İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Amerika
  3. Moai Heykelleri Sırları

Moai Heykelleri Sırları

Moai Heykelleri Sırları

Dünyada çözülemeyen gizemler arasında yer alan Moai Heykelleri Paskalya Adasında yer alır.Peki bu ada nerede ? Şili sahillerinden 3700 kilometre uzaklıkta bulunan ada Şili ülkesine bağlıdır. İzole olan adada en yakın yaşam alanı Pitcairn Adası’dır. Adanın geçmişine ait pek çok sayıda teori vardır.Ancak kesin bir bilgi yoktur.Adanın en ilginç yapıları ise Moai Heykelleridir.Gelin bu Moai Heykelleri hakkında bilgi edinelim.

Moai Heykelleri Nedir ?

Moai heykelleri adanın en önemli yapısıdır.Boyları 21 metreye çıkan dev heykellerin gizemi günümüzde bile hala çözülememiştir.Bu heykellerin kafalarında 4 tona yakın şapka şeklinde kayalar bulunmaktadır.Peki 1200 ve 1500 yıllık olan bu heykeller o dönemde nasıl yapıldı hala merak konusudur. Heykelleri ilk olarak 1722 yılında adaya ilk ayak basan Alman denizci keşfetmiştir. Araştırmalara göre 887 tane heykel bulunmuştur ancak yer altında daha fazla olduğu düşünülmektedir. Moailer insan suratlarını çok abartarak uzun kulakları, güçlü çıkıntılı çeneleri, büyük başları ve kolsuz gövdeleri ile normal insan suratını değiştirilmiş görkemli heykellerdir. İyice belirli olan göz delikleri ile düz burunları ile hepsi aynı biçimdedir.

Bu heykellerden farklı boylarda bir sürü bulunmaktadır.En büyüklerine Paro denilmektedir.Heykellerin en ağırı 86 tondur.Bu heykeller yerli halk için dinsel bir anlam taşındığı düşünülüyor.Ancak kesin olarak bir bilgi yoktur.

paskaliya-adası-moai-heykelleri-yeşillik-taş-yüz

Moai Heykelleri Neden Yapıldı?

Yukarıda da belirttiğim gibi bu heykellerin yapılma amacının dinsel bir neden olduğu düşünülmektedir.Ayrıca bu heykelleri halkın yaşadığına inandığı atalarını temsil ettiği de söylenmektedir.

Adadaki izlerde bu heykellerin neden yapıldığını biraz da olsa doğrulamıştır. Heykellerin suratları neredeyse aynıdır.Hepsi yerleşim yerlerine doğru bakmaktadır.Bu nedenden dolayıda bu heykellerin halkı koruduklarına inanmaktadırlar.

moai-heykelleri-paskaliya-adası

Moai Heykelleri Nerede ?

Moai Heykelleri Paskalya Adasında yer almaktadırlar. Paskalya Adası Güney Amerika’da bulunan Şili Ülkesine bağlıdır. Dünyada yerleşim alanı olarak en uzak topraklar olarak bilinmektedir. En yakın yerleşim yeri, doğuda Pitcairn adasında, 2078 kilometre uzaklıktadır. İkinci yerleşim yeri ise 2829 kilometre uzaklıktadır, Alejandro Selkirk Adası. Tahiti 4000 kilometreden daha uzaktadır.

Ada üçgen şeklinde olup 24 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir ve toplam alan ise 162 Km2.

paskalya-adası-ada-yeşillik-deniz-kıyı-yayla

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap