1. Ana Sayfa
  2. Dünyayı Keşfedin
  3. Mostar Köprüsü Hakkında Bilgiler

Mostar Köprüsü Hakkında Bilgiler

Mostar Köprüsü Hakkında Bilgiler
1

Bosna Hersek‘teki en büyük ikinci şehir olan Mostar, ülkedeki en popüler turistik yerlerden biridir.  Neretva Vadisi‘nin kalbinde yer alan şehir, eski evleri ve eski köprüsü Stari Most ile bilinmektedir. Bugün UNESCO’da  Dünya Mirası Listesinde yer alan şehir ve köprüsü Bosna savaşı sırasında yıkıldıktan sonra yeniden inşa edilmiştir.

Mostar Köprüsü Tarihi

1566 yılında klasik Osmanlı mimari öncüsü olan Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından yaptırılan Mostar köprüsü, o dönemde dünyanın en büyük kemeri olarak bilinirmiş, 30 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde yuvarlanan köprü, Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına Bosna-Hersek’e kadar genişletince köprünün de ismini ”Köprühisar” olarak değiştirmişlerdir. Daha sonradan Osmanlı İmparatorluğu topraklarını kaybedince Bosna Hersek tarafından ismi Mostar olarak değiştirilmiştir.1993’te Hırvat-Bosna savaşının başlangıcında, Stari Most Hırvat kuvvetleri tarafından köprü imha edildi. Bazıları böyle bir mimari çalışmanın yıkılmasının sadece bir intikam eylemi olabileceğini düşünürken diğerleri bunu Hırvatların Boşnakların geçişine müdahale etmesine izin veren tamamen stratejik bir plan olarak görüyorlar. Yine de, 9 Kasım 1993’te, köprü, Hırvat güçlerinin bombardımanına düştü ve büyük acılara neden olmuştur.

bosna-herzek-mostar-köprüsü

Savaşın bitiminden sonra, 1995 yılında Mostar’daulaşımı kolaylaştırmak için geçici bir köprü inşa edilmiştir. O zamanlarda sadece taş yığını olarak kalan köprü. 1998 yılına kadar UNESCO, belediye yetkilileri ve Dünya Bankası, köprüyü yeniden inşa etmek için bağış talebinde bulundular. İki yıl süren arkeolojik araştırma ve bilimsel çalışmaların ardından çalışma 7 Haziran 2001’de başladı ve 2004 yılında köprünün inşaatı tamamlandı.12 milyon avro ücretle yapılan köprü popülerleşerek ziyaretçilere açılmıştır.

mostar-köprüsü-bosna-herzek-tatil

Bosna’nın tarihi mirasını; korumanın öneminin ötesinde, Stari Most’un yeniden yapılanmasında ilk başlarda çok sorun olmuştu.Çünkü Hırvatları ve Bosnalıları ayıran köprü tekrardan yapılınca iki ülke arasında barış sağlamıştır.

Mostar Köprüsü Nerede ?

Bosna Hersek’in Mostar şehrinde bulunan köprü Neretva Nehri’nin üzerinde bulunmaktadır.Köprü merkezde bulunduğu için yerli ve yabancı turistleri çekmektedir. Başkentin en popüler yeri olan Mostar Köprüsünü mutlaka ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap