1. Ana Sayfa
  2. Doğu Anadolu Bölgesi Makaleleri
  3. Muş Gezilecek Yerler

Muş Gezilecek Yerler

Muş Gezilecek Yerler
1

Muş, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Muş, adeta el değmemiş doğal güzellikleriyle şaşırtacaktır. Muş gezilecek yerler bakımından oldukça zengin tarihi kültüre sahiptir. Bu nedenle, zamanınızı serbest bırakacağınız bir seyahat planı hazırlamalısınız.

Muş Görülmesi Gereken Yerler

Doğal güzellikleri ve köklü tarihi ile ön plana çıkan şehir yıl içerisinde pek çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.2-3 gün içerisinde tamamen gezebileceğiniz Muş kentine yakından inceleyelim.

Muş Ulu Camii

Muş Ulu Camii

Muş’un en gözde camilerinden Ulu Camii, moloz taşından inşa edilmiştir. Ulu Camii kitabesiz olup, dikdörtgen şeklinde planlanmıştır. 979 yılında Ulu Camii’nin avlusunda yatan Şeyh Muhammed-i Mağribi tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Şeyh Muhammed-i Mağribi gibi başka evliyalar da cami avlusunda yatmaktadır.

Hacı Şeref Camii

Hacı Şeref Camii

17. yüzyıldan beri doğal yapısını koruyarak günümüze kadar gelen Hacı Şeref Camii bir Selçuklu mimarisidir. Sadece 1902 yılında camiye sonradan eklenilen minare ve 1997 yılında da son cemaat yeri eklenmiştir.

Hacı Şeref Camii ana mekânı kare planlıdır. Ortada büyük kubbelerle, yanlarda ise basık kubbelerle örtülüdür. Hacı Şeref Camii’nin mihrabı yuvarlak kemerli ve niş şeklinde olup,  Aslanlı Han’ın içinde tarihi simgelemektedir.

Alaaddin Bey Paşa Camii

Alaaddin Bey Paşa Camii

Bitki motifleriyle süslü Alaaddin Bey (Paşa) Camii 18.yüzyıl başlarında yapılmıştır. O yıllarda şehrin valisi Alaaddin Bey tarafından kare planlı ve dokuz nefe ayrılarak inşa edilmiştir.

Esenlik Camii

Şeyh Abdülmelik tarafında 1194’te yapılan Esenlik Camisi Selçuklu eseridir. Ahlat taşından yapılmış Esenlik Cami, tek kubbelidir. İki kapılı bir yapı olan Esenlik Cami Muş Bulanık ilçesi esenlik köyü merkezindedir.

Yünören Camii

Selçuklular dönemine ait tarihi cami, Muş’un Korkut İlçesi’nin Yünören köyünde bulunmaktadır. İhtişamını kaybetmeden günümüze kadar inatla sağlam bir şekilde ayakta durmaktadır. Yünören Cami, dikdörtgen yapıya sahip, düzgün kesme taş ile yapılmıştır. Yöre halkı, Selçuklu döneminden kalma bu tarihi caminin bakıma ihtiyacı olduğunu dile getiriyor.

Güllü Hamamı

Güllü Hamamı

Muş gezilecek yerler listenize Alaaddin Bey Hamamı ve Güllü Hamamı’nı eklemelisiniz.  Alaaddin Bey Hamamı’nın iç süslemelerinde bitki motiflerine yer verilmiştir. Hamamın giriş alanının kapısının hemen üzerinde kaplumbağa kabartması ziyaretçilerin dikkatini çekecek türden. Doğal afetler sonucunda yıkılan Güllü Hamamı kerpiç bir yapıya sahip, moloz taşlarla örülmüş duvarları tarihe tanıklık etmemizi sağlayan doğal bir eserdir.

Muş Kalesi

Muş Kalesi

Muş Kalesi Muş’un en eski yerlerindendir. Arap Mezarlığı, Selçuklu Mezarlığı ve Osmanlı Mezarlığı gibi mezarlıklara ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde halk, muş kalesini piknik yeri olarak kullanmaktadır.

Haspet Kalesi

Haspet kalesi

Tarihte karakol olarak kullanılan Haspet Kalesi’nin 2 adet gözetleme kulesi büyük ölçüde tahrip olmuştur. Kızıl Ziyaret Dağının doğu uzantısında bir yamaçta inşa edilen kale, doğal afetlerde yıkılmış,  Surları ve iki kulesi ayakta kalmayı başarmıştır.

Muşet Kalesi

Kızıl Ziyaret Dağının güneyinde yer alan Muşet Kalesi, horasan harcı ile inşa edilmiştir. Kalenin ilk yapımı Urartulara ait olduğu düşünülmektedir.

Malazgirt Kalesi

Malazgirt Kalesi

Haşmetli görüntüsü ile Muş’un Malazgirt ilçesinde bulunmaktadır. Malazgirt zaferinin sembolü olarak kalenin adı Berber Kalesi’yken değişerek Malazgirt Kalesi adını almıştır. İslamiyet’in ilk döneminde ve Bizanslar zamanında birçok savaşa ev sahipliği yapan Malazgirt Kalesi epeyce tahrip olmuştur.

Katerin Kale

Doğu Roma eseri olan Katerin (Zincirli) Kalesi, Katerin Dağı üzerinde inşa edilmiştir. Malazgirt Kalesi ile Katerin Kalesi kalın zincirlerden bir köprü ile birbirlerine bağlı olduğuna inanılmaktadır.

Tıkızlı Kalesi

Urartu’lara ait olan Tıkızlı Kalesi büyük taşların bir biri üzerine yığılması sonucu harçsız olarak bir tepe üzerinde yapılmıştır.

Bostankale Kalesi

Urartular zamanına ait olan bu kale, büyük bir kaya kütlesi oyularak inşa edilmiştir.

Muş ziyaretinizde karşılaşabileceğiniz tarihi köprüler:

Bir Selçuklu yapısı olan Murat Irmağı Köprüsü, günümüzde orta ayaktan yıkılmıştır. Bugünlere kadar gelebilmiş Selçuklu eserlerinden biri de Hatun Köprüsü’dür.  O zamanki devrin kral kızlarından biri tarafından yapıldığı rivayet edilen Kız Köprüsü.

Yıldızlı Han

Yıldızlı Han

1307’de Miralay Seyfi Bey tarafından iki katlı olarak yapılmıştır. Alt katı kesme taştan, üst katı ise kerpiçten yapılmıştır. 1916 Rus İşgali sırasında bozulmuş

Aslanlı Han

Aslanlı Han

Selçuklu yapısı olan Aslanlı Han, gücü ifade eden aslan heykeli ile anılmaktadır. Aslan heykeli Vali Konağı bahçesinde ihtişamını korumaktadır.

Arak Manastırı (Kilisesi)

Arak Manastırı

Karaçavuş Dağlarının zirvesinde kuruludur. Kilise adını köyünden almıştır. Arak köyünde eskiden üzüm ambarı ve üzüm şırası çıkarılmaktaymış. Roma tarzı bir mimariyle ön plana çıkan kilise, Ermeniler ibadetlerini gerçekleştirmek için kullanmıştır.

Çengilli Kilisesi

Çengilli Kilisesi

Hıristiyan dünyasında kutsal sayılan Çengilli Kilisesi, adını inşası sırasında kullanılan malzemeden almıştır. Hıristiyanların ibadethanesine dönüştürülmeden önce ateş tapınağı olarak kullanılmıştır. Oldukça büyük olan bu kilisenin tamamına yakın yeri tahrip olmuştur.

Haçlı Gölü

Haçlı Gölü

Sularının bulanık olmasıyla bilinen Haçlı (Kazan)Gölü,  çeşitli tatlı su balıklarına yaşam vermektedir.

Hamurpet Gölü

Hamurpet Göl

Hamurpet (Akdoğan) Gölü Muş’un Varto ilçesinin Hamurpet dağlarında dik kayalarla çevrilidir.

Kaz Gölü

Kaz Gölü

Karstik bir göl olan Kaz Gölü, Malazgirt ilçesinin Aktuzla beldesinde bulunmaktadır.

Geleneksel Muş Evleri

Geleneksel Muş Evleri

Türk kültürünü yansıtan geleneksel Muş evleri, havuş (avlu) gerisinde yükselen iki katlı ve Selçuklu kültürünün etkisiyle inşa edilen miğfer kubbe tarzında yapılardır. Muş merkezine bağlı Kale mahallesinde bulunan Geleneksel Muş Evleri, tarih yapılara ışık tutmaktadır.

Muş gezilecek yerler listenize; Kesik Baş, İbrahim Samidi (Zemzemi),Şeyh Muhammed-i Mağribi, Şeyh Halil ve Şeyh Mustafa, Şeyh İbrahim Hazretleri, Abdulvahap Gazi Türbesi ve Çatbaşı Şehitliği, Şeyh Molla İbrahim Efendi Türbesi, Seyyid Ahmed (Hacı Gal) Hazretleri, Üstad-ı Azam Şeyh Molla Resuli Sipiki gibi türbe ve yatırları da eklemelisiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap