kelebekler vadisi muğla

Muğla

Muğla'da Mutlaka Gezip Görmeniz Gereken Turistik Yerler
Slider
ortalama sicaklik

5.2° / 20.7°

vize gerekli mi

HAYIR

turistrail puanı

10 / 9.8

gezme süresi

3 Gün

Muğla Hakkında


Ülkemizin en önemli turistik şehri olarak seçilen Muğla. dünya üzerinde ün salmış ilçeleri ve sahil plajları ile yaz aylarında nüfusunu yabancı turistlerle beraber 3'e katlıyor. Tatil yapmak için en ideal şehirlerden birisi olması nihayetinde 12.974 kilometre kare yüz ölçümü ile şehrin yerleşik olan neredeyse bütün yerleri turistik bölgedir.

Muğla Videosunu İzleMuğla Gezilecek Yerler


Öve öve bitiremediğimiz güzel mi güzel Türkiye'mizin en çok tatil beldesine sahip olan şehri Muğla ile devam ediyoruz.Muğla'da gezip görmeniz gereken yerler benim yaşımdan fazla..Adeta yarısından fazlasının tatil yeri olarak rahatça kullanılabildiği Muğla, kendi nüfusundan fazla yaz ayında turist çekmesi ile ünlü bir yerdir.Kültür ve geçmişi bakımından çok fazla bir geçmişe sahip olmasa'da diğer tarihte hiç boş kalmayan ve sürekli başka devletlere, imparatorluklara ev sahipliği yapan şehirlerden hemen sonra gelmektedir.Hem denizi, hemde manzarasına baktığımızda ruhumuzu dinlendiren güzelliği ile Muğla gezilecek yerleri karşınızda !. Liste en çok gitmeniz gereken yerlerden başlayarak en aza doğru gitmektedir.Başlıklardan gideceğiniz yerler hakkında tarihsel ve bir çok betimsel bilgi alabilirsiniz.


Muğla'da bulunan ilçelerin neredeyse hepsi turistik ve egzotik mekanlar içermektedir.Bu sebepten dolayı Muğla'nın nüfusu diğer illere göre ilk 10'da olsa'da yaz ayında neredeyse ilk 5'e girecek kadar dolup taşar.Her ilçesinde ayrı ayrı kesimlerin tatil yaptığı Muğlayı şimdi bizimle beraber keşfedeceksiniz.


Bodrum
muğla - bodrum
muğla - bodrum

Magazin haberlerinde sıkça karşımıza çıkan Bodrum,genellikle zengin kesimin tatil yaptığı yerlerden bir tanesidir.Bodrum'da turist akını çok fazla olmakla beraber, ülkemizin tanınan ünlülerinin neredeyse hepsi 2011 yıllarında bodruma gitmezse sanki ünlü olmaktan atılmış gibi hissediyorlardı.


Bodrum Kalesi


bodrum kalesi

Gidip gördüğünüzde ellerinizi bu kalenin duvarlarına sürün derim..Savaş ve tarih kokan bu kale, Türkiye'nin en çok turist çeken ilçesinin en önemli gezilesi yeri olmakla beraber çokça anlam içermektedir.Öncelikle 1400 yıllarında korunmak amacıyla Saint Jean'lılar tarafından inşa edilen bu kale, sonrasında Osmanlı İmparatorluğu yönetiminde olduğu sıralarda özellikle başta dünya savaşı olmak üzere ondan önceki savaşlarda'da defalarca kez yıkılmıştır.Geriye kalan kale parçalarının güzel bir turistik yer olmasına yeterli olduğunu düşünüyorum.

Muğla'nın Tarihi Yerleri ve Mekanları


Bodrum Antik Tiyatrosu


bodrum antik tiyatrosu

İnanılmaz bir tarih..Gezi severler olarak gördüğümüz yapıtlarda tarihi gözlerimizin önüne serdiğimiz aşikardır.Hele birde Türkiye'de böyle tarihi eserler olunca insan bakınca geçmişte neler olmuş buralarda ya ? Deyip sormadan edemiyor.Eski ve dünyaca bilinen Roma imparatorluğu çağında dünyayı hükmederken kurdukları Bodrum antik tiyatrosu, o zamanlarda inşa edilen buna benzer amfi ve tiyatro yapılarının bütün içerdiği şeyleri barındırmaktadır.Hatta Turizm bakanlığı bu eseri çok iyi kullanarak düzenli biçimde halka açık tiyatro oyunları sergilemektedir.


Muğla Mutfağı


Gezilecek yerler listesinde ülkemiz sınırları içerisindekiler ile karşılaştırıldığında en yüksek puanı alan Muğla, en az tatil yapmaya can çektiren sahilleri kadar güzel meşhur yemeklere'de ev sahipliği yapıyor. Muğla'nın turistik bölgelerini gezerken birde yorulup acıktığınızda o güzel yemeklerini tatmadan olmaz. Tarator soslu yemeklerinden tutun, Akdeniz ve Ege denizinden taze tutulan balık yemeklerine kadar bir çok yöresel yemekleri vardır. Yemek kültürü konusunda turizmin çok fazla oranda gelişmiş olmasından dolayı halk arasında pek meşhur değildir. Buna rağmen balık türü yemeklerde es geçilemez tatta güzel şeyleri vardır.


1. Taratorlu Börülce (TELTUR)


taratorlu börülce

Mis gibi börülcelerin Muğla topraklarında taze çıkartılmış haliyle tarator sosu ile birleşmesiyle eşsiz bir faydalı yemek ortaya çıkmış. Muğla'da yiyebileceğiniz en faydalı yemek diyebilirim. Yeşiller grubundan olmasıyla Börülceyi hemde soğanla karıştırıldığında un haricindeki her malzemesi faydalı oluyor.

2. Dalleme Salatası


dalleme salatası

Dalleme adını verdikleri yeşil bitkiden yapılma salatadır. Tarifi her salataya koyulan zeytinyağı ve nar ekşisiyle geçmektedir. Burada karşılaşacağınız farklı besinlerden bir tanesidir.

3. Tavuk Dolması


tavuk dolması

Muğla'nın Köyceğiz sınırlarında icat edilen Tavuk Dolması, gerçekten çok güzel bir protein deposu. Bildiğimiz içli tavuk fakat bu Muğla usulü bir içli tavuk olduğu için farklı bir yapılış biçimine sahip. Bu yüzden Muğla mutfağını merak ediyorsanız Keyfoturağı Restoranı yada başka alternatiflerde deneyebilirsiniz.


Muğla Nerededir ?
Sedir Adası


Altın rengi kumu ile bilinen Sedir Adası, Ege Bölgesi’nde Muğla’nın Akyaka Mahallesi’nde yer almaktadır. Muğla’nın en çok turistik yerlerinden biri olan Ada kum rengi ile Türkiye’de tek olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca sadece kumun rengi ile değil doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile de bilinmektedir.Halikarnas Mozolesi


Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yerdir.Coğrafi olaylar Peribacalarını oluştururken, tarihi süreçte insanlar da bu peribacalarının içlerine evler,kiliseler ve manastırlar oymuş bunları süsleyerek binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır. İnsan yerleşimlerinin Paleoltik döneme kadar uzandığı Kapadokya'nın yazılı tarihi Hititlerle başlar.TuristRail'in Önerdikleri