1. Ana Sayfa
  2. Türkiye Yazıları
  3. Muğla’da Gezilecek Yerler

Muğla’da Gezilecek Yerler

Muğla'da Mutlaka Gezip Görmeniz Gereken Turistik Yerler

Öve öve bitiremediğimiz güzel mi güzel Türkiye’mizin en çok tatil beldesine sahip olan şehri Muğla ile devam ediyoruz.Muğla’da gezip görmeniz gereken yerler benim yaşımdan fazla..Adeta yarısından fazlasının tatil yeri olarak rahatça kullanılabildiği Muğla, kendi nüfusundan fazla yaz ayında turist çekmesi ile ünlü bir yerdir.Kültür ve geçmişi bakımından çok fazla bir geçmişe sahip olmasa’da diğer tarihte hiç boş kalmayan ve sürekli başka devletlere, imparatorluklara ev sahipliği yapan şehirlerden hemen sonra gelmektedir.Hem denizi, hemde manzarasına baktığımızda ruhumuzu dinlendiren güzelliği ile Muğla gezilecek yerleri karşınızda !.
Liste en çok gitmeniz gereken yerlerden başlayarak en aza doğru gitmektedir.Başlıklardan gideceğiniz yerler hakkında tarihsel ve bir çok betimsel bilgi alabilirsiniz.

Muğla’da bulunan ilçelerin neredeyse hepsi turistik ve egzotik mekanlar içermektedir.Bu sebepten dolayı Muğla’nın nüfusu diğer illere göre ilk 10’da olsa’da yaz ayında neredeyse ilk 5’e girecek kadar dolup taşar.Her ilçesinde ayrı ayrı kesimlerin tatil yaptığı Muğlayı şimdi bizimle beraber keşfedeceksiniz.

Muğla Turistik Yerler

Bodrum

muğla - bodrum
muğla – bodrum

Magazin haberlerinde sıkça karşımıza çıkan Bodrum,genellikle zengin kesimin tatil yaptığı yerlerden bir tanesidir.Bodrum’da turist akını çok fazla olmakla beraber, ülkemizin tanınan ünlülerinin neredeyse hepsi 2011 yıllarında bodruma gitmezse sanki ünlü olmaktan atılmış gibi hissediyorlardı.

Bodrum Kalesi

bodrum kalesi

Gidip gördüğünüzde ellerinizi bu kalenin duvarlarına sürün derim..Savaş ve tarih kokan bu kale, Türkiye’nin en çok turist çeken ilçesinin en önemli gezilesi yeri olmakla beraber çokça anlam içermektedir.Öncelikle 1400 yıllarında korunmak amacıyla Saint Jean’lılar tarafından inşa edilen bu kale, sonrasında Osmanlı İmparatorluğu yönetiminde olduğu sıralarda özellikle başta dünya savaşı olmak üzere ondan önceki savaşlarda’da defalarca kez yıkılmıştır.Geriye kalan kale parçalarının güzel bir turistik yer olmasına yeterli olduğunu düşünüyorum.

Muğla’nın Tarihi Yerleri ve Mekanları

Bodrum Antik Tiyatrosu

bodrum antik tiyatrosu

İnanılmaz bir tarih..Gezi severler olarak gördüğümüz yapıtlarda tarihi gözlerimizin önüne serdiğimiz aşikardır.Hele birde Türkiye’de böyle tarihi eserler olunca insan bakınca geçmişte neler olmuş buralarda ya ? Deyip sormadan edemiyor.Eski ve dünyaca bilinen Roma imparatorluğu çağında dünyayı hükmederken kurdukları Bodrum antik tiyatrosu, o zamanlarda inşa edilen buna benzer amfi ve tiyatro yapılarının bütün içerdiği şeyleri barındırmaktadır.Hatta Turizm bakanlığı bu eseri çok iyi kullanarak düzenli biçimde halka açık tiyatro oyunları sergilemektedir.

Halikarnas Mozolesi

halikarnas mozolesi

Muğla’ya gittiğinizde mutlaka ama mutlaka gitmelisiniz buraya.Dünyanın yedi harikasından biri olarak seçilmiş daha ne diyelim ? Daha fazla anlatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum bile gitmeniz için sizi ikna etmeye bu yeterli.Bodrum’un eski adı Halikarnassos’tur.Mausolos kralı öldükten sonra onun anısına çok güzel bir yapıt yapıp onu oraya gömmeyi düşünen ailesi, bugünkü Halikarnas mozolesini yapmışlardır.Yunanlıların ve Mısırlıların mimarisini tek bir yerde toplayan Yunanlı halikarnassos’un önde gelen mimarları, Milattan önce 350’li yıllarda uzun bir zaman harcayarak bu mozoleyi tamamlamışlar.

Kaunos Antik Kenti

kaunos antik kenti

Muğla kendi içerisinde bir çok eski Yunan şehri ve hatta ülkesi içermektedir.Bu şehirlerden, ülkelerden kalan eserler günümüze kadar nasıl olduysa ulaşmıştır ve Turizm bakanlığı tarafından büyük bir titizlik ile korunmaktadır.

Mutlaka Gitmeniz Gereken Plajları ve Koyları

Ölüdeniz (Fethiye)

ölüdeniz - fethiye

“Dünyanın en güzel sahil kumsalı” ödülünü tam olarak 13 yıl önce alan Ölüdeniz, Muğla’ya kattığı turistik yerlerden en güzeller arasındadır.Muğla gezilecek yerler listesinde en popüler olan turistik mekanlardandır.Fethiye Ölüdeniz’in tarihte neredeyse hiçbir zaman milletler tarafından boş bırakılmadığı bilinmektedir.Orta çağ ve milattan önceki zamanlarda’da çok sevilerek hayat sürdükleri ölüdeniz’de, en az bir kere güneşlenmek gerek.

Kelebekler Vadisi

kelebekler vadisi muğla

Olympos gerçekmiş dedirten Muğla, kelebekler vadisi ile yunan tanrılarına bizleri inandırmaya adeta güzelliğiyle teşvik ediyor.Sürülerce egzotik görünümlü kelebeklerin yuva yapıp ağaçlarına konduğu bu vadi’de adını kelebeklerinden almıştır.Ölüdeniz sınırlarına çok yakın olan Kelebekler vadisi’ne sandalları kullanarak gidebilirsiniz.

İztuzu Plajı (Tatlı ve Tuzlu suyun öpüştüğü yer)

iztuzu plajı

Bütün ilginç ve ilgi çekici şeyler bu şehirde mi olur ? Gerçekten’de olur.Şimdi yunanlıların bu şehri neden bu kadar çok sevdiğini buraya geldiğimde anladım.Dünya’da sayılı plajlardan birisi olan İztuzu Plajı, tatlı su ve tuzlu suyun birleşiminden oluşmaktadır.Plajın yarısı tatlı su, diğer yarısı ise tuzlu su olduğu için bu iki yerin ortada birleştikleri nokta mükemmel bir görüntü kazanmış.Genelde Drone’lar ile kuş bakışı fotoğrafları çekilip mükemmel arka plan görselleri çıkartılan İztuzu Plajı, bu şehirde güneşlenmek isteyeceğiniz bir diğer yerdir.

Yediler Manastırı (Beşparmak Dağları)

Tam Muğla sayılmaz ama Aydın ile Muğla sınırlarının ikisini’de kapsayan bu yediler manastırı, tarihe yakından ilgi duyanların koşarak gitmek isteyeceği yerdir.Baktığınızda tarihi görmek istiyorsanız derhal gidin görün derim.Yediler manastırı Beşparmak dağlarının yamaçlarında bulunmaktadır.Bu dağların yamacında bir çok mağara keşfedilmiş olup, içerisinde dünya üzerinde yaşamış olan en eski insanların kalıntıları bulunmuştur.Hz.İsa (a.s) ile birlikte Hristiyanlığın önde olduğu zamanlarda yapıldığı için, kendisininde ayak bastığı bu yer ve etrafı Hristiyanlar tarafından çok önemli bir yerdir.Manastırın çevresinde 10’dan fazla Fresk bulunmaktadır.Bu freskler ile Hz.İsa ve Hristiyanlık ile alakalı o zamanlarda yaşanmış olayların taşlara çizilmiş halini görebilirsiniz.Yediler Manastırının tek sıkıntısı ise eğer Muğla’da iseniz şehir merkezinden neredeyse 3.5 saat uzak olmasıdır.

Günlüklü Koyu

Fethiye sınırları içerisinde olan Günlüklü koyu, içinde birden fazla plaj ve tatil yeri barındırmaktadır.Aynı zamanda bu koy’da bir çok otel bulunduğu için herhangi birinde konaklayarak Muğla tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Akkum Koyu

akkum koyu

Akkum koyu Muğla’nın Selimiye ilçesinde bulunmaktadır.Muğla’da koylar arasındaki en iyi koy olarak bilinir ve turistlerin en çok konakladığı koy’dur.Plajındaki denizin en altını görebileceğiniz kadar berrak olan suyu ile çok konforlu bir tatil geçirebilirsiniz.

Milas Müzesi

32 Yıl önce 1987 senesinde halka hizmet veren Milas Müzesi, Muğla’nın tarihi ve öz geçmişi ile alakalı bir çok eser barındırmakta olup, burayı gezdiğinizde yunanlıların, mısırlıların ve en son Osmanlı imparatorluğunun fresk, anıt, yazı, eserlerini görüp feyiz alabilirsiniz.Milas beldesinde ve Muğla’nın Milas’a yakın yerlerinde arkeolojik kazılar, yapılan keşifler sonucu ortaya çıkarılan her türlü şey burada sergilenmektedir.

Muğla’nın güzelliklerinin anlatmakla bitiremeyeceğimiz kadar fazla olduğunu bildiğimiz için, sizlerle bir belgesel videosunu paylaşıyoruz.Bu video ile Muğla’nın tarihini, turistik ve gezilmesi gereken yerlerini rahatlıkla görebilirsiniz.Peki sizce Muğla nasıl bir yer ? Yorumlarda anlatın farklı bir bakış açısı kazanalım :).

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap

Yorumlar (1)