adasında bunların hepsi var. Hint Okyanusu’nda kaybolmuş bu mücevher, etkileyici gelenek ve kültürleri ile sizlere güzel anlar yaşatmaya hazır. Mauritius adası sadece zengin kesimin gittiği bir yer değildir, düşündüğünüzden daha uygun bir tatil yeri!

mauritius-adası-yayla

Mauritius

Volkanik kökenli olan Mauritius adası, kuzeyden güneye 65 km, doğuden batıya 48 km’lik bir oval oluşturur. Réunion gibi, 220 km batıda, Mascarene takımadalarına aittir. 330 km sahili ve 100 km kumsalı kayalıklar tarafından korunmaktadır. Adanın içi 400-600 rakımlı merkezi bir yayladan oluşmaktadır, Chicots dağlarının en yüksek nokta olan Piton de la Rivière Noire 828 metreye kadar yükseliyor. 1.865 km2 toprakları insan tarafından o kadar çok değiştirilip oynandı ki, bir zamanlar muhteşem abanoz ağaçları bakımından zengin olan ormanı, neredeyse şeker kamışı tarlalarına yol vererek ortadan kayboldu. Ancak, ilk orman kalıntıları adanın güney-doğusundaki Gorges de la Rivière Noire’de görülmektedir.
Palmiye ağaçların bir türü olan latania’lar mavi ve kırmızı çiçekleri ile bilinen, hindistan cevizi ağacı ve filao’lar Mauritius’un en güzel süslerinden bir kaç tanesidir. Kasım-Ocak ayları arasında, çiçek açan flamboyant ağaçları resmen bir görsel şölenidir.

mauritius-adası-sahil

Dengeli ve eşit ince kumlu plajlar, türkuaz sularının 20 ° C ile 25 ° C arası sıcaklığını koruması bu adanın en meşhur cazibelerindendir. Denizin şeffaflığı öyle bir derecede ki bir gözlük ve bir çift palet bir macera serüveni yaşamanız için yeterli. Otellerin çoğu yelken, katamaran, rüzgar sörfü vb. aktiviteler sunmaktadır bunlarla yanı sıra tüplü dalış meraklıları, mutluluklarını Ekim’den Mart’a kadar bulacaklardır, ancak sadece aynı balıkları göreceksiniz.
Yürüyüş sevenler için kısa yürüyüşler lüks ve korunmuş manzaraları keşfetmenizi sağlar. Mauritius doğal mirasını korumaya çalışıyor ve bunun iyi bir nedeni var: nüfus yoğunluğu km2’de 600, Türkiye’den altı kat fazla! Hollanda, Fransa, İngiltere gibi çeşitli sömürgeciliklere maruz kaldıktan sonra 19.yüzyılda hintlerlin gelişi ile yoğunluk hintlilerin aleyhine oldu.

Hintlilerin nüfusu yerlilerin nüfusundan fazladır (1 milyon nüfusun% 70’i), yerli nüfus ise ekonomik gücün çoğunu elinde tutan creoles, mestizos ve Franco-Mauritians arasında bölünmüş durumda. Topluluk duyarlılığı bir millete ait olduğu konusunda hüküm sürse de, topluluklar arası ilişkiler genellikle iyidir. Vatandaşları cana yakın ve gülümsüyor, hizmetlerinin kalitesiyle bilinen Mauritius’taki oteller de resmen markalaşmıştır.

Mevsim, eski kıtaya göre tersine dönüyor; avustral yaz, aralık ayından nisan ayına kadar yüksek sıcaklıklarla uzanıyor (geceleri 22 ° C) ve şiddetli sağanak yağışlar ile % 80 bu sıcaklık duraksıyor. Bölgeyi Kasım-Mart ayları arasında çaprazlayan kasırgalar, genel olarak bu cennetimsi kıyılara zarar vermeden geçer. Kış döneminde, haziran-eylül ayları arasında, termometre geceleri 17 ° C, gündüzleri 25 ° C arasında gidip gelir. Özellikle Ekim, Kasım ve Mayıs aylarında, Mauritius’ta kalmak için keyifli dönemlerdir.

mauritius-gün-batımı-sahil

Mauritius’ta Nereler Ziyaret Edilir

Batı kıyısında, başkent Port Louis, pagodaları ve Creole evleri, peştemallerin ve sarilerin karışımı ile görsel şölene hazır olun. yakınında, yunusların sığınağı olan Tamarin Körfezine giderseniz, bu cana yakın balığı gözlemleye bilirsiniz. Botanik meraklıları için Greyfurt bahçesinde, küçük hindistan ağaçları ve karanfil gibi nadir bitkileri içeren Greyfurt bahçesinde gönüllerini bulabilirler. Adanın kuzeyindeki Flat Island ve Islet Gabriel, en güzel ve en huzurlu plajlar arasındadır. Güneybatıda, La Terre Des Sept Couleurs Chamarel, kumulları açık sarıdan turuncuya ve hardaldan geçen büyülü bir yer. Peki Mauritius’a bir sonraki uçuşunuz ne zaman olacak?

Yerel halkı hassas noktasına dokunmak istemiyorsanız halk kumsallarında monokiniler kullanmaktan kaçının. Küçük suçların yükselişi göz önüne alındığında, bungalovunuzu kilitleyip, eşyalarınızı kumsalda bırakmamak önemlidir. Son olarak, uyuşturucu kullanımına dikkat edin, hatta soft yani yumuşak denilen uyuşturuculardan uzak durun, çünkü yetkililer bu konuda acımasızdır.

mauritius-ahşap-sandal-sahil

Mauritius’ta sanat ve kültür

Fransızca’dan türetilmiş, Mauritian Creole, adanın en çok konuşulan dilidir,. Ayinlerin çeşitliliği ve güçlü dindarlık kiliseleri, camileri veya tapınakları (150 Hindu tapınağı!) Yanı sıra törenlerin, özellikle evliliklerin ihtişamı ile de ortaya çıkıyor. Mauritius şehrinde araba kiralarsanız, yakında göreceksiniz. Nüfusun% 30’u olan Hıristiyanlar, Cumartesi öğleden sonraları kiliseleri dolduruyor. Mauritiuslar folklordan pek hoşlanmasalar da, creoles Séga’nın geleneğini koruyor. Müzi kültürü eski kölelerden miras kalmıştır, büyük bir davul ile bir ayaktan diğere ayağa kayarak dans edilir.

mauritius-yerel-yemek

Mauritius’da Yemek spesiyaliteleri

Balık, trevally’den thazar’a kadar en popüler yemeklerdendir. Batı Hindistan’dan yağ, hardal, zencefil, sarımsak, soğan, yeşil biber ve sirkeden yapılmış bir meze olarak ızgarada veya vindaye’de yenir. Yerel kabukluların kralı olan camaroon (karides), çok ince etiyle ünlüdür. Mauritius mutfağının en zirvesi olan hurma çekirdeği salatasıdır. Her yerde hazır olan Hint körisi etlere eşlik ediyor: koyun eti, tavuk, sığır eti, domuz eti, yaban domuzu veya geyik ve eğer daha riskli yemeklerden bahsetmek gerekirse maymun etinden bahsedebiliriz!

Umarım bu Makale size yardımcı olmuştur , eğer aklınızda bir soru veya eklemek istediniz şeyler varsa yorumlarda belirtebilirsiniz!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba arkadaşlar ben Furkan Varlı, boş zamanlarımda gezip makaleler yazarım! gördüğünüz gibi çok fazla yazıyorum... Umarım makalelerim sizin hoşunuza gider! İnstagramdan takipetmeyi unutmayın!

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Furkan Güler
    2 sene önce

    En kısa zamanda buraya seyahat edeceğim. Teşekkürler