1. Ana Sayfa
 2. Seyahat Aktiviteleri
 3. Pasaport Harç ve Defter Bedeli Ücretleri (2019)

Pasaport Harç ve Defter Bedeli Ücretleri (2019)

pasaport harcı ücreti ve defter bedeli ücreti 2019

Her yıl günden güne artan yada azalıp farklılık gösteren Pasaport Harçları ve Defter Bedeli 2019 yılında’da değişiklik gösterdi.Yıllar boyunca ilk kurulduğundan beri Maliye Bakanlığı pasaport harç bedelini ve defter bedelinin ne kadar olduğunu belirliyor.

Pasaport Harç Ücreti ve Defter Bedeli Ücreti Ne Kadar ?

İşte şimdi sizlere son değişiklik kararından sonra 2019 yılında güncel olarak kanun olarak kabul edilen fiyatları açıklayacağız.Toplam fiyatı hesaplamak için Pasapost Harcı ve Pasaport Defter Bedelini toplamanız gerekiyor.Örneğin 6 Aylık bir pasaport çıkartmak istiyorsanız Pasaport Harcı = 150.40 TL ve Pasaport Defter Bedeli = 133 TL bu ikisini toplarsak 283.40 TL ediyor.

pasaport harç ve defter bedeli ücretleri
Pasaport harç ve defter bedeli ücretleri

Yukarıda gördüğünüz gibi geçen yıla oranlar fiyatların yükseldiği bariz bir şekilde belli olmakta.Bir sene öncesine göre aylık bedel 50 TL artış göstermiştir.2018 yılına göre daha fazla vize isteyen turist sayısı oluyor ve her yıl bu sayı artarak devam ediyor.

Pasaport Harcı ve Defter Bedeli Nereye Yatırılır ?

Çoğu banka tarafından devletle anlaşmalı olduğu için bedeli yatırabilirsiniz.Anlaşmalı olan bankaların en çok kullanılan başında gelenleri listeleyeceğiz.

Anlaşmalı bankalar

 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Finansbank
 • İşbankası
 • Halkbank

Gibi daha bir çok seçenek mevcuttur.En büyük bankalardan’da Pasaport harcınızı ve defter bedeli ücretinizi ödeyebilirsiniz.ATM bankamatiklerinden ödemek istemiyorsanız bizzat şubenin içine girip müşteri temsilcisi için numara alın.Eğer emin değilseniz numara almadan önce güvenlik görevlisine Vezne işlemlerinden mi yoksa Müşteri temsilcisinden mi numara alacağım ? Diye soru yöneltin.Hangisinden alınması gerekiyorsa numaranızı alıp banka görevlileri ile birlikte güvenle ödeyebilirsiniz.

Pasaportunuzu aldığınız yıla göre değişkenlik gösteren ücretleri yatırdıktan sonra makbuzu almalısınız.Makbuz günümüzde elektronik ticaretin çıkması ile her ne kadar önemi azalmış olsa’da devlet dairelerinde bir numaralı kullanım aracıdır.Makbuzu pasaportunuzu alırken konsolosluğa tahsis etmeyi unutmayınız.

İlgili Yazı

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır ?

Eğer öğrenciyseniz hangi yaşta olursanız olun Harçsız öğrenci pasaportu alabiliyorsunuz.Öğrenci olanlar konuyla ilgili detaylı bilgiyi bağlantımız’dan edinebilirler.Herhangi bir eğitim öğretim kurumunda okur olarak gözükenler pasaportlarını sadece defter bedeli ödeyerek alabiliyorlar.Bu fırsattan yararlanmak için makalemizi okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 2 sene önce

  Sayenizde pasaport harç bedeli ücretini rahatlıkla ödedim.Yurtdışına gitmek istiyordum fakat öğrenci olduğum için ne kadar ödeyeceğimi bilmiyordum fakat yararlı bir kaynak oldu, teşekkür ederim.