kelebekler vadisi muğla

Paris

Slider
ortalama sicaklik

3.3° / 11.3°

vize gerekli mi

Schengen

turistrail puanı

10 / 8.1

gezme süresi

4 Gün

Paris Hakkında


Paris, Avrupa'da bulunan şehirler arasında tarihi en derin ve popüler şehirlerden bir tanesidir. Fransa'nın başkenti olan Paris, 12.410.000 nüfusu ile dünya üzerindeki metropol şehirlerdendir. Yüz ölçümünü hesaba kattığımızda kesinlikle yaşanılacak şehirlerden sayılabilir. Genellikle Türkiye'nin yaz sıcaklığına göre biraz daha düşük bir sıcaklık ortalamasına sahiptir. Ayrıca Paris, Louvre Müzesi ve Eyfel kulesi gibi dünya genelinde ün salmış turistik bölgeleri ile turistlerin Avrupa turu esnasında uğradığı şehirlerin başında gelir. Moda trendlerinin, şarabın, naifliğin ve romantizmin en önemli destinasyonudur. Gemi anlamına gelmesi ise Paris'te 4. Yüzyıl'da kurulan büyük Gemiciler birliğinden gelmektedir. Gezilecek bir çok yeri olsa'da zamanla bazı turistik bölgeleri rağbetini yitireceği açıkça görülmektedir.

Louvre Müzesi: İçinde Kaybolacağınız Müze


35.000 koleksiyondan fazla eseri içerisinde barındıran Louvre Müzesi, dünya üzerinde şu ana kadar kurulmuş en büyük müzedir.Hem büyüklüğü ve kapasitesi açısından hemde içindeki eserleri açısından gerçekten'de en büyüğüdür.Louvre Müzesi o kadar büyük bir alanla inşa edilmiştir ki gezmeye kalktığınızda haftalarca sürebilmektedir.Şehrin en önemli eserlerinden şu anlık ikincisi olan Louvre Müzesi hakkını verir derecede turist çekmektedir.Sanat ve heykeltıraş kategorisinin bu devasa ilham verici müzesini gezerken içinde kaybolacaksınız.Bu tür kategorideki sanat eserlerine ilginiz varsa zaten mutlaka içine girip gezmeniz gereken bir yer.


Louvre Müzesi Hakkında Bilgiler


louvre müzesi hakkında bilgiler

Dünya'daki en çok eser içeren müzedir.Aynı zamanda en büyük alana yayılmış müze olarak'da bilinir.Louvre Müzesi bir yılda ortalama 6 milyon ziyaretçi çekmektedir.Özellikle'de 2 yıl önce dünyanın en çok ziyaretçi çeken sanat eserleri müzesi olarak ödül almıştır.6 yüzyıllık Fransa tarihi ile önce düşman askerlerine karşı savunma amaçlı sur olarak inşa edilmiştir.Ardından bu surlar etrafında çok sayıda gelişen savaşlar sonucunda aşırı yıpranması sebebi ile 14. yüzyıl'da restore edilerek bu kez sur halinden Fransız Krallarının tahta geçtiğinde konaklayacağı yer olarak ilan edildi.Zamanla kralların bu büyük yerde ödüllerini, satın aldıkları değerli eserlerini barındırması ile eserlerle dolan yer müze haline gelmiştir.72 kilometre alanı ile yürüyerek hiç durmadan koşsanız bile günlerinizi alacak bu müzenin restore edilmeyen duvarları'da mevcuttur.Louvre Müzesi'nin Fransa'da yapılmasının aslında bir çok sebebi var.Rönesans çağında Fransız sanatçılar ve dünyaca ünlü olan Rönesans eserlerinin başkenti Paris'tir.


Eyfel Kulesi


Romantizmi,şarabı, dil aksanı, zarifliği ve en önemlisi'de Eyfel Kulesi ile Fransa'nın başkenti Paris'in sembolünü anlatmaya karar verdik.Demirlerle döşeli bu uzun mu uzun kulenin demir çelikle bu kadar uzun yapılıp ünlü olmasının sebebi neydi ki ? Elbette tek sebebi uzun bir kule olması değildir.Eyfel kulesini Eyfel kulesi yapan şey sadece bundan ibaret olmayıp açılış amacı, sembolü ve tarihi sebeplerdir.


eyfel kulesi hakkında bilgiler tarihi ve efsanesi

Yapımı tam olarak 2 yıl 2 ay 5 gün sürmüş olan bu devasa kulenin 1887 yılının başlarında yapımı başlanmış olup, 1889 yılının başlarında ise tamamen bitirilmiştir.Dünyadaki yedi harika listesine girememiş olsa'da Fransa ülkesi denince akla ilk gelen şey Paris oluyor.Başkenti Paris denince ise aklımıza ilk gelen şey ise Eyfel kulesi.Tam 324.9 metre uzunluğu ile kilometrenin üçte biri kadardır.Aynı zamanda yere uyguladığı 10 bin tonluk basıncı saymıyorum bile.Yukarı çıkabilmeniz için 1665 tane merdiveni çıkmış olmanız lazım.Bu 1665 merdiven ile Eyfel kulesinin yapımında 2 yıl boyunca binlerce inşaat mühendisi, inşaat işçisi rol oynamıştır.Gustave Eiffel tarafından çizilip tasarlanan Eyfel Kulesi, Stephen Sauvestre ile güzel bir iş birliği içerisinde tasarımın inşaat kısmını halletmiştir.


Paris Nerededir ?
Notre Dame Katedrali : 850 Yıllık Tarih


Tarihi ile ziyaretçilerini büyüleyen Paris şehrinin sembolü haline gelen Notre Dame Katedrali, Fransa’nın en değerli dini yapısı olarak kabul edilir. Tam adı Notre-Dame de Paris olan Katedral, bu kadar popüler olması da mimarisi kadar Victor Hugo’nun en önemli eserlerinden olan “Notre Dame’ın Kamburu” sayesindedir. Katedralin ana giriş kapısının önünde bulunan Orta Yol , Paris şehrinin tam merkezi olarak kabul edilmektedir. Bu açıdan da şehir için oldukça önemli bir tarihi yapıdır. Gotik mimarisinin en önemli yapılarından bir olarak bilinmektedir. Ayrıca Dünyanın ilk gotik katedrallerinden biridir.Bu özelliği sayesinde her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Seine Nehri kıyısında bulunan tarihi katedrali mutlaka ziyaret etmelisiniz.TuristRail'in Önerdikleri