1. Ana Sayfa
  2. Amerika
  3. Miami’de Gezilecek 10 Yer

Miami’de Gezilecek 10 Yer

miami gezilecek yerler

Görünüm olarak sanki uzaklardan Dubai’yi andıran bir havası vardır. Amerika Birleşik Devletlerinden Florida eyaletinde olan Miami, ülkenin önde gelen turistik şehridir. Burada kurulan halkın etnik kökeni İspanyollar ve Haitililer olduğu için ortama ve mimariye inanılmaz bir İspanyol havası hakimdir. Miami gezilecek yerler‘deki binalar ve insanları daha önce ABD’nin farklı eyaletlerinde yaşamış kişileri farklılıkları ile şaşırtabilir. Her yıl milyonlarca turisti Miami’de sahillerini ve gece hayatını tatmak için buraya geliyorlar.

Miami Gezilecek Yerler

Turizmin ve çok hızlı nükseden gece hayatının şehri Miami’de gezeceğiniz ve yapabileceğiniz çok aktivite var. Kumsalındaki berraklık dünyanın çoğu yerinde olmamakla beraber Atlas Okyanusunun kıyılarında bir ada olduğu için beyaz mavimsi bir rengi vardır.

1. Art Deco Historic District

art historic district

Şehrin içinde resmen moda ve çılgınlığa ayrılmış bir ilçe var. Ocean Drive’a 15 kilometre mesafedeki Art Deco Historic, Miami’nin en ilgi çekici yeridir. Sokaklarında gezerken her adımınızda şahane dekorasyonlarla donatılmış evleri ve tasarım ürünlerini göreceksiniz. İtalya asıllı bir moda tasarımcısı olan Gianni Versace, burada uzun zaman önce yaşamış ve hayatını sonlandırmış olsa’da geleneği bitmemiştir. Kendisinin başlattığı çılgın dekor ve motifleri onu görenler devam ettirerek şuanda çok renkli bir ilçe yapmışlar.

2. Vizcaya Müzesi ve Bahçeleri (Vizcaya Museum and Gardens)

vizcaya museum - miami gezilecek yerler

700 dönüm arsa ile Vizcaya müzesi, bahçe tasarımı İtalyan kültürüne özel bahçeli villalara benzetilmiştir. Villanın yapısı’da aynı şekilde Rönesans dönemine ithafen kurulmuş fakat binanın içerisinde girdiğinizde inanılmaz Barok taşlarından yapılma bir Venedik mimarisi karşınıza çıkacak. Aslında nostalji sevenler için Miami’deki ilk durak olabilir. 1916’da kurulan Vizcaya müzesi, şuanda 1.100’den fazla çalışanı ve 34 farklı avlusu ile 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar koleksiyonları villasında barındırıyor.

3. Küçük Havana (Calle Ocho)

calle ocho - miami gezilecek yerler

Mart ayında bu caddeden mutlaka geçmelisiniz. Miami’nin en özel festivali olan Calle Ocho festivali beraberinde mükemmel güzellikler getiriyor. Puroların çıktığı yer olarak bilinen Little Havana, Calle Ocho caddesiyle ünlüdür. Karayiplerin ve Kübalıların geleneksel kültürünü yansıtan festivallerde insanlarla tanışıp yerel halkla etkileşime geçebilirsiniz. Miami havasını içinize çekebileceğiniz en iyi festivaldir.

4. Miami Hayvanat Bahçesi (Zoo Miami)

zoo miami

İçinde ülkemizde bulamayacağınız türlerde dahil 5.000’e yakın hayvan bulunmaktadır. Miami’nin büyük hayvanat bahçesinde 40 nesli tükenmekte olan hayvan türü burada besleniyor. 1.200 hayvan, bitki ve ağaç türünden oluşan büyük yapay tabiatın içi Orkide bitkileri ile bezenmiştir. Hayvanat bahçesinde gece gündüz kafesin içinde dört dolaşıp yatan hayvanlar için birde hayvanlara uygun büyük bir su oyun alanı yapılmış.

5. Sokak sanatı (Wynwood Wall Street Art)

wynwood wall street

Tony Goldman’ın 10 yıl önce getirmiş olduğu bu şahane sokak sanatı furyası günümüzde Miami’de hala devam etmekte. Miami gezilecek yerler kısmına eklenebilir nitelikteki rengarenk gaz boyalarına bürünmüş sokakları ile 92.400 grafiti bulunuyor.

6. Miami Sahili (Miami Beach)

miami beach

Dünyaca meşhur ünlülerin sıkça güneşlendiği sahilde bir ünlüyü yakalayıp fotoğraf çekilme ihtimaliniz yüksek. Kumları o kadar yumuşak ve taşlardan arındırılmış ki yalın ayak yürürken hiç zorlanmıyorsunuz. Tropikal iklimin hakim olduğu gözünüzü doyuracak sahil çevresinde açık yeşil palmiyelerle kuşanmıştır. Hemde Atlas okyanusuna karşı bir şezlong kiralayıp ücretsiz bir şekilde plaja gidip inanılmaz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Burada palmiye ağaçlarının arasında öğlen vakti gelip akşam güneşin ufuktan batışı gerçekten muazzamdır.

7. Güney Sahili (South Beach)

south beach

Florida eyaletinin en iyi sahilleri arasında birincidir. Miami’ye gittiğinizde Atlas okyanusu sularında yüzüp sahil eğlencesinin tadını çıkartmak istiyorsanız South Beach’a gitmeden dönerseniz kesinlikle pişman olursunuz. Geceleri 12:30’dan sonra sahilde müzik eşliğinde herkes etkinlikler gerçekleştiriyor. Yerel halkın çokça kullandığı plaj halka açık olduğu için Miami’nin sakinleri ile etkileşim içerisine girmek mümkün.

8. (Miami Çocuklar Müzesi) Miami Children’s Musesum

miami children museum

Çocuklara özel renkli tasarımı ile Miami’de ailelerin gittiği yegane destinasyon’dur. 14 farklı çocuk teması ile içinde 900’den fazla koleksiyon barındıran Miami çocuklar müzesi, 3 ile 15 yaş arası çocukların gelişimi ve eğlenmesi için yapılmıştır.

9. Coral Kalesi (Coral Castle)

coral castle - miami gezilecek yerler - 9

Florida eyaletinin en esrarengiz yapıları arasında birinci seçilmiştir. Hatta biraz daha abartacak olursan dünya üzerinde’de nasıl yapıldığı çözülemeyen yapılardan biridir. Mercan taşlarından oluşan heykelleri ile Steingarten, büyüleyici ve akıllara soru işareti bırakan bir yerdir. Bahçe yada kale, küçük gözüküyor ve içinde 20’den fazla anıt yok fakat bu anıtlar mercan kayalıklardan yapıldığı için dikkat çekiyor. Bazı aşk temalı çalışmalar güllerle ve güzel çiçeklerle donatılmış.

10. Jungle Island

jungle island - miami gezilecek yerler

Zoo hayvanat bahçesinden farklı olarak uçan hayvan türleri ağırlıklıdır. Kuşların ve egzotik kuşların tutulduğu Orman adasında ne yaptığını şaşkınlıkla izleyeceğiniz Babunlar, Sadece Galapagos adaları sınırlarında bulabileceğiniz nesli tükenme tehlikesi altında olan Kara Kaplumbağaları ile ön plandadır. 2017 yılında tropikal siklon doğal afetinden büyük ölçüde etkilenen Jungle Island, ancak daha yeni yeni kendisini toparlanmıştır. Afet dolayısıyla yıkılan bazı sütunlarının onarımı için henüz daha geçen seneye kadar ziyaretçilere kapalı tutulmuştu.

Aslında gezilecek bir kaç yer daha olsa’da, kesinlikle Miami’de gidip görmeniz gereken bölgelerin ilk 10 sırası budur. Peki siz gittiğinizde hangisini daha çok beğendiniz ? Yorumlarda belirtip herkes fikirlerini yazabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap