İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Amerika
  3. Patagonya Gezilecek Yerler

Patagonya Gezilecek Yerler

patagonya1

Patagonya için kıtanın en güneyi tabiri de kullanılabilir. Patagonya’nın aynı zamanda “dev ayak” anlamına gelmesinin nedeni ise çok eskiden orada devlerin yaşamış olduğu inancının yanı sıra tek bir ülkeye değil de Şili ve Arjantin ülkelerinin her ikisinde de bu toprakların yer alması bu duruma sebebebiyet olabilmektedir. Patagonya’da görülmesi gereken pek çok sayıda yer olmasını yanı sıra ulaşım seçenekleri açısından da seyahatiniz esnasında sizlere pek çok kolaylık sağlamaktadır.


Patagonya’da Ziyaret Etmeden Ayrılmamanız Gereken 10 Neden

Patagonya için en güzel mevsim’in yaz aylarında olduğu bilinmektedir. Yazın sıcağın aldanıp, karşılaşma olasılığınız olan rüzgarları da seyahatiniz esnasında unutmayınız. Bu nedenle yanınızda muhakkak bulundurmanız gereken eşyaların da ayrı bir listesini yapmanızı öneririz.Ulaşım açısından hiç endişeniz olmasın, pek çok sayıda otobüs bulma imkanına sahipsiniz. Kolay bir ulaşım ağı için ise özel aracınızın olması şart. Vize olmadığı için geçişlerin de ücretsiz olması sizlerin sıra bekleme endişesi yaşamanızı da önlemiş oluyor.

Perito Moreno Buzulu

Perito--Moreno-buzulu-(3)

Arjantin Patagonyası’nın görülmeden gidilmemesi gereken sayılı yerleri arasında yer alan Perito Moreno Buzulu ziyaretçilerini hayran bırakmaya her geçen gün daha da fazla devam etmektedir. Bu buzul adını Kaşif Francisso Moreno’dan almıştır. Erimeyen üç buzul arasında Pategonya’nın ziyaretçi akınına uğramasında önemli rolü olmaktadır. Normalde 30 km uzunluğunda olan bu buzul bazen de L şeklindeki “Lago Argentino” ile birleşerek adeta doğal bir barajı andırıyor. Erimeyen buzulları görmek için Perito Moreno Buzul’ları sizleri isminin tam aksine tüm sıcaklığıyla ve aynı zamanda berrak suyu ile kucaklıyor.

El Chalten

El_Chaltén

El Chalten El Calafate’nin kuzeyinde kurulmuş olan bir kasabadır. Kasabanın kuruluş nedeni olarak ise Arjanti’nin Şili ile olan sınırının güvenliğini sağlamak adına kurulmuş olduğu bilinmektedir. Bu durum günümüzde böyle devam etmemekte kasaba ziyaretçilerini var olan turizm alanı adına karşılamaktadır. Özellikle de dağcılar trekking tutkunları için El Chalten vazgeçilmez olmaktadır. Aynı zamanda konaklamak için şirin otellerinin yer aldığı bu kasaba’nın restoranları da yemek esnasında insanları eğlendirmeye devam ediyor.

Castro

castrto

Patagonya’nın tüm heyecanını seyahatiniz esnasında bir kez daha yaşama adına Castro adasını ziyaret etmeyi unutmayınız. Burada eski ve aynı zamanda ahşaptan yapılmış olan pek çok kiliseyi’de görmeniz mümkün olmaktadır. Bir nevi kiliseleri ile meşhur da denilebilmektedir. Uğrayamam diye düşünmeyin! Yola zaten Şili üzerinden devam edecek olmanız bu durumu ortadan kaldırmaya yetmektedir. Feribotların da kalktığı konumda yer almasından dolayı sizleri kucaklayan bu kasabaya sizde ziyaretiniz ile kucak açın. Meydan da yer alan kiliseleri gezdikten sonra yol üzerinden devam edebilirsiniz

Bariloche

bariloche

Arjantinde bir şehir olan Bariloche tüm güzelliğiyle zaten Arjantin halkının hayran olduğu yerleşim yerlerinden birisidir. Türkiye’de yazlıklara kaçan kişiler çoğunlukta olduğu kadar burada da Arjantin halkı yazları Bariloche ‘ye akın ediyor. Arjantin’in en pahalı şehri olmasının nedeni olarak ise yapılan bu akımlar neden gösteriliyor. Adeta doğal güzelliğiyle ün kazanmış Bariloche dağları, trekking rotaları ve gölleri ile meşhur olmaktadır. Sizlerde yoğun iş temposunun yorgunluğunu doğanın sunmuş olduğu huzurla Bariloche ‘ de yakalayabilirsiniz.

Puerto Natales

puerto natales

Burası da trekking rotaları ile ünlü bir liman şehridir. Fakat aynı zamanda da Pategonya’nın en iyi yerleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Görülmesi gereken çok fazla yere sahip olduğu için gelmeden önce bir başlangıç planı yapmanız sizin için iyi olacaktır. Ayrıca sizde bir trekking tutkunu iseniz en güzel manzaraya sahip Torres Del Pain’ i ziyaret etmeyi de unutmayınız.

Ushuaia

ushuaia

Sizleri henüz gitmeden görsel olarak bile büuülemeye yeten Ushuaia çevresinde yer alan o güzelim milli park ve penguenleri de görmek isteyenlerin düşünülerek adaya turların düzenlenmiş olduğu eşsiz mekanlardan birisidir. Patagonya’nın o büyüleyici güzelliği yanı sıra maddi açıdan da sizleri zorlama ihtimalini düşünerek temkinli gitmenizde fayda olacağını da unutmayınız.

El Calafate

calafate

İşte burayı buzulların tam olarak mükemmel görüldüğü yer olarak tanımlayabiliriz. Bu nedenle de Patagonya’nın bir numaralı yeri olarak adlandırılmaya değer niteliktedir. Ayrıca buzulların olduğu Perito Moreno’ya da kolaylıkla gidebilmeniz adına terminalden her yarım saatte bir otobüs kalkmaktadır. Buz kütleleri adeta eridikçe çoğalıyor. Sürekli yenilenen buz kütleleri ile sizleri de kendisine adeta hayran bırakıyor.

Puyuhuapi

puyuhuapi

Puyuhuapi’ye gelmeden önce konaklama ihtimalinizi de hesaplayarak gelmenizde fayda olacaktır. Ziyaret edilmesi gereken mekanları arasında şelale’nin bulunduğu yer görülmeye değerdir. Puyuhuapi’den şelaleye nasıl giderim diye düşünüyorsanız her sabah Puyuhuapi’den kalkan minibüsleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca kampı sevenler için de şelalenin bulunduğu parkın içerisinde çadır yapma imkanı sunulmaktadır. Fakat bunun için elinizi çabuk tutmalı ve yerinizi çok önceden belirlemiş olmalısınız.

Villa Cerro Castillo

virra cello castillo

Bu köy Pategonya’nın huzur dolu mekanları arasında sayılı olarak gösterilen yerleşim yeri olarak bilinmektedir. İnternet’in de diğer yerlere göre az çekiyor olması sizlere tam anlamıyla kafa dinlemeniz için büyük fırsat sunmaktadır. Köyün aşağısında altta yer alan gölü ziyaret etmek için sabah saatlerini seçebilirsiniz. Buraya gelirken yanınıza kamp yapmak için çadırınızı, güneşte dahi üşüten bir havası olduğu için kalın giysilerinizi ve daha fazla kalıp kamp yapma ihtimalinizi de düşünerek yanınızda mutlaka yiyecek bulundurmayı unutmayınız.

Rio Tranquilo

rio tranquilo

Mermer şapelleri ile ziyaretçilerin akınına uğrayan Rio Tranqulio da yer alan mermer şapelleri yakından görmek için çeşitli turlar düzenlenmektedir. Bu turlar kısa süreli olduğu gibi uzun süreli de olabiliyor. Uzun süreli turları tercih ederek bir kere gelmişseniz tadını çıkarmanızı tavsiye ederim. Tekne ile gitmek yarım saat sürse de teknede üşüme ihtimalinizi de göz ardı etmeyiniz. Yanınızda muhakkak sırt çantanız olmalıdır. Patagonya tur listenizde yer alması gereken bir mekan olduğunun kanıtı da sizlere sunmuş olduğu görsellikle ortaya koyulmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Siz seyahate çıkmadan önce size seyahatiniz boyunca adeta bir bilet niteliğinde eşlik edecek olan rehberlik hizmeti sunmaya hazır.

Yorum Yap