1. Ana Sayfa
  2. Seyahat Aktiviteleri
  3. Pasaporta Telefon İşletme Nasıl Yapılır | Yurtdışı Telefon Kaydı İşlemi

Pasaporta Telefon İşletme Nasıl Yapılır | Yurtdışı Telefon Kaydı İşlemi

Pasaporta Telefon İşletme Nasıl Yapılır Yurtdışı Telefon Kaydı İşlemi

Türkiye’den dünyanın her yerine gidiş vizeler yada vizesiz ülkeler ile yapılıyor.İnternet üzerinden çevrimiçi ticaret yaparak yurt dışından getirdiğiniz yurt dışı bazlı telefonları yasa yürürlüğünden dolayı kullanamazsınız.Lakin bir aksilik olmadan yurt dışına gidip herhangi bir ülkeden aldığınız cep telefonunu ülkemize geldiğinizde kullanabiliyorsunuz.Pasaporta telefon işletme olayını iyice okuyup anlayıp harç bedelini yatırdıktan sonra Yurtdışı telefon kaydı işlemi başarılı şekilde oluyor.

Pasaporta Telefon İşletme Nasıl Yapılır ?

Öncelikle yurt dışından getirdiğiniz telefon kesinlikle ya sizin bizzat ülkeye gelirken getirdiğiniz telefon, yada pasaportu olup yurt dışına çıkan ve ülkeye gelirken size getirdiği telefon olmalıdır. Eğer telefonu aldığınız kişinin pasaportunu e-devlete gösteremezseniz aktif edemezsiniz.Yanlış bilinen kanunlar sonucunda ortaya çıkan bir çok sorun oluyor. Telefonu yurt dışından kaçak yollarla yada elektronik ticaret yoluyla getirip Pasaporta telefonunuzu işletemezsiniz.

İkinci kural ise getirilen telefon yurt dışı kaydına müsait olması için 120 günü geçmeden kaydı yapılmalıdır. Aksi takdirde ülke sınırları içine girdikten 120 gün sonra 121. günde işlem yapılamaz. Üçüncü ve son kuralsa son iki yıl boyunca telefonun hiçbir kimse tarafından kullanılmamış olmasıdır. İki yıl öncekine kadar tüm kayıtlar imei numarasından incelenip Pasaporta telefon işletmeye uygun mu değil mi diye kontrol ediliyor. Eğer son iki yılda telefon başka birisi tarafından kullanılmışsa maalesef ki ülkemiz sınırları içerisinde yurtdışından getirdiğiniz telefonu kullanamıyorsunuz.

Yurtdışı Telefon Kaydı Yapma

telefon imei numarası

Aslında çok basit.Bir üst başlıkta saydığımız kurallara uygun bir yurt dışı telefonunuz varsa imei numarasını yazıp kaydedebilirsiniz. Bu imei numarasını ülkemizin e-devlet sitesine girip kaydetmeniz mümkün. Girişler için PTT şube müdürlüğüne gidip şifrenizi alıyorsunuz. Aldığınız şifre ile telefon imei’nizi öğrenip kayıt ekranından gerçekleştiriyorsunuz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken nokta Yurtdışı telefon kaydı için harç bedeli ödemeniz gerekiyor. 618,65 TL Yurtdışı telefon kaydı harç bedelini ödedikten sonra dekontunu almayı unutmayınız.

Yurtdışı telefon kaydı işleminizi e-devlet üzerinden rahatça gerçekleştirme imkanınız var. Fakat bu şekilde yapmak istemiyorsunuz Abone kayıt merkezine gitmelisiniz. Abone kayıt merkezlerinde telefonunuzun imei numarasını, kayıt yaptıracağınız cep telefonunu ve ödediğiniz harç bedelinin dekontunu tahsis etmek zorundasınız.

Yurtdışı Telefon Kaydı Harç Bedeli Ne Kadar ?

Her yıl gittikçe artan harç bedeli bu sene zirvesine ulaşmış durumda. Öncekine göre daha fazla ücret ödemek istemiyorsanız kesinlikle elinizi çabuk tutmalısınız. Şu anda güncel olarak 2019 verilerine göre Abone kayıt merkezi’nin Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti tarafından belirlenen Harç Bedeli Ücreti : 618,65 Türk Lirasıdır.

Pasaporta Telefon İşletme Yaş Sınırı

Pasaporta telefon işletme yapabilmek için yaş sınırı önem arz ediyor. 18 Yaşından büyükler istedikleri şekilde kurallara uygunsa kayıt yaptırabilirken, 18 Yaşından küçük olanlar ise yanlarında Anne ve Babaları olmadan kayıt yaptıramaz. Yanında veli getirmeyi zorunlu kılınması dolayısıyla, pasaportu olan bir aile bireyi daha iyi olacaktır.

Yurtdışından Telefon Getirmek ve Kullanmak

Ülkemizin dolar enflasyonu dolayısıyla kurun sürekli artması teknolojik aletlere kadar yansıyor.Yurt dışında fiyatların neredeyse yarı fiyatına kadar denk geldiğini görenler burada kullanmak için yurt dışına çıkıp teknolojik aletleri ihtiyaç doğrultusunda alıp geliyorlar.Almadan önce kanunları iyi tanımanız lazım.Yoksa çektiğiniz onca zahmet maalesef hiçbir işe yaramayacak ve Pasaporta telefon işletme yada Yurtdışı telefon kaydı işlemlerini yapamayıp hattınızı kullanamayacaksınız. Yurtdışı elektronik ticaret sitelerinden ucuza yada pahalıya satın aldığınız telefonları ülkemize getirseniz’de kullanamazsınız . Gümrükten geçseniz bile (ki geçemeyebilir de) pasaportunuz olmadan, onu gerçekten sizin yurt dışına çıkıp aldığınızı kanıtlamadan kullanmanıza izin yok.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap