İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Marmara Bölgesi Makaleleri
  3. Muhteşem Saray Yavrusu Hidiv Kasrı Nerede ?

Muhteşem Saray Yavrusu Hidiv Kasrı Nerede ?

Hidiv Kasrı nerede

İstanbul’un Üsküdar ile Beykoz sahil yolu üzerinde Çubuklu taraflarında yer alan Hidiv Kasrı, şehrin en önemli yapılarından biridir. İçerisinde kahvaltı yapıp güzel bir hafta sonu geçirebileceğiniz yerdir. Yemyeşil bahçesinde gezip yürüyüş parkurlarında doğa gezisi yapabilirsiniz. Hafta sonu şehrin yoğun hayatından uzaklaşmanızı sağlayacak bu yer kahvaltı olduğu kadar düğün fotoğrafları için de tercih edilir. Hidiv Kasrı Nerede ?sorusunun cevabını verdiğimize göre rengarenk bitkiler ve kuş sesleri ile dolu olan Kasrın tarihine göz atalım.

Hidiv Kasrı Hakkında Bilgiler

hidiv kasrı giriş kapısı
Hidiv Kasrı Giriş Kapısı

İçerisinde yer alan her biri künyeli ve soy kütüğüne sahip ağaçlar ile kaplı geniş bir koruluğun ortasında kalan Hidiv Kasrı, tam anlamıyla İstanbul’un önemli tarihi yapılarındandır. Eşsiz boğaz manzarasının ünü Avrupa’ya kadar ulaşmıştır. Binanın kulesi önceki dönemlerde oldukça popülerdir. Bunun nedeni ise buharla çalışan ilk asansörü olmasıdır. İçerisinde ki tüm salonlar restoran olarak hizmeti vermektedir. Ayrıca Hidiv Kasrı içerisinde düğün,toplantı gibi pek çok organizasyon yapılmaktadır. Toplam yaz aylarında 1100 kişilik, kış aylarında ise 400 kişilik kapasitesi ile pek çok kişiyi ağırlamaktadır.

hidiv kasrı kule
Hidiv Kasrı Kulesi

Tarihine gelecek olursak Osmanlı zamanında Mısır Valilerini ”Hidiv” denilmekteydi. Mısır Valisi olan Abbas Hilmi Paşa Osmanlı’nın payitahtında kalmak için 1903 yılında Çubuklu taraflarından iki ahşap yalı satın almıştır. Zamanla yalı çevresinde 270 dönümlük bahçeyi de satın almasıyla 1907 yılında Ünlü İtalyan Mimar Delfo Seminati’ye o devrin mimari modasına uygun olarak muhteşem saray yavrusu Hidiv Kasrını yaptırır.

hidiv kasrı bahçe

Kasrın binası adeta şato biçimindedir. Giriş kapısının üzerinde ay yıldızlı Hidiv tacı bayrağı arma şekline getirilip asılmıştır. Dış kapı girişi ise tamamen altın yaldız çiçek figürleri ile işlenmiştir. Yuvarlak mermer sütunları, terası, kristal salonları ve çatısı yapının en dikkat çeken yerleridir. Avrupa mimarisi ile Osmanlı mimarisini çok güzel bir şekilde yansıtan yapının bir diğer özelliği ise İstanbul’da ilk kez burada jeneratör kullanılmıştır. Hidiv Kasrı 1930 yılına kadar Hidiv ailesi tarafından kullanıldı. Daha sonradan 1937 yılında ise tapusu İstanbul Belediyesine geçti. 1984 yılına kadar hiç bir şekilde ziyarete açık değildi. Bu yıldan sonra içerisi tamamen restore edilerek kafe ve restoran olarak halka açıldı. Günümüzde ise İstanbul’da hafta sonunu değerlendirmek isteyenlerin bir kaçış merkezi haline gelmiştir.

Hidiv Kasrı’na Nasıl Gidilir ?

Beykoz’un Çubuklu bölgesinde yer alan Hidiv Kasrına ulaşım için alternatifler vardır. Toplu taşımadan otobüse tercih edecekseniz. Beykoz yönüne doğru giden 15E Tekke Mevki-Üsküdar otobüsüne binerek rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Metrobüs ile gidecekseniz Söğütlüçeşme durağından inip 15F Kadıköy-Beykoz otobüsüne binerek gidebilirsiniz. Özel araç ile gidecekler ise  Üsküdar-Beykoz sahil yolunu üzerinden ilerleyerek,Kanlıca’ya kadar rahatlıkla gelebilirler. .

Hidiv Kasrı Ziyaret Saatleri

Hidiv Kasrı saat 8:00 ve 23:00 saatleri arasında ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Bu ziyaret saatleri sürecinde kahvaltı saatlerinde dikkat etmelisiniz.

Hidiv Kasrı Kahvaltı Saatleri ve Kahvaltı Fiyatları 2019

Hidiv Kasrı da diğer Beltur işletmeleri gibi hafta içi 09:00 ile 14:00 saatleri arasında serpme kahvaltı hizmeti verirken, hafta sonu 09:00-13:00 saatleri arasında açık büfe olarak ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Taze balından kaymağına, peynir çeşitlerinden zeytin çeşitlerine zengin bir yelpaze sunan kişi başı kahvaltı fiyatları aşağıda bulunan tablodaki gibidir :

Kahvaltı Türü Ücret
Serpme Kahvaltı : 35 TL
Açık büfe Kahvaltı : 55 TL
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap