İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Olimpya Zeus Heykeli

Olimpya Zeus Heykeli

Olimpya Zeus Heykeli

Yunanistan’da bulunan heykel Dünya Yedi Harikası listesinde yer almaktadır. Zeus Heykeli bulunduğu dönem itibariyle oldukça ilgi çekici bir yapıdır.  M.Ö 450 yılında inşa edilen heykel isminden de anlayacağımız üzere tanrılar tanrısı Zeus için yapılmıştır. Heykel Atina’da bulunan Parthenon Tapınağı için Athena heykelini de yapan Phidias isimli heykeltıraş yapmıştır.

olimpya-zeus-heykeli

12 metre uzunluğunda bulunan heykel o döneme göre oldukça büyük bir heykeldir.Ancak Dünya harikası olan heykel günümüzde ayakta değildir. Heykel Olimpiyat zamanında putperestlik olarak suçlanıp popülerliğini yitirmiştir.Bu yüzden 391 yılında Yunanistan’dan İstanbul’a taşınmıştır.Daha sonradan ise İstanbul’da olan büyük yangın sonucu heykel kül olmuştur.Fransızların İstanbul’da araştırma için geldiği zaman heykelden kalan bazı parçaları alıp Paris’te bulunan Loure Müzesinde sergilenmektedir.

zeus-heykeli-altın-olimpya

Zeus Heykeli Nerede ?

Zeus Heykeli Yunanistan’ın eski adı olan Olimpya şehrinde yer alır.Zeus Heykelleri arasında en küçük olanıdır.Ancak heykel altın,abanoz ve fildişinden yapıldığı için oldukça ilgi çekicidir.

eski-zeus-heykeli-olimpya-nerede

Heykelin tanımı ise şöyledir: Büyük bir tahtta oturan Zeus’un başında zeytin dalından olan bir çelenk bulunurmuş.Heykelin sağ elinde kendisi gibi altın ve fildişinden yapılmış olan  Zafer tanrıçası Nike heykeli bulunurmuş.Elinde tuttuğu Nike’ın kadası üzerinde de zeytin dalından olan bir çelenk varmış. Zeus heykelin diğer elinde ise zengin madenlerden yapılan bir asa bulunurmuş.Asanın tepesinde ise küçük bir kartal figürü yer alırmış. Zeus’un pelerini ve sandaleti de altından yapılmış.Pelerinin üzerinde bulunan motifler ve zambak çiçeği de diğer Zeus heykellerinden ayıran oldukça büyük bir etkendir.  Günümüzde bir çok maketi bulunan heykel bu söylentilerden dolayı tasvir edildiği şekilde yapılmıştır.Ancak kesin olarak bir bilgi yoktur.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap