mersin gezi rehberi

Mersin

Slider
ortalama sicaklik

10.4° / 19.0°

vize gerekli mi

Orta Akdeniz

turistrail puanı

10 / 7.5

gezme süresi

1.5 Gün

Mersin Hakkında


Son yıllarda 2 milyona ramak kalan nüfusu ile Mersin, Türkiye'de ilk 10 sıraya girmeyi başarmıştır. Mutfağı ve kültürü bakımından kendine has bir özelliğe sahiptir. Mersin, 15.000 kilometre kare yüz ölçümüne sahiptir ve bu yüz ölçümünün %68 kısmı yeşil alanlardan oluşmaktadır. Tantunisi ile adı ön plana çıkmaktadır ve Tarsus ilçesi ise Mersin şehrinin merkezidir. Hititler dönemine kadar uzanan insanlık tarihi çoğunlukla Hristiyanlık dini ile geçmiştir. Hatta 18. Yüzyıla kadar Mersin'in büyük çoğunluğu bu dine mensuptu. Ardından Osmanlı tarafından yönetimi ele alındıktan sonra Mersin, İslam'ın hüküm sürdüğü ve tarihinden günümüze kadar getirdiği bir çok antik kenti ile bilinmektedir. Turistler için gezmeye uygun olan mevsim ise temmuz, ağustos gibi yaz aylarıdır. Doğal coğrafyasında milyonlarca yıl önce meydana gelen Cennet ve Cehennem obrukları'da Mersin'in en gözde özelliklerindendir. 1950 yıllarına kadar şehrin ismi İçel iken halkın etnik kökeni ve dini inancı dolayısıyla göz ardı ediliyordu. Günümüzde ise Mersin, Türkiye şehirler sıralamasında hızla yükselerek gelişmeye devam etmektedir.

Mersin Videosunu İzleMersin Gezilecek Yerler


Milattan önce 6300 yıllarına kadar giden insanlık geçmişi ile turistik bir yer halini alan Mersin, gezilecek yerleri bakımından çok zengindir. Özellikle şehrin yerlileri tarafından bulunan muazzam lezzet Tantuni'de vazgeçilmezidir. Şehrin 17. Yüzyıl sularında başlayan arkeolojik çalışmaları sonucunda Bakır çağı zamanında aktif olarak insanlık tarihi başladığı ön görülmüştür. Bu sebeptendir ki Mersin gezilecek yerlere layık listedeki çoğu mimari yapı kendine tamamen has bir renk cümbüşü içeriyor.


Mersin'deki Turistik ve Tarihi Yerler


Az önce'de dediğimiz gibi, Mersin'in mutlaka gezilmesi gereken tarihi yerleri milattan önceki 6300 tarihine dayanıyor. Dolayısıyla buraya gelen her turist yada yerli, antik kentlerine uğramadan şehirden ayrılmıyor.


1. Anemurium Antik Kenti


anemurium antik kenti

Bilinen ilk tarihiyle milattan önce 560 yılında Komagene Krallığı tarafından kurulmuştur. 6 Asır süren altın devri 1. Yüzyılın sonlarına doğru Pers krallığının işgali sonucunda bitmiştir. Antik kent yoğun bir kullanım içerisinde olsa'da tarihin belli periyotlarında tamamen terk edilip kendi haline bırakılmış. Bu yüzden tarihi yapıları ve arkeolojik kazılar sırasında zarar görmemiş bir çok gömü bulunmuştur. Hatta ülkemizin define avcıları hala bu bölgede aktif bir şekilde gömü arama faaliyetindeler. Mersin'in Anamur ilçesinde bulunuyor. Minibüsleri kullanarak 2 saatte ulaşılabilir.

2. Uzuncaburç Antik Kenti


uzuncaburç

Milattan sonra 72 yılına kadar Seleukos İmparatorluğu tarafından yönetildi. Antik zamanda "Diokaesareia" adında karışık bir isme sahipti, ta ki Roma imparatorluğunun işgaline uğrayana kadar. İnsanların ibadet etmesi için tapınak biçiminde inşa edilen sütunlar çok görkemli bir din merkezi olmuştur. Roma'nın yönetimindeyken burası bağımsızlığını ilan etmiş bir kent haline gelmiş olup, kendine has Diokaesareia parası basmasına izin verilmiştir. Türkler buraya gelmeden önce Mersin'in Uzuncaburç ilçesi tamamen insanlardan arınmıştı. Tekrardan yaşam alanı olarak seçilen yerde uzun sütunların bulunmasından dolayı "Uzuncaburç" adını vermişler. Mersin gezilecek yerler arasında en önemli tarihi eserdir.


3. Alahan Manastırı


alahan manastırı

Orta çağ döneminin ünlü gezgini Evliya Çelebi tarafından kitabında konu olan Alahan Manastırı, Mersin'in Mut ilçesinde bağlıdır. Şehrin merkezinden epeyce uzak kalsa'da üşenmeden gidip görülmesi gereken tarihi eserlerden bir tanesidir. 150 kilometre uzaklıktaki Alahan Manastırı, Mersin ilinin orta çağ'dan önceki Yahudi ve Hristiyan ustaları tarafınca yapılmıştır. Günümüzde sütunları ve birkaç katları, odaları ayakta dursa'da 3 yüzyıl öncesine kadar sapasağlam ayaktaymış.


Mersin Mutfağı - Yöresel Yemekleri


Yöresel yemekleri ve ılıman iklimi ile Mersin, her sabah açılan taze yufkası ile sabahları kahvaltısından tutup, akşamları tantunisi ile bizi bizden alıyor. Son zamanlarda ülkemizin her şehrinde en az bir tane dükkanı olan meşhur Mersin tantunisi, hem gözünüzü hem gönlünüzü doyuracak. Mersin yöresel yemekleri arasında bir tek tantuni mi var ? Tabii ki hayır. Daha bir çok ağzınızı şenlendirecek yemeği olan Mersin'in mutfağına bayılacaksınız. Gittiğinizde mutlaka turistik bölgelerini gezerken yada orada konaklarken sabah kahvaltısını yöreye has Bazlaması ile yemeniz tavsiye edilir.


Meşhur yemekleri arasında en popülerinden başlayarak sıralama yaptık. İçinde ateşle ısıtılmamış salata çeşitlerinden, yörenin hayvancılığıyla elde edilen et çeşitlerine kadar hepsi vardır.

1. Olmazsa Olmaz: Tantuni


mersin tantunisi

İster yoğurtlu ister yoğurtsuz, Mersin'in her ilçesinde bulabileceğiniz tantuni dürüm ve ekmek içinde yapılmaktadır. Zamanla çok sevilmesiyle beraber her şehirde Franchising ürünü olmuştur. Hatta İstanbul'daki meşhur bir ağabeyimizin sözü ile "Tantuni ayran, gerisi yalan." demesi ile sosyal medya'da popülerliği artmıştır. İçinde isteğe göre soğan, maydanoz, sarımsaklı yoğurt ve tereyağı ile servis ediliyor.


2. Yuvarlak Yuvarlak: TopalakBulgurla yapılmış yuvarlak topları hüpleterek yemek insana keyif veriyor. İçinde et, bulgur ve baharatların bulunduğu Topalak çorbası Mersin mutfağına renk katan bir diğer yemektir. Mersin'de Bulgur ile yapılan yemeklerden en çok tüketilen yemeği Topalak'dır.


3. Gölevez
gölevez

İlginç görünümlü bir sebzedir. Hem içinin beyaz olması ile turp familyasından, hemde dışı pancara benzemektedir. Şehrin tarım faaliyeti gösteren köylerinden özenle toplanılıp kabukları soyulup bir güzel yıkanır ve zeytinyağı eşliğinde salatası yapılıp yenilir. Yöreye has bir sebze olduğu için her yerde bulunmaz. Bazıları hem kızartmasını yapar, hemde kuru baklagiller ile yapılan yemek çeşitlerine katılır.


Mersin Nerededir ?Mersin, Akdeniz bölgesinin Orta Akdeniz kısmında yer almaktadır. İstanbul ile arası 900 kilometre, Ankaradan ise 496 kilometre uzaklıktadır.


Mersin Ne Zaman Gidilir ?


Mersin'in hava durumu genellikle kış aylarında çetin soğuklarla geçmektedir. Burayı gezmek için gideceğiniz en iyi zaman sıcak yaz aylarıdır. Festivallerin ve etkinliklerin başladığı zaman dilimi'de genellikle yaz ayları oluyor. Diğer aylarda yağmurun etkisi ile gezilecek yerlerini ve turistik yapılarını ziyaret etmek bir hayli zorlaşabilir. Engebeli arazilerinin olması sebebiyle ulaşımda bir hayli zor olacaktır.Mersin Gece Hayatı


Şehirde eğlenmek için çıktığınız zaman size cevap verecek 30'dan fazla restoran ve bar bulunmaktadır. Gece hayatını genellikle üniversiteliler akşam 8'den sonrasını oluşturuyor ve restoranlar değilde genellikle Restobar'lara daha çok rağbet var. Şamata Bar ve türevleri genellikle Adnan menderev bulvarında ve Mersin Marina'da gece hayatı daha çok aktiftir. Özellikle Adnan menderes bulvarın'da 5'den fazla bar ve restobar bulunmaktadır. Gece geç saatlere kadar açık olan barlarda Mersin'in gençleri eğlenceye dur demiyor.TuristRail'in Önerdikleri