1. Ana Sayfa
  2. Asya
  3. Osaka Gezilecek Yerler

Osaka Gezilecek Yerler

Osaka Gezilecek Yerler

Osaka, Japonya ülkesinde yer alan Kansai bölgesinin en büyük şehri olarak bilinir. Japonya’nın başkenti Tokyo’dan sonra ise ülkenin en büyük ikinci şehridir. Japonya, farklı kültürel yapısı ve çeşitli mirasları ile Dünya tarafından oldukça ilgi çeken bir ülkedir. Japonya’nın yemek kültürü, yaşam tarzı birçok açıdan farklı özelliklere sahiptir. Osaka ise tarihteki ticaret merkezi özelliği ile önemli bir değere sahiptir. Japonya şehri olan Osaka gezilecek yerler açısından çeşitli turistik yerlere; açık hava etkinlikleri, müzeler vb. birbirinden özel etkinlik alanlarına sahiptir.

Osaka Tarihi Gezilecek Yerler

Japonya’nın ikinci büyük şehri Osaka, Asya bölgesinin güzel şehirlerinden biridir. Tarihi yapısı ve yemek kültürü ile turizm açısından dikkat çeken bir bölgedir. Osaka mimarisinin, geleneksel özellikleri yanında modernleşme sürecinden de etkilendiğini söyleyebiliriz. Böylece, geleneksel tadı ve modern özellikleri iç içe geçmiş güzel mimarileri bizlere sunar. Sokakları rengarenk renkleri ve mimari yapıları ile dikkat çekicidir.

Osaka Kalesi

Osaka Kalesi
Osaka Kalesi

Osaka Kalesi’nin tarihi 16.yüzyıla dayanır. Japonya tarihinde önemli bir yere sahiptir. 1583 yıllarında, Oda Nobunaga tarafından eski Ishiyama Honganji Tapınağı’nın yerine inşa edildiği söylenir. Kalenin eski mimarisi savaş sırasında az da olsa hasara uğramıştır. Daha sonra modern mimarinin de etkisi ile restore edilen Kale, eşsiz bir görüntüye sahiptir. Geleneksel hatları ve modern mimarinin buluşması ile bambaşka bir güzellik kazanmıştır. Osaka’ya uğradığınız da Osaka kalesi, Japonya tarihine güzel bir yolculuk yapabileceğiniz ender bir gezi noktasıdır.

Shitennō-ji Tapınağı

Shitennō-ji Tapınağı
Shitennō-ji Tapınağı

Shitennō-ji Tapınağı’nın hikayesi, M.S. 593 tarihine uzanır. Prens Shōtoku tarafından kurulan tapınak, Japonya’nın da ilk Budist tapınağı ayrıca resmilik kazanan ilk tapınağı özelliğine sahiptir. Shitennō-ji Tapınağı Osaka şehrinin, Tennōji bölgesinde yer alır. Japonya inanışlarını ve tarihini ayrıntılarıyla beraber inceleyebileceğiniz güzel bir Osaka bölgesidir.

Sumiyoshi Taisha

Sumiyoshi Taisha
Sumiyoshi Taisha

Sumiyoshi Grand Shrine olarak bu tapınak, Osaka’nın Şinto tapınağı diyebiliriz. Japonya ülkesindeki, tüm Sumiyoshi tapınaklarının da ana tapınağı özelliğindedir. Fakat, üç Sumiyoshi Kami’yi koruyan tapınağın, Hakata bölgesindeki tapınak olduğu belirtilir. Japonya kültürüne ve tarihine ilgisi olanlar için, eski ve tarihe tanıklık etmiş bu tapınaklar ilgi çekici özelliklere sahiptir. Ayrıntılı bir şekilde inceleyerek Japonya tarihine yolculuk yapabilirsiniz.

Osaka Gezilecek Müzeler

Osaka, Japonya’nın kültürel özellikleri doğrultusunda etken faktörlere sahiptir. Uzun bir geçmişe sahip olan Japonya’nın, farklı bölgelerinde birbirinden özel müzeler bulunur. Osaka da bu bölgelerinden biridir. Osaka kentinde; tarihi müzeler, özel müzeler ve sanat müzeleri olmak üzere farklı alanlarda müzeler bulunur.

Osaka Museum of History

Osaka Museum of History
Osaka Museum of History

Osaka Tarih Müzesi, Japonya tarihini gözler önüne seren eserleri sergiler. Müze, 2001 yılında ziyarete açılmıştır. Müzede, Japonya tarihinde yaşanmış önemli olaylara ışık tutan eserler sergilenir. Japonya tarihi ile ilgileniyorsanız, ilgi çekici bir müze tercihi olacaktır. Müzedeki eserlerin hemen yanındaki bölümde, İngilizce çeviriler yer alır. Dilerseniz, ayrıyeten ücret ödeyerek, rehber eşliğinde sesli İngilizce çevirisi yaptırabilirsiniz. Osaka tarih müzesi, Osaka kalesi ile aynı bölgededir. Osaka kalesi ile Tarih müzesi biletlerini aynı anda alabilirsiniz.

Osaka Bilim Müzesi

Osaka Bilim Müzesi
Osaka Bilim Müzesi

Osaka Bilim Müzesi, 1989 yılında Osaka kentinin 100.yüzyıl kutlaması amacıyla inşa edilmiştir. Müze, D subjima nehri ile Tosabori Nehri arasındaki bölgede yer alır. Bilim müzesi, bilime dair tüm eserlerin sergilendiği hoş ve cazip bir müzedir. Bilime ilgi duyan herkesin, dikkatini çekebileceğiniz söyleyebiliriz. Tosabori Nehri’nin hemen altında ise yeraltı müzesi olan, Ulusal Sanat Müzesi bulunur. Dilerseniz iki müzeyi de aynı esnada ziyaret edebilirsiniz. Böylece, sanat ve bilime aynı anda yolculuk yapma fırsatı elde edebilirsiniz.

Koji Kinutani Tenku Art Museum

Koji Kinutani Tenku Art Museum
Koji Kinutani Tenku Art Museum

Koji Kinutani Tenku Art Müzesinde, eserler 3D boyutunda sergilenir. Resim sergisinin farklı bir boyut kazandığı, 3D ile renkli bir sergi izleyebilirsiniz. Sergi dev bir ekrandan izlenilmektedir. Resim sanatına ilginiz var ise Osaka’ya da uğramışsanız, ziyaret edebileceğiniz sanat müzelerinden biridir.

Osaka Gezilecek Diğer Noktalar

Japonya’nın ikinci büyük şehri Osaka, birbirinden güzel kültürel değerlere ve aktivitelere sahiptir. Belirli dönemlerinde festivaller yapılır. Dilerseniz tatilinizi, festival tarihi doğrultusunda ayarlayabilirsiniz. Pusulanızı belirledikten sonra, ziyaret edebileceğiniz ender noktalar ile eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz.

Osaka Akvaryumu Kaiyukan

Osaka Akvaryumu Kaiyukan
Osaka Akvaryumu Kaiyukan

Osaka’da bulunan dev akvaryum 1990 yılında açılmıştır. Osaka Akvaryumu Kaiyukan’da 580 türden oluşan balık türü bulunur. Birbirinden özel su canlılarından oluşan bu görselliği, Osaka’ya uğradığınızda sizlerde görebilirsiniz. Osaka Akvaryumu, Dünyanın en büyük akvaryumlarından biri olma özelliğine sahiptir.

Minoo Parkı

Minoo Parkı
Minoo Parkı

Osaka’da bulunan Minoo Parkı yarı milli park özelliğindedir. 1967 yılında kurulan Minoo parkı, 9.6 kilometre kare alana sahiptir. Yürüyüş yapabileceğiniz güzel, doğal ve hoş bir parktır. Ayrıca içerisinde bulunan şelaleler, parkın görselliğine güzel bir vurgu yapar. Osaka gezinizde biraz dinlenmek için, kısa bir mola verebileceğiniz doğal bir atmosfere sahiptir.

Nagai Botanical Garden

Nagai Botanical Garden
Nagai Botanical Garden

Nagai Botanik Bahçesi, Nagai parkının güneydoğu bölgesinde yer alır. Botanik bahçesinde, birbirinden güzel ve özel bin çeşitten oluşan; çiçek ve ağaç türleri yer alır. Ayrıca, bahçenin etrafında gölet vardır. Botanik bahçesi, doğal güzelliği ve rengarenk görselliği ile görülmeye değer Osaka bölgelerindendir. Doğayı sevenler için ideal bir nokta diyebiliriz. Girişleri ücretlidir.

Nakanoshima

Nakanoshima
Nakanoshima

Nakanoshima, Osaka’da yer alan iki nehri birbirinden ayıran kumsal alanıdır. 50 km alana sahip Nakanoshima kumsalında, müzeler, ticaret ofisleri, kültürel etkinliklerin gerçekleştiği birbirinden özel yerler bulunur. Osaka gezinizde, uğrak noktalarını birbirine bağlayan bu hareketli kumsala ayak basacağınızdan emin olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 1 sene önce

    Osaka’ya son gittiğim zaman gerçekten 10 yıldır kültür mirasından geleneksel kültüründen hiç vazgeçmediğini fark ettim. Osaka’da gezilecek yerleri gezerken ciddi manada içiniz huzurla doluyor, aydınlanıyorsunuz.