İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Münih Gezilecek Yerler

Münih Gezilecek Yerler

Münih Gezilecek Yerler

Münih Almanya’nın üçüncü büyük şehridir. Şehrin nüfusu yaklaşık 1.5 milyondur. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olup Romalılara da ev sahipliği yapmıştır. Alp dağlarının eteklerine kurulu şehir aynı zamanda Almanya’nın ekonomisine gelişmiş sanayisi ve turizmi ile birlikte büyük katkı sağlamaktadır. Yaşam standartları yüksek olan Münih dünyanın en yaşanılabilir yerleri arasında sayılmaktadır. İklim bakımında sıcak ve ılıman iklime sahiptir. Şehirdeki yağış miktarı oldukça fazla olup en kurak aylarda bile yine de yağış olmaktadır. Münih çok sayıda turistik mekan olması sebebiyle nereden başlayacağınız bilmekte zorlanabilirsiniz. Şehir Almanya’nın en sanatsal ve kültürel şehri olması bakımından çok sayıda müze, sanat galerisi içermekle birlikte dünyanın en büyük festivallerinden biri sayılan Oktoberfest’in de çıkış yeridir. II. Dünya Savaşında büyük hasar alan şehir daha sonra ilk görüntüsüne sadık kalarak yeniden inşa edilmiştir.

Münih’te Gezilecek 16 Muhteşem Mekan

Münih’te orta çağ duvarlarından başlayarak sokaklarda yürüdükçe tarihe tanıklık edeceksiniz. Tarihi dokusunun yanı sıra günümüzde güncel olarak yapılan festivaller ve sanatsal faaliyetlerle de şehir canlılığını korumaktadır. Şehirde toplu taşıma sistemi oldukça gelişmiş ve yaygın bu da turistlerin işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Avrupa’daki birçok kentte olduğu gibi Münih’te de şehir merkezi ve büyük bir meydan var. Marienplatz denilen meydandan başlayarak gezi rotanızı oluşturabilirsiniz.

Marienplatz Meydanı

Marienplatz Meydanı
Marienplatz Meydanı

Meydan Münih’in kalbi gibidir. Birçok insanın uğrak noktası insanların buluşma yeri ve vakit geçirmek için ideal bir alan. Meydanda ünlü kiliseler, restoranlar ve alışveriş noktaları bulunmaktadır. Münih’e gidip de buraya yolu düşmeyen yoktur diyebiliriz.

Theatinerkirche Kilisesi

Theatinerkirche Kilisesi
Theatinerkirche Kilisesi

Kilise 17.yüzyılda inşa edilmiş bir Katolik kilisesidir. Barok tarzda yapılan kilisenin mimarı İtalyan Agostino Barelli’dir. Rokoko tarzında sarı taşların Kliseye sıcak bir hava kattığı da düşünülmektedir. Kubbeleri 70 metreyi bulan kilise iç mimarisi ile de dikkat çekmektedir.

Munich Residenz

Munich Residenz
Munich Residenz

Munich Residenz uzun yıllar boyunca seçmenlerin,düklerin ve kralların yaşadığı ihtişamlı bir saraydır. Barok ve Rokoko usluplarından esintiler içeren saray geç Rönesans döneminde tamamlanmıştır. Sarayın büyük bir bölümü II. Dünya Savaşında tahrip edildi ve 1945 yılında saray yeniden düzenlenmeye başlandı.

Frauenkirche

Frauenkirche
Frauenkirche

Sevgili Leydi Katedrali olarak bilinen yapı 100 metreye kadar uzanan ikiz kuleleri ile dikkat çekmektedir. Katedralin güney kulesi ziyarete açık olup buraya tırmanarak Alpler’e kadar uzanan geniş manzara şahit olabilirsiniz. Gotik tarzda yapılmış mekana girdiğinizde sizi şeytanın ayak izi karşılıyor. Aynı zamanda bazı devlet adamlarına mezar niteliği gören yapı tarih hakkında da bilgi edinmenizi sağlıyor.

Asamkirche (Asam Kilisesi)

Asamkirche (Asam Kilisesi)
Asamkirche (Asam Kilisesi)

Rokoko tarzı bu kilise 1746’da Cosmas ve Egid Asam kardeşler tarafından inşa edilmiştir. Freskler, alçı figürler ve yağlı boya resimlerin yer aldığı kilise özenle dizayn edilmiştir. İçeride dev sütunlarla çevrelenmiş diz çökmüş bir Aziz John figürünün yer aldığı kapı en dikkat çeken kısımlardan.

Hofgarten

Hofgarten
Hofgarten

İtalyan Rönesans bahçesi tarzında 17. Yüzyılda inşa edilmiştir. Kesintisiz halka açık olan bahçe yürüyüş yapmak için ideal yerlerdendir. Ayrıca bahçede yer alan çardaklarda oturup piknik tarzı şeyler yapabilirsiniz.

Münih Olimpiyat Parkı

Münih Olimpiyat Parkı
Münih Olimpiyat Parkı

Tarihte 1972 yılında Olimpiyat Oyunları Münih’te yapılmıştır. Oyunlar için düzenlenen parkurların hemen hemen hepsi de günümüzde bu parkın içinde bulunmaktadır. Burası konserlerin festival ve etkinlerin de düzenlendiği yer olma özelliğiyle öne çıkmaktadır. Ayrıca parkta yer alan olimpiyat gölünde tekne kiralayarak küçük bir gezinti yapabilirsiniz. Son olarak da kulesinde tırmanarak şehrin manzarasına tanıklık edebilirsiniz.

Allianz Arena Stadyumu

Allianz Arena Stadyumu
Allianz Arena Stadyumu

2006 yılında kullanıma açılan stadyumun en dikkat çekici özelliği aydınlatma sistemidir. Stadyumun dış cephesinin rengi spor müsabakalarına göre takımların rengi yönünde değişmektedir. Bu özelliğe sahip dünyadaki ilk stadyumdur.

Odeonsplatz

Odeonsplatz
Odeonsplatz

Şehrin tüm güzelliklerinin yolunun bu meydana çıktığına dair meşhur sözler var. Temiz, sade duruşu ve çevresindeki anıtlarla birlikte klasik ama bir o kadar da güzel bir meydan burası. Tarihteki ünlerinden biri de buranın Nazilerin toplanıp törenlerini gerçekleştirdiği yer olması. Günümüzde de siyasi mitinglere ev sahibi olmaya devam etmektedir. Meydanın diğer bir özelliği de şehrin en pahalı dükkanlarının olduğu caddeye bağlanmasıdır.

Cuvilliés Tiyatrosu

Cuvilliés Tiyatrosu
Cuvilliés Tiyatrosu

II.Dünya Savaşında korunan yerlerden olan bu yapı seçmenler için 1755 yılında inşa edilmiştir. Rokoko’nun güzel örneğini temsil eden bina ünlü besteci Mozart’ın Idomeneo’su gibi operaların sunumu için gerçekten muaazam bir ortam sunuyor.

Bavyera Heykeli

Bavyera Heykeli
Bavyera Heykeli

Sol elinde taç tutan Bavyera’nın bronz heykeli 18 metre yüksekliğinde ve 90 ton ağırlığındadır. Heykel şehrin en önemli festivallerinden olan Oktoberfest’in yapıldığı alanda yer almaktadır. İhtişamlı bir yapı olması sebebiyle görülmeye kesinlikle değerdir.

Aziz Peter Kilisesi (Peterskirche)

Aziz Peter Kilisesi (Peterskirche)
Aziz Peter Kilisesi (Peterskirche)

Petersberg tepesi üzerine yapılmış olan klise Münih’in en eski kliselerindendir. 1386’da Gotik tarzda yapılmış olup daha sonra Barok üslupta eklenmiştir. Klise tepede yer almasıyla size görkemli bir manzara da sunmaktadır.

Viktualienmarkt

Viktualienmarkt
Viktualienmarkt

Burası yemek yemek için çeşitlilik açısından en zengin bölgedir. Çeşitli meyve ve sebzeler, peynir çeşitleri, farklı tatlarda biralar,küçük hediyelik eşyalar ve daha bir çok ürünün yer aldığı bir kompleks. Pazarın bir bölümünde de geleneksek tarzda giyinmiş esnafı temsil eden figürler yer almaktadır.

Hellabrunn Hayvanat Bahçesi

Hellabrunn Hayvanat Bahçesi
Hellabrunn Hayvanat Bahçesi

Çocuklarıyla gezenler için güzel bir alternatif olabilir burası. Avrupa’nın en geniş ve çeşitliliği fazla olan hayvanat bahçelerinden biridir. Özellikle vahşi doğanın gerçekliğe uygun oluşturulmuş yapısıyla dikkat çekmektedir.

Englischer Garten

Englischer Garten
Englischer Garten

Eğer elinizde bir şehir haritası varsa burayı çok kolay göreceksiniz çünkü oldukça geniş bir alan kaplamaktadır. 18. Yüzyılda düzenlenmiş park ağaçlık koacamn bir alan, geniş çimen sahası, su yolları ve bir göl barındırmaktadır. Görebileceğiniz en büyük şehir parklarından biri olacaktır.

BMW Müzesi

BMW Müzesi
BMW Müzesi

Şehrin en ünlü markalarından olan BMW’nin tasarım ve oluşum tarihine burada tanık olabilirsiniz. Eğer arabalara veya motorlu diğer taşıtlara ilginiz varsa müzede eski arabalar dışında uçaklar, motorlar ve değişik konseptlerde taşıtlar yer almaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Çeşitli coğrafyaları araştırmak, okumak, gezmek, görmek ve bu deneyimlerimi yazıya dökerek sizlerle paylaşmaktan keyif alıyorum.

Yorum Yap