İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Paris Yeraltı Mezarlığı : Korku Dolu Bir Müze

Paris Yeraltı Mezarlığı : Korku Dolu Bir Müze

Paris Yeraltı Mezarlığı : Korku Dolu Bir Müze

Fransa’nın başkenti Paris’te alışılmadık etkinliklerden biri olan Yeraltı Mezarlığı ziyaret etmek , izlere de gerçekten çok farklı bir deneyim yaşatacaktır. Paris’i gerçek anlamıyla ziyaret etmek isteyen turistler için oldukça uygun olan Yeraltı Mezarlığı sizler hem korkutup hem de merak uyandıracak. İçerisinde bulundurduğu kafatasları ve uyluk kemiklerinin diziliş şekilleriyle ortaya çıkan sembollerin gizemi ise günümüzde hala bilinmemektedir.Ayrıca kalp rahatsızlığınız varsa kesinlikle burası size uygun değildir.Çünkü buraya ulaşmak için 130 basamakla yer altına inerek, dar ve karanlık dehlizlerde 15 dakika boyunca yürümeniz gerekiyor.

paris-yeraltı-mezarlık-iskelet-yazı-fransa

Paris Yeraltı Mezarlığı Tarihi

Yeraltı Mezarlığı, Paris’in merkezinde yerin altında olan dev bir mezarlıktır. Yeraltı Mezarlığında yaklaşık 6 milyon insanın kafatası kalıntıları bulunmaktadır. Mezarlık yer altında 11 000 m²’lik gibi bir alanı kapamaktadır. Paris Yeraltı Mezarlığı aslında bir ihtiyaç yüzünden inşa edilmiştir.18. yüzyılda Paris‘de bütün mezarlıklarda yer kalmayınca inşa edilmeye karar verilmiştir. 19. yüzyılın sonralarına gelince turistik ziyaretlere açılmıştır.Bir çok insanın gitmeye cesaret edemediği yer karanlık turizmin gözde lokasyonlarından biri olmuştur.

paris-yeraltı-mezarlığı-iskelet-haç

Dikkat: Yeraltı Mezarlığı Kanalizasyon Müzesi ile karıştırmayın. Her iki durumda da buraları ziyaret etmek için yer altında inilse de ikisi çok farklıdır.Kanalizasyon Müzesi , bir tesadüf sonucu kanalizasyon çalışması sırasında keşfedilmiştir. Ek bir bilgi olarak, Paris’in Kanalizasyon Müzesi, yenileme çalışmaları için 2020 yılına kadar kapalıdır.

iskelet-paris-yeraltı-mezarlığı

Paris Yeraltı Mezarlığı Ziyaret Saatleri

Pazartesi hariç haftanın her günü 10:00-20:00 saatleri arasında ziyarete açık olan Paris Yeraltı Mezarlığı , çocuklar için uygun bir yer değildir. Bu arada eğer klostrofobisiniz varsa burası kesinlikle sizlere göre değildir. Yer altında dar koridorlardan geçeceğiniz mezarlık oldukça ürkütücüdür. Ek bir bilgi olarak buranın sıcaklığı yaz-kış ortalama 14 derecedir.Eğer burayı ziyaret edecekseniz uygun kıyafetler giymeniz gerekmektedir.

Paris Yeraltı Mezarlığı Giriş Ücretleri 

Yeraltı Mezalığına 13 €  ücret ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. Ancak  17 € verirseniz Mezarlık haricinde  Île de la Cité – Cité Adası‘ndaki Notre Dame Katedrali‘nin altında keşfedilen arkeolojik kazı alanı Cyrpte Archéologique‘i gezmeniz mümkün oluyor.Gezi sırasında sesli rehber istiyorsanız 5 € ödemeniz gerekecektir. Mezarlığa giriş için yeni çıkan online bilet sayesinde her şey dahil 29 € ödeyerek bütün fırsatlardan yararlanıp burayı gezebiliyorsunuz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap