İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Marmara Bölgesi Makaleleri
  3. Muğla Mutfağı

Muğla Mutfağı

muğla mutfağı yöresel yemekleri

Gezilecek yerler listesinde ülkemiz sınırları içerisindekiler ile karşılaştırıldığında en yüksek puanı alan Muğla, en az tatil yapmaya can çektiren sahilleri kadar güzel meşhur yemeklere’de ev sahipliği yapıyor. Muğla’nın turistik bölgelerini gezerken birde yorulup acıktığınızda o güzel yemeklerini tatmadan olmaz. Tarator soslu yemeklerinden tutun, Akdeniz ve Ege denizinden taze tutulan balık yemeklerine kadar bir çok yöresel yemekleri vardır. Yemek kültürü konusunda turizmin çok fazla oranda gelişmiş olmasından dolayı halk arasında pek meşhur değildir. Buna rağmen balık türü yemeklerde es geçilemez tatta güzel şeyleri vardır.

Muğla Yöresel Yemekleri

Muğla’nın meşhur yemeklerini listelerken biraz ağzınızın suyu akabilir, yaz ayında gitmekten başka çare yok. Bu arada Muğla ile alakalı bütün bilgilere ulaşabileceğiniz sayfamıza yönlenebilir siniz.

1. Taratorlu Börülce (TELTUR)

taratorlu börülce

Mis gibi börülcelerin Muğla topraklarında taze çıkartılmış haliyle tarator sosu ile birleşmesiyle eşsiz bir faydalı yemek ortaya çıkmış. Muğla’da yiyebileceğiniz en faydalı yemek diyebilirim. Yeşiller grubundan olmasıyla Börülceyi hemde soğanla karıştırıldığında un haricindeki her malzemesi faydalı oluyor.

2. Dalleme Salatası

dalleme salatası

Dalleme adını verdikleri yeşil bitkiden yapılma salatadır. Tarifi her salataya koyulan zeytinyağı ve nar ekşisiyle geçmektedir. Burada karşılaşacağınız farklı besinlerden bir tanesidir.

3. Tavuk Dolması

tavuk dolması

Muğla’nın Köyceğiz sınırlarında icat edilen Tavuk Dolması, gerçekten çok güzel bir protein deposu. Bildiğimiz içli tavuk fakat bu Muğla usulü bir içli tavuk olduğu için farklı bir yapılış biçimine sahip. Bu yüzden Muğla mutfağını merak ediyorsanız Keyfoturağı Restoranı yada başka alternatiflerde deneyebilirsiniz.

4. Topan

topan yemeği

Bulgur ve kıymadan yapılan Topan yemeği bol baharatlı ve domates salçalı yemektir.

5. Yaprak Ciğer

yaprak ciğer

Oğlak hayvanından yapılan ciğerlerin yaprak döner usulü çok ince kesilip yanında Muğla’nın klasik zeytinyağı, soğan ve domates üçlüsüyle servis edildiği yemektir. Ciğer sevenler için denenmesi gereken bir lezzet.

6. Sütlü Kabak

sütlü kabak

Genellikle fırında, bazen kızartma usulü pişirilen kabağın sütlü ve bazende beşamel soslu hali olarak karşımıza çıkıyor. Fırında yapılanı yediğinizde hem daha yararlı hemde bol protein ağırlıklı bir besin kaynağıdır. Muğla’da Fethiye ilçesinde bulabileceğiniz bir tür.

7. Kaya Koruğu

kaya koruğu

Odette Restoran ve alternatiflerinde bulabileceğiniz Kaya Koruğu, aslında yemek değil bitkinin ismidir. Farklı çiçek ve bitkilerin yemek olduğu yörede geleneksel yemekler’de her yerde duymadığınız isimlerden oluşuyor.

8. Tilkişen (Kedirgen) Kavurması

tilkişen

Kerevize benzeyen yapısı ile “Tilkişen” adındaki bitkinin kavurma olarak servis edildiği türüdür. İçinde soğan ve yumurta olabiliyor, sağlıklı beslenmek isteyenler için birebir.

9. Ahtapot Yahni

ahtapot yahni

Artık et balık bu gibi standart her zaman yediğimiz şeylerden sıkıldık biraz farklı şeyler yiyelim diyenlere Ahtapot Yahni çok iyi bir çözüm olacaktır. İthal mi bilemiyoruz ama Ahtapot’tan yapılan sulu yahni yemeği’de çılgınlık ve farklılık sevenler için bir tercih olabilir.

10. Döş (Kaburga Dolması)

döş kaburgası

Normalde kaburga dolması her yerde Kuzu’dan yapılıyor olsa’da Muğla insanları bu geleneği değiştirerek Oğlak’tan yapmışlardır. Dolmalık pirinç, soğan, fıstık ve çeşitli baharatlar ile yapılan Döş dolması şehrin gözde yemeklerindendir.

11. Bedel Kavurması

Sahil kenarlarındaki deniz üstünde duran kayaların ve ormanlık alanlardan toplanan “Bedel” bitkisi ile yapılan kavurma usulü yemektir. Aynı şekilde salata usulü üstünde ısıtılmış sıcak zeytinyağı ile servis edilmektedir.

12. Kefal Dolması

kefal dolması

Eh birazda balık türlerine gelelim öyle değil mi ? Akdeniz’in derinliklerinden tutulan Kefaller ile yapılan Kefal dolması inanılmaz bir lezzete sahip. Balık severler yerken ağzının bayram edeceği Kefal dolması Muğla’nın bir çok yöresel restoranının menüsünde var. Kefal dolmasının yanında herhangi bir restoranda sipariş ettiğiniz takdirde Muğla’nın yöresel yemeklerinden olan ve az önce anlattığımız Börülce ve Kaya Koruğu gelmektedir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap