paris
KEŞFET

Paris

DAHA FAZLA
Ortalama
Sıcaklık
3.3 ° / 11.3 °
Vize
Gerekli mi ?
Schengen
Turistrail
Puanı
10 / 8.1
Gezme
Süresi
4 Gün

Paris Hakkında

Paris, Avrupa'da bulunan şehirler arasında tarihi en derin ve popüler şehirlerden bir tanesidir. Fransa'nın başkenti olan Paris, 12.410.000 nüfusu ile dünya üzerindeki metropol şehirlerdendir. Yüz ölçümünü hesaba kattığımızda kesinlikle yaşanılacak şehirlerden sayılabilir. Genellikle Türkiye'nin yaz sıcaklığına göre biraz daha düşük bir sıcaklık ortalamasına sahiptir. Ayrıca Paris, Louvre Müzesi ve Eyfel kulesi gibi dünya genelinde ün salmış turistik bölgeleri ile turistlerin Avrupa turu esnasında uğradığı şehirlerin başında gelir. Moda trendlerinin, şarabın, naifliğin ve romantizmin en önemli destinasyonudur. Gemi anlamına gelmesi ise Paris'te 4. Yüzyıl'da kurulan büyük Gemiciler birliğinden gelmektedir. Gezilecek bir çok yeri olsa'da zamanla bazı turistik bölgeleri rağbetini yitireceği açıkça görülmektedir.

Paris Tanıtım Videosu

Paris Gezilecek Yerler

Paris, Avrupa kıtasındaki turistik yerlere sahip olan ilk 3 şehirden biri olduğundan dolayı aslında gezilecek bir çok yeri vardır. Dünyaca ünlü herkesin gitmek istediği ve ses getirmiş müzeleri, eyfel kulesi gibi sembolik anlamlar'da taşımaktadır. Nezaketin ve şarabın iç geçirdiği şehrin sokaklarında gezerken burada yaşamak isteyeceksiniz.

louvre müzesi
Louvre Müzesi: İçinde Kaybolacağınız Müze

Şüphesiz Paris şehrine gelenlerin gezilecek yerler listesindeki ilk durağı burasıdır. 16. Yüzyılda Fransız krallarının villası olarak başlayan tarihi, 18. yüzyılda dünyanın en çok koleksiyon barındıran müzesi olarak devam ediyor. Louvre Müzesi giriş ücreti çok düşük bir müzedir ve 30.000’den fazla koleksiyon barındırsa’da yer altında inanılmaz bir büyüklükte şaibeli koleksiyon odaları olduğu için içerisinde kaybolabilirsiniz.

Eyfel Kulesi
Eyfel Kulesi

Çanak anten ile televizyon kullandığımız zamanlarda şanı ve popülerliği çok daha fazla olsa’da 2015 yılından beri gittikçe düşmektedir. Deniz kenarına konumlanmış metrelerce yükseklikteki kulenin en üst katı olan 3. katından Paris’te gezeceğiniz tüm yerleri planlayıp sıraya koyabilirsiniz. Belki bu özelliğinden dolayı Louvre Müzesinden önce gelebilir. Eyfel kulesi bilimsel alanda ünlü bilim adamları ve Nikola Tesla’nın alternatif akım ile dünyaya bedava elektrik yayma planlarını yakından görmek için insanların geldiği yerdi.

Paris Yeraltı Mezarları
Paris Yeraltı Mezarları

Paris’de 17. yüzyılda yerel Paris halkının sık sık yaşadığı salgın dalgalanmaları sonucu hükumet bu salgın hastalıklarının hepsi yer üstünde bulunan mezarlıklardan dolayı oluştuğu kanısına varmışlar. Ne kadar doğru bir kanı bilemeyiz ama kemikleriyle beraber ölen insanlar mezarlarından tek tek çıkartılıp yer altına taşınmış ve ortaya turistik bir mezarlık çıkmış. Bir asır boyunca sadece yerin 130 metre altında bekletilen kafalarla dolu yer altı mezarlığı iken ekonomiye katkı sağlayan bir yer haline gelmiş.

Devamını Oku

Paris Mutfağı

Zengin tatlara , enfes şaraplara ve pek çok farklı peynire sahip olan Fransız Mutfağı, köklü tarihi ve yemeğe verdiği önem ile bu lezzetleri tescillenerek UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiştir. Fransa Mutfağı her ne kadar bizlerin damak zevkine uymaz gibi görünse de aslında çok fazla yemek çeşidi olduğu için beğenebileceğiniz yemekler olacaktır. Avrupa turlarından en çok kilo alacağınız yer olan Paris'te birbirinden lezzetli yemekler bulabilirsiniz. Hemen hemen her köşe başında bir restorant olması ile birlikte dilediğiniz mekana giderek popüler yemekleri deneyebilirsiniz. Fransa'da yemek pişirmek bir sanat olarak görüldüğü için yemeklerine oldukça önem verirler. Hem lezzet olarak hem de görünüş olarak iştah açıcı olurlar. Sabah kahvaltıları sadece Kruvasanla geçse de akşam yemekleri oldukça güzel ve çeşitli olduğu için buradan kilo almadan dönmek imkansızdır. Gelin Paris Mutfağının meşhur yemeklerine yakından bakalım.

Confit De Canard
Confit De Canard

Paris'in hemen hemen her restoranında yiyebileceğiniz bir yemek olan Confit De Canard ördek etiyle yapılan lezzetli bir yemektir. Akşam yemeklerinde sofraları süsleyen bu yemek kendi yağı ile pişilerek , üstüne kekik, nane ve diğer baharatlar ekleyerek servis edilir. Ancak yemeği dahada lezzetli olmasını istiyorsanız ördek bir gün bekleyerek kıvamını ve aroması tam alarak güzel bir hale geliyor. Sizlerde Paris'e uğrarsanız mutlaka bu lezzeti denemelisiniz.

Ratatouille
Ratatouille

Animasyon filmini izlediğimizde hayran kaldığımız ve karnımızı açıktıran bir yemek olan Ratatouille, çok meşhur bir sebze yemeğidir. Kabak, havuç, patlıcan, domates ve birçok sebzelerin az yağ ile fırınlanması sonucu enfes bir lezzet ortaya çıkar. Veganlar için oldukça uygun bir yemek olan Ratatouille hafif atıştırmalıklar kategorisinde yer almaktadır.

Soupe à l’oignon
Soupe à l’oignon

Başlangıç yemeği olarak sofraları süsleyen Soupe à l’oignon, et suyu ve soğanın kullanılması ile yapılan bir çorbadır. Çok eski bir yemek olması ile birlikte Fransa'da herkes tarafından bilinmektedir. Çorbanın en önemli kısmı içindeki soğanıdır. Oldukça popüler olan bu çorbayı dilerseniz üzerinde peynir ekleyerek servis edip yiyebilirsiniz. Ayrıca bizim çorbalara da benzediği için çok yabancılık çekmeyeceksiniz.

Paris Nerededir?

Avrupa'nın batısında Fransa'nın merkezinde yer alan Paris, Sen Nehri üzerine kurulmuş bir şehiridir. Fransa'nın başkenti olması ile birlikte en çok ziyaret edilen turistik şehirlerden biridir. Paris 2,845 km²’lik yüz ölçümü geniş bir şehirdir.

Paris için yol tarifi al

Ne Zaman Gidilir?

Dünya'nın en fazla turist çeken şehri olan Paris'e ne zaman gidilir diye merak ediyorsanız. Size cevabım her zaman. Ancak bazı aylarda ve mevsimlerde oldukça güzel oluyor. Her mevsim farklı manzaralara bürünen Paris, en çok yaz aylarında ve Noel zamanlarında ziyaret ediliyor. Paris'te çok fazla festival ve etkinlik düzenlenmektedir. İlginizi çeken festivallerin olduğu aylarda Paris'e giderek güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Paris'in iklimi sıcak ve ılıma olduğu için bahar aylarında çok rahat bir şekilde gezip eğlenebilirsiniz. Yağış miktarı az olduğu için Sonbahar aylarında da gelip turistik yerleri gezebilirsiniz. Paris'in en sıcak olduğu yaz aylarında hava sıcaklığı 30-35 derece değişmektedir. Kış aylarında ise 6-7 dereceleri görmektedir. Aralık ve Şubat ayları arasında oldukça soğuk olduğu için turistik yerleri gezerken zorlanabilirsiniz. Tabi kış ayında da Eyfel Kulesinin manzarası bir farklı olur. Kısacası Paris her mevsim ayrı bir güzel olduğundan dolayı sizler dilediğiniz aylarda gidip gezebilirsiniz. Ancak Mayıs ayını tercih ederseniz hem çok kalabalıktan hem de aşırı sıcaktan kurtularak güzel bir seyahat yapabilirsiniz.

Paris Gece Hayatı

Avrupa'da gece hayatı denilince akıllara gelen bir şehir olan Paris sokakları oldukça renkli ve canlıdır. Birbirinden eğlenceli ve şık mekanları ile yerli ve yabancı herkese hitap ediyor. Her köşesinde farklı bir eğlence mekanı bulabileceğiniz Paris'te ne yazık ki eğlenmek için biraz para gerekiyor. Ayrıca mekanları iyi bilmeniz gerekiyor yoksa bilmediğiniz bir mekana girerseniz  bir şişe biraya 50 euro gibi bir fiyat ödemeniz mümkündür. Ek olarak bu mekanlara girecekseniz ne giydiğinizde oldukça önemlidir. Eğer mekana uygun giyindiğinizi düşünüyorsanız çok sıkıntı olmayabilir ancak yinede bazı yerler oldukça sorun çıkarabiliyor. Paris'te çok güzel mekanlar bulunmaktadır. Çok fazla bar ve gece klüpleri bulunuyor. En ünlü mekanlar ise Şanzelize caddesinde yer almaktadır. Ancak farklı bir yer ve cadde istiyorsanız. Şunları tercih edebilirsiniz. Pigalle, Latin Quarter, Rue de Lappe Caddesi ve Rue de la Huchette  tercih edebilirsiniz. Rue de Lappe Caddesi daha çok erasmuslu öğrencilerin ve gençlerin mekanlarıdır. Bu caddede bulunan eğlenceli yerleri orta düzeyde olduğu için gençler rahatça eğlenebilirler. Pigalle ise  en iyi gece klüplerin bulunduğu caddelerden biridir. Damsız girebilieceğiniz çok fazla barda burada yer almaktadır. Ayrıca burada  kabaret şovlarını izleyebileceğiniz yerlerde bulunmaktadır. Bu caddenin tek kötü yanı ulaşımın gece yarısında zor olmasıdır. Taksiler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak oldukça pahalıdırlar. Buradan öğrendikleriniz ile artık Paris'te gece hayatında nereler gidip ve nasıl eğlenildiğini iyi biliyorsunuz. Eğlencenin en çok olduğu Paris'te gece asla bitmiyor.

Paris Festivalleri

Aşkın şehri olan Paris'te düzenlenen Müzik festivali dünyaca ünlü bir etkinliktir. Meydanları, sokakları ve caddeleri insanlar ile dolarak harika bir müzik şöleni yaşanır. ilk olarak 1982 yılında düzenlenen bu festival, dünyanın farklı yerlerinden ünlü ya da ünlü olmayan çok sayıda sanatçı gelip kendi müziklerini sergilemesi ile oldukça ünlenmiştir. Her yıl 21 Haziran gününde düzenlenen bu festival adeta dev bir konser alanına dönüşerek yerli ve yabancı herkes burada doyasıya eğleniyor. Müziğin evrensel olduğunu gösteren bu festival şehrin hemen hemen her sokağında ve caddesinde olmaktadır. Özellikle popüler olmayan sokak sanatçılarını burada keşfederek hayran kalıyorsunuz. Eğer bu 21 Haziran günü Paris'te bulunursanız mutlaka bu festivale gidip deneyimlemelisiniz.

1994 yılından beri yapılan eşsiz Paris Jazz Festivali, iki sanatçının bir araya gelmesi ve farklı melodi ve ritimlerin harlanması ile bu festival oluşmuştur. 150 binden fazla seyircisi ile her sene dört gözle beklenen bir festival haline gelmiştir. Uluslararası duayenlerin bir araya gelmesi ile birlikte 120 binden fazla kişi bu festivale katılıyor. Eğer jazz müziği seviyorsanız. Kesinlikle bu festivale katılıp ünlü sanatçıların performanslarını görebilirsiniz. Evrensel müziğin tanıtıldığı harika bir festival.

Çocukların en çok sevdiği lunaparkı, her yaştan insana hitap edecek bir festivale dönüşen Tuileries Garden Funfair, her Haziran ayında nostaljik bir karnaval düzenlenerek sizlere eğlenceli anlar yaşatıyor. Çarpışan arabalardan, atlı karıncalara, komik aynalardan, korku tünellerine hepsi bu festivalde yer alıyor. Eski karnavalları günümüzde de yaşatmayı amaçlayan bu festival ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Ancak bazı oyunlar ücretli olabiliyor. 7'den 70'e herkesin eğlenebileceği bu festivale Paris'e yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp bu deneyimi yaşamalısınız.

Paris Müzik Festivali
Paris Müzik Festivali
Paris Jazz Festival
Paris Jazz Festival
Tuileries Garden’s Funfair
Tuileries Garden’s Funfair

TrustRail'in Önerdikleri

Kayıt Ol