İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Türkiye Yazıları
  3. Mogan Gölü ve Mogan Parkı Hakkında Bilgiler

Mogan Gölü ve Mogan Parkı Hakkında Bilgiler

Mogan Gölü ve Mogan Parkı Hakkında Bilgiler

Ankaralılara ilaç gibi olan Mogan Parkı içerisinde yapay olarak oluşturulmuş olan Mogan Gölü ,bir çok aktivitenin yanı sıra doğasıyla da ilgi uyandıran park alanında isterseniz piknik  yapabilir dilerseniz de restoranlarında güzel yemekler yiyip göl manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Mogan gölü nerede

Bu meşhur göl aynı anda Eğridir Gölü’ün de komşusu olan Mogan Gölü. Gölün bir kısmı Park olarak tasarlanmış ve bu alana Mogan Parkı adı verilmiş. Mogan Gölü, Elmadağından alınıp 11 derenin getirdiği alüvyonun birikmesi sonucu oluşturulmuştur. Bu gölde yapılan araştırmalara göre 4 balık ve 226 adet kuş türüne ev sahipliği yapıldığı görülmüştür.Yapay bir gölde bu hayvanları burada tutmak gerçekten büyük bir başarıdır.

Mogan gölü nasıl gidilir

Yakın zamanda kirliliği nedeniyle bir çok türü kaybetmiştir.Ancak oluşturulan park sayesinde bunları geri kazanmıştır. 2004 yılında Ankara Büyük Şehir tarafından yapılan park bir çok Ankaralıların hafta sonu kaçamak yerleri olmuştur. Ayrıca parkta bir amfi tiyatro ve  büyük bir nikah salonu bulunmaktadır. Parkta ise en dikkat .eken yapısı ise büyük Deniz Feneridir.Yapının üzerinden seyir balkonu görmeniz gereken manzaralardan biridir.Buraya gittiğiniz mutlaka buraya çıkmalısınız. 

Mogan Parkı Aktiviteleri 

Mogan Parkı’nda güne güzel bir kahvaltı ile başlamak isterseniz parkın içinde bulunan restoranlar kahvaltı tabağının fiyatı 12 ile 15 TL, daha fazla serpme kahvaltı çeşidinin olduğu 20-25 Türk Lirası arasında fiyat belirlemiştir. Bu park kesinlikle gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Park alanı içerisinde bulunan marina adası,piknik alanları,bisiklet yerleri,futbol sahaları , basketbol sahaları ve tenis sahaları ile burada asla sıkılmayacaksınız.

mogan park deniz feneri

Bir çok yenilen açılan klüplerde ise ata binebilir , kaykay parkında kayabilir ve Parkta arkadaşlarınızla ve ailenizle eğlenebilirsiniz.Bu etkinliklerden sonra Gölü’nün Haymana yolu karşısında bulunan bir çok seyir terası ile Ankara’ya tepeden bakacaksınız. Yukarıda da bahsettiğim gibi buranın en dikkat çeken yapısı Deniz Feneridir.Bu 25 metre yükseklikte ki Deniz Feneri Üzerinde Ankara manzaralarını çok güzel bir şekilde göreceksiniz.Kişilerin en çok tercih etti etkinlik alanı da burasıdır. Burada mutlaka yapmanız gereken şey de gün batımında buraya çıkıp manzara karşısında çay yudumlamaktadır. 

Mogan Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ankara şehrinin Gölbaşı ilçesinde bulunan Mogan Parkı içerisinde Mogan Gölü yer alır.Buraya ulaşım çok basittir.Ankara’ya ulaştıktan sonra Karşıyaka Mahallesi’nin  içerisinde kalan park alanına kendi aracınız ile konforlu bir şekilde ulaşabileceğiniz gibi toplu taşıma araçlarıyla da gölün bulunduğu bölgeye gidebilirsiniz. Ankara – Konya yolu üzerinden tabelaları takip ederek, kendi aracınız ile ulaşabilirsiniz. Eğer otobüs ile gitmeyi tercih ediyorsanız EGO otobüsleri 108177 ve 182 hat numaralı otobüsler yakın bir yerde inip yürüyebilirsiniz.Ancak minibüsler direkt olarak önünde bırakmaktadır. 

Mogan Parkı Giriş Ücreti 2019

Bu park için az bir miktarda ücret talep edilmektedir. Mogan Parkına giriş herkes için 6 TL’dir. Bu bilet ile park içerisindeki her şey dahildir. 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap