niğde gezi rehberi
KEŞFET

Niğde

DAHA FAZLA
Ortalama
Sıcaklık
-0.2 ° / 10.8 °
Hangi
Bölgede
İç Anadolu
Turistrail
Puanı
2.1 / 10
Gezme
Süresi
18 SAAT

Niğde Hakkında

İç anadolu bölgesinde yer alan Niğde ilimiz, yılın her günü olay yaşamayan sessiz, sakin bir nüfusa sahiptir. Elma, şeker pancarı gibi tarım alanlarına elverişli yapısıyla tarım ihracatı ile ekonomisine değer katan Niğde, günümüz itibariyle 364.700 kişi ile Türkiye'nin en kalabalık 53. ili olmuştur. Kışın ve yazın yoğun iklim belirtileri göstermezken genellikle buradaki iklim sonbahar ve ilkbahar olarak gözlemlenmiştir. Paleolitik çağdan bu yana insanlık tarihi Niğde'de her zaman yaşam sürmüş ve bu şehir hiçbir zaman doğaya terk edilmemiştir. Osmanlı imparatorluğunun himayesi altında geçmeden önce Anahita isminde olan şehrin eski anlamı Ay'dır. Özellikle seyahat için Niğde'ye ziyaret edenler için öne çıkan Roma ve Bizans devletinden günümüze kadar ulaşan eserlerini görmek büyük keyif verecektir. Türkiye'nin huzurlu şehirleri arasında şüphesiz ilk 10'a girmeyi başaran Niğde, şehrin önemli Hastane, Okul ve kamu işleri gibi yapılarına ulaşımını birbirlerine yakın olduğu için çok kolay sağlamaktadır. Tarihi ve tarih kokusunu seven seyahat tutkunları için görüp geçmemeniz gereken tarihi yapıları dikkat çekmektedir. Yöresel mutfağı halk arasında çok konuşulmasa'da cennet yurdumuzun her ilinde olduğu gibi güzel bir kültüre sahiptir.

Niğde Tanıtım Videosu

Niğde Gezilecek Yerler

Paleolitik çağa kadar uzanan geçmişi ile Niğde'nin turistler için gezilecek yerler açısından çok güzel destinasyonları bulunmaktadır. Özellikle antik çağdaki yapılan manastır ve kalelerden kalan sütunlar çok etkileyici gözükmektedir. Aynı zamanda milattan önce 4.000 yılına kadar dayanan defineler ve Niğde'nin görülmeye değer tarihi yapılarındaki geçmiş zamanlardaki insanların bıraktığı antik eserler yayın olarak vardır. Hristiyanlığa, Yahudiliğe, Müslümanlığa ve hatta diğer dinlere ait bir çok yapıt ve tapınak bulabilirsiniz.

Niğde Kalesi
Niğde Kalesi

Kale hakkında çok fazla aydınlatıcı bilgiye sahip olunamasa'da tahmini olarak 900 - 1100 yıllarında yapıldığı hakkında bilgiler vardır. Niğde sınırlarını genişletmek ve korumak için surlarını inşa eden Bizans devleti tarafından yapılmıştır. Bu zamana kadar ulaşmayı başarmış olsa'da zamanın gücünün etkisi altında kalarak çoğu duvarları yıkılmış ve geriye bir kaç sur kalmıştır. Geceleyin şehri aydınlatması için ışıklandırması devreye girmektedir.

Göllü Dağ
Göllü Dağ

Çok uzun bir yüksekliğe ulaşmasa'da dağ olarak kabul edilen alanda dağın yamacında yağmur suları ile oluşmuş göl olduğu için "Göllü Dağ" ismi verilmiştir. Etrafında görülecek pek bir yapı bulunmasa'da Niğde'ye geldiğiniz takdirde gezilen doğal tabiat anayı görmek için ideal bir lokasyondur.

Köşk Höyük
Köşk Höyük

Niğde'nin çok uzun bir insanlık tarihine sahip olduğunu söylemiştik. Köşk Höyük ise bunu kanıtlayan türden bir antik kenttir. Niğde'nin Bor ilçesinde arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkartılan bir yer kürenin bir alt katmanındaki köşk höyük, bu tarz antik kentleri merak edenler için ciddi bir önem taşımaktadır.

Alaaddin Cami
Alaaddin Cami

Niğde'nin şüphesiz en sembolik mimarisidir. Selçuklu döneminde yapılan bu cami, Selçuklu devletinin ne denli bilime ve mimariye önem verdiğinin göstergesidir. Bu şehre geldiğinizde mutlaka uğrayıp bir görmeniz ve o zamanın insanlarının ne kadar ince düşündüğünü anlayıp empati kurmanızı öneririz. Alaaddin Cami, Arap tasarımına benzeyen yapısından ziyade Doğu cephesinde bulunan "Taçlı Kadın Başı" taş oyması muazzam güzelliktedir. Güneş doğduğunda tepedeyken oyma yerlere çarpan ışığın taçlı bir kadın başı siluetini oluşturması sebebiyle haberlere dahi konu olmuştur. Bilimin olmadığını zannettiğimiz eski zamanların aslında bizi nasıl yanılttığını bu taş oymasından kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Devamını Oku

Niğde Mutfağı

Uzun yıllardan beridir nesilden nesle gelen Niğdeliler kendilerine has mutfak kültürlerini'de oluşturmuşlar. Niğde'nin meşhur yemekleri ve yemek kültüründe kıyma ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Dana eti ve kuzu etinin kıyma halinde kullanılması sonucunda köfte türevleri, kıymalı dürüm ve şehrin olmazsa olmazı Niğde tava yemeği'de ciddi manada bu topraklarda kurulan sofraların şahıdır. Yemeklerinin neredeyse hepsi etli ürünlerden oluşan Niğde'nin başlıca seyahat ettiğinizde tatmanız gereken lezzetlerini anlatıyoruz.

kıyma dürüm
Kıyma Dürüm

Bildiğimiz klasik kıyma yemeği değil, püf noktalarıyla el emeği göz nuru hazırlanmış Niğde usulü mükemmel kıyma dürümü yağlı lavaşı ile dahada iyi bir hal alıyor. İçerisindeki klasik kıymaya özel yağlı lavaşın taş fırında pişirilmesi ile birlikte yanında yeşillikler ile servis edilmektedir. Merkez kesimlerde tüketebileceğiniz yemek restoranlarında yemelisiniz, en iyi tarifi onlar bilir.

Söğürme
Söğürme

Kuzu etinin kıyma halinde köfte yapılması ile inanılmaz bir tada sahip Söğürme yemeği oluşur. Niğde'nin özellikle Bor ilçesindeki restoranlarda yiyebileceğiniz Söğürme yemeği buradan ayrıldığınızda tekrardan gelip bu köfte türünü tatmak isteyeceğiniz kadar iyidir. Bol tereyağlı ve biber, domates ile servis edilir.

Çılbır
Çılbır

Halkın kahvaltılarda mutlaka yaptığı Çılbır, sabahları sofralarda hiçbir zaman eksik olmaz. Yoğurt ve yumurtanın sarısının bir karışımı olan Çılbır hemde yumurtanın beyazını sevmeyenler için güzel bir alternatif olarak karışımıza çıkmaktadır. Niğde'deki kahvaltı mekanlarında bolca karşınıza çıkacaktır ve gerçekten ekmek ve çayla çok güzel gitmektedir. Sabah kahvaltısını Çılbır yiyebileceğiniz Sofram restoranında denemenizi öneririz.

Kaymak Tatlısı
Kaymak Tatlısı

Kaymaklı dondurma ve tatlı türlerini sevenler için en güzel tatlı türü olabilir. İçerisinde hafif sirke bulunan kaymak tatlısının tadı ülkemizde alıştığımız tatlar ile kıyaslandığında aynı seviyededir. Baklava türevlerinden olan tatlının içinde yoğurt dahi bulunmaktadır. Bir tatlının yapılması için ilginç malzemelerden oluşmasına rağmen hepsi birleştiğinde ortaya her zaman yiyebileceğiniz bir lezzet çıkıyor.

Devamını Oku

Niğde Nerededir?

Ülkemizde hangi bölgede olduğu tartışılan bir kaç şehirden birisidir Niğde. İç Anadolu bölgesinde olduğu tabii görülmüş, Ankara ile arasında 335 kilometre mesafede ve karayolu kullanılarak 4 saatte ulaşım sağlanabilmektedir. Doğu yakasında Kahramanmaraş, batısında Konya bulunan Niğde'nin komşu olduğu şehirler arasında Adana ve Mersin'de bulunmaktadır.

Niğde için yol tarifi al

Ne Zaman Gidilir?

Konumu dolayısıyla İç Anadolu'daki her şehir gibi her mevsim hayat şartlarını negatif yönde çok etkilemeyen bir iklime sahip olduğu için her mevsim seyahat edilebilir. Fakat kış mevsimi yaşanan Aralık ve Kasım aylarından ziyade daha çok Mayıs ve Ağustos ayını tercih etmeniz hem festival havasını hemde Niğde'nin hareketli günlerini tatmanız açısından daha güzel bir seçim olacaktır. Yaz aylarında sıcaklık ortalaması çok yüksek olmadığı için kış mevsiminde'de çok aşağılarda seyretmez. Bu sebepten dolayı en stabil geçen Mayıs ve Nisan ayı en iyi tercihtir.

Niğde Gece Hayatı

Çok gelişmiş şehirler arasında gösterilmeyen şehirde nüfus 200 bin civarında olduğu için aktif bir gece hayatı olmasa'da Kayseri yoluna doğru biraz daha gece kulüpleri çoğalmaktadır. Niğde'nin merkezinde sabaha kadar ayakta duran dükkanlar arasında Alem Bar İlhanlı mahallesi üzerinde tercihiniz olabilir. Hıdırlık'ta Makam sokak içinde Nezih Bar'da canlı müzik ile beraber güzel vakit geçirebilirsiniz. Alkollü içecek ve sabah saatlerine kadar açık olan Alem Bar'da yemek menüsü olmasa'da küçük atıştırmalar var. Bunlar dışında gece eğlencesi olarak düğün ve diğer organizasyonlar için düğün salonları bulunuyor. Bir diğer canlı müzik eşliğinde gecenizi geçirebileceğiniz Bariyer Cafe ise güzel bir mekan olarak sayılabilir. Bu tarz mekanların sitelerinde güzel yorumlar bulunuyor fakat geceleyin Niğde sokaklarında gezmek yerine bu kafeler daha güvenilirdir. Bariyer Cafe'de özellikle alkollü içecekler listesinde fazla çeşit olmasa'da üzülmeyin, Niğde'nin bilindik kafelerinden olduğu için tanışma ve sohbet platformu olarak kullanıldığı aşikardır.

Niğde Festivalleri

Çok yüksek bir oranı bitki örtüsünden oluştuğu için burada festivaller genellikle müzik organizasyonları yerine yayla festivallerinden oluşmaktadır. Hasan Dağı Yayla Festivali, Tyana Kültür ve Turizm Festivali ve Karakapı Kasabası Hasan Dağı Yayla Festivali başlıca etkinlik ve organizasyonlar arasındadır. Eski zamanların şehir koruması amaçlı yapılan kalelerin turizm yeri olmasından sonra bir çok yerde kale festivalleri ve kale yapılarının önemi bir kez daha vurgulanır. Hasan dağı ve yakınındaki kasabalarda, köylerde yaşayan insanları bu etkinlikle bir araya getiren festivalin Niğde için ince bir önemi bulunuyor.

hasan dağı yayla festivali
Hasan Dağı Yayla Festivali
karakapı yayla festivali
Karakapı Yayla Festivali

TrustRail'in Önerdikleri

kocaeli
Kocaeli
bartın
Bartın
gaziantep
Gaziantep
Kayıt Ol